Bebeklerde Emzik Kullanımı ve Bilmeniz Gerekenler – 2023

Bebeklerde emzik kullanımının birtakım faydaları vardır. Ancak emzik kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlarında göz ardı edilmemesi gerekir. Dünya genelinde bebeklerin %86’sı emzik kullanmaktadır. Emzik kullanma alışkanlığı ebeveynler tarafından doğal bir davranış olarak kabul görür. Bebekler emzik kullanımına çok çabuk uyum sağlarlar. Emzik ile kurulan güçlü bağlar kimi zaman ebeveynleri endişelendirmektedir. Emziği kullandırmaya alıştırmak kolay ancak bıraktırmak oldukça zordur. Zorlu bir süreç gerektirebilir. Emzik Kullanımı Faydaları Nelerdir? Doğal emme içgüdüsünü tatmin eder Emme kabiliyeti artırmak için çene kaslarını güçlendirir Oyuncak olarak oynanabildiği için el becerileri gelişir Bebeğin tutuş kabiliyeti gelişir Çoğu zaman ağlamasını keser Ancak bebeklerde emzik kullanımı en fazla 2 yaşına kadar olmalıdır. 2 yaşından sonra emzik emme alışkanlığı devam eden çocukların diş ve diş etinde çeşitli sorunlar oluşabilmektedir. 3-4 yaşlarına kadar emzik emen çocukların üst çene yapılarında şekil bozukları geliştiği bilinmektedir. Ayrıca yine bu çocuklarda kulak ve boğaz rahatsızlıkları da sıkça görülebilmektedir. Emzik Kullanımı Zararları Nelerdir? Emzik kullanımı genellikle […]

Bebeklerde emzik kullanımının birtakım faydaları vardır. Ancak emzik kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlarında göz ardı edilmemesi gerekir. Dünya genelinde bebeklerin %86’sı emzik kullanmaktadır.

Emzik kullanma alışkanlığı ebeveynler tarafından doğal bir davranış olarak kabul görür. Bebekler emzik kullanımına çok çabuk uyum sağlarlar. Emzik ile kurulan güçlü bağlar kimi zaman ebeveynleri endişelendirmektedir. Emziği kullandırmaya alıştırmak kolay ancak bıraktırmak oldukça zordur. Zorlu bir süreç gerektirebilir.

Emzik Kullanımı Faydaları Nelerdir?

  • Doğal emme içgüdüsünü tatmin eder
  • Emme kabiliyeti artırmak için çene kaslarını güçlendirir
  • Oyuncak olarak oynanabildiği için el becerileri gelişir
  • Bebeğin tutuş kabiliyeti gelişir
  • Çoğu zaman ağlamasını keser

Ancak bebeklerde emzik kullanımı en fazla 2 yaşına kadar olmalıdır. 2 yaşından sonra emzik emme alışkanlığı devam eden çocukların diş ve diş etinde çeşitli sorunlar oluşabilmektedir. 3-4 yaşlarına kadar emzik emen çocukların üst çene yapılarında şekil bozukları geliştiği bilinmektedir. Ayrıca yine bu çocuklarda kulak ve boğaz rahatsızlıkları da sıkça görülebilmektedir.

Bebeklerde Emzik Kullanımı

Bebeklerde Emzik Kullanımı

Emzik Kullanımı Zararları Nelerdir?

Emzik kullanımı genellikle küçük bebeklerin rahatlamasına yardımcı olur, ancak bazı olası zararları da vardır. Emzik kullanımının olası zararları şunları içerir:

  1. Diş ve ağız sorunları: Emzik kullanımı çocukların dişlerinde ve ağız yapısında sorunlara neden olabilir. Uzun süreli ve yoğun emzik kullanımı, özellikle 2 yaşından sonra, dişlerin ve çene yapısının düzgün gelişimini etkileyebilir.
  2. Emzirme sorunları: Bebekler emziği meme ucu ile karıştırabilir ve bu durum emzirmeyi zorlaştırabilir. Bu, özellikle yeni doğanlar ve emzirmeye yeni başlayan bebekler için geçerli olabilir.
  3. Kulak enfeksiyonları: Bazı araştırmalar, emzik kullanımının orta kulak enfeksiyonlarının riskini artırabileceğini göstermiştir.
  4. Uyku alışkanlıklarının bozulması: Emzikle uyumaya alışan çocuklar, emziği düşürdüklerinde uyanabilir ve bu durum çocuğun ve ailenin uyku düzenini bozabilir.
  5. Bağımlılık: Bebekler emziğe bağımlı hale gelebilir ve bu durum emziği bırakmayı zorlaştırabilir.

Her çocuğun farklı olduğunu unutmayın ve her zaman bir sağlık profesyoneli ile konuşmanız önemlidir. Emzik kullanımı, emziği ne zaman ve nasıl kullanacağınıza dair bir strateji belirlemek için bir sağlık hizmetleri sağlayıcısı ile konuşmanızı gerektirebilir.

Bebeklerde Emzik Kullanımı Nelere Dikkat Edilmelidir?

Emziğin üzerinde bulunan taban kısmı bebeğin emziği yutmasını engeller. Bu kısım plastik maddeden üretilir ve bebeğin burun deliklerini kapatmayacak şekilde tasarlanır. Emzik kısımları ise kauçuk veya silikon maddeden üretilir. Kauçuk dayanaklı ve lastik bir maddedir ayrıca doğaldır. Bebeğin diş çıkarma dönemi ise kauçuk emzik kullanmak daha doğru olacaktır. Dişleri henüz çıkmamış bebeklerde ise silikon emzik tercih edilmelidir.

Emzik kesinlikle şekere veya başa batırılmamalıdır. Bu tarz alışkanlıklar bebeğin diş ve diş yapısına büyük zararlar verir. Bebeklerin süt dişleri kalıcı değildir. Alttan gelen dişler olacağı için bu tarz bir alışkanlık gelen dişlere içinde zararlı olacaktır.

Emziğin temizliği düzenli olarak yapılmalıdır. Kauçuk emzikler soğuk silikon emzikler ise sıcak su ile sterilize edilmelidir. Ayrıca ufak bir aparat ile emziği bebeğin üstüne tutturmak hijyen açısından da önemlidir. Ortodontik olarak tanımlanan emziklerin diş sağlığına iyi geldiği söylenmektedir. Bu emzikler 1 yaş üzeri bebeklerde kullanılır.

Etiketinde standartları içermeyen emzik ürünleri kesinlikle alınmamalıdır. Taban kısmında delik olup olmadığına dikkat edilmelidir. Delikli tabanı olan emzikleri almak daha doğru olacaktır. Emzik her yere düştüğünde mutlaka iyice yıkanmalıdır. Bulaşık makinesine kesinlikle atılmamalıdır.

Benzer Yazılar

Yenidoğan Bebeklerde Göbek Bakımı Nasıl Yapılır? – 2023

Ebeveynlik 8 ay önce

Yenidoğan bebeklerde göbek bakımı İlk kez bebek sahibi olan ebeveynlerin sıkça araştırdığı konuların başında yenidoğan göbek bakımı gelmektedir. Hamilelik döneminde sürekli büyümekte olan bebeğin gelişimi için besin ve oksijen taşıyan göbek kordonu, doğumdan sonra ihtiyaç duyulmayacağı için uzun kısmı kesilir ve geri kalan kısa kısmı bir aparat ile bağlanarak bırakılır. Bu kısa parça yaklaşık 2 hafta sonra kuruyarak, kendiliğinden düşer. Beyaz ve mavimsi renk tonlarına sahip olan göbek bağı kordonu ilerleyen günlerde koyu bir renk alır. Kordon bağı düşene kadar hassas ve nazik şekilde bakımı yapılmalıdır.İçindekilerGöbek Bağı Nedir?Yenidoğan Bebeklerde Göbek BakımıGöbek Bağı Enfeksiyonu Belirtileri Bebeğin kordonuna bağlanan mandal türü aparat kesinlikle çıkarılmamalı ve fiziki bir müdahalede bulunulmamalıdır. Kendiliğinden düşmeyen göbek bağları için cerrahi yöntemler uygulanabilmektedir. Bu işlemler oldukça basit ve kolaydır. Operasyon geçiren bebek aynı gün içerisinde taburcu edilebilmektedir. Bazı bebeklerde göbek bağı kordonunun düşmesi 3 haftayı bulabilmektedir. Göbek Bağı Nedir? Göbek bağı, bir anne ve fetüs arasındaki ana beslenme […]

Yenidoğan Bebeğin Memede Uyuması – 2023

Ebeveynlik 8 ay önce

Yenidoğan bebeğin memede uyuması sıkça görülen bir alışkanlıktır. Bebekler özellikle geceleri anne memesini emerek uyumayı çok severler. Annelerinin ten kokusu, beden teması ve gelen süt onlar için tam bir huzur kaynağıdır. Doğumlarından sonraki ilk aylarında daha çok beslenmek için anne memesi emen bebekler, bir süre sonra bu durumu bir alışkanlık haline getirmeye başlar. Bu durumda anneyi çok yorar ve uykusuzluk sorunu yaşar.İçindekilerBebeğin Memede Uyuması Nasıl Engellenir? Bebeğin Memede Uyuması Nasıl Engellenir? Öncelikle annelerin bilmesi gerekir ki; memeden kesme, özellikle gece emzirmesini bitirme zorlu bir süreçtir. Bu süreçte gerek bebek gerekse anne biraz zorlanacaktır. Bebekler meme kesme sürecinde huzursuz olur ve sürekli ağlarlar. Hatta bu ağlama nöbetleri öyle çekilmez hale gelir ki anne bu durumdan pes edebilir. Bu nedenle anne önce kararlı olmalı ve aşağıda belirtmiş olduğumuz maddelere harfiyen uymalıdır. Bebeğinizi gündüz saatlerinde düzenli şekilde besleyin. Öğünlerin saatini uygun şekilde düzenleyin. Gündüz saatlerinde emzirme eylemlerinizi arttırın. Bebeğinizin gündüz emme ve sizinle […]

Bebek Nasıl Uyutulur? Uyku Eğitimi – 2023

Ebeveynlik 8 ay önce

Bebek nasıl uyutulur sorusu birçok ebeveyn tarafından aratılan soruların başında gelir. Bebeğin uyku düzeni aylar ilerledikçe değişkenlikler gösterir.İçindekilerBebeğim Neden Uyumuyor?Bebeği Uyutmak İçin Neler Yapılmalıdır?1 Aylık Bebek Nasıl UyutulurBebekler Nasıl UyutulmalıYeni Doğan Bebek Nasıl UyutulurUyku Eğitimi Nasıl VerilirBebeklerde Uyku EğitimiUyku eğitimine ne zaman başlamalısınız?Uyku eğitimine nasıl hazırlanılır?Uyku eğitim seçenekleriniz neler? Uyku düzeni olan bir bebek hem anne hem de baba için büyük bir konfordur. İlk 3 aylık dönemde bebek kendisini ve çevresini tanıma sürecinde olduğu için sürekli uykuda uyanabilmektedir. İlk 3 ayın sonrasında bebek için bir uyku düzeni sağlanması halinde ona alıştırılan saatlerde uykuya dalacaktır. 1 yaşını geçmiş bebekler gündüz vakitlerinde uyku sayısını teke düşürürler. Hatta bazı bebekler bu dönemde gündüz uyumayı reddeder. Bebeğim Neden Uyumuyor? İlk 5 aylık dönemde bebeklerin çoğunluğu gaz sancısı çekerler. Bu nedenle bebek emzirildikten sonra mutlaka gazı çıkarılmalıdır. Özellikle kolik bebek olarak tabir edilen bebekler gaz sancılarını çok daha yoğun yaşarlar. Bu tür bebeğe sahip olan […]

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz. Çerez Politikası & Gizlilik Politikası