Bebek Nasıl Uyutulur? Uyku Eğitimi – 2023

Bebek nasıl uyutulur sorusu birçok ebeveyn tarafından aratılan soruların başında gelir. Bebeğin uyku düzeni aylar ilerledikçe değişkenlikler gösterir. Uyku düzeni olan bir bebek hem anne hem de baba için büyük bir konfordur. İlk 3 aylık dönemde bebek kendisini ve çevresini tanıma sürecinde olduğu için sürekli uykuda uyanabilmektedir. İlk 3 ayın sonrasında bebek için bir uyku düzeni sağlanması halinde ona alıştırılan saatlerde uykuya dalacaktır. 1 yaşını geçmiş bebekler gündüz vakitlerinde uyku sayısını teke düşürürler. Hatta bazı bebekler bu dönemde gündüz uyumayı reddeder. Bebeğim Neden Uyumuyor? İlk 5 aylık dönemde bebeklerin çoğunluğu gaz sancısı çekerler. Bu nedenle bebek emzirildikten sonra mutlaka gazı çıkarılmalıdır. Özellikle kolik bebek olarak tabir edilen bebekler gaz sancılarını çok daha yoğun yaşarlar. Bu tür bebeğe sahip olan ebeveynler zor bir dönem geçirirler. Öyle ki araştırdıkları konuların en başında ”bebek nasıl uyutulur?” sorusu gelir. Gazı çıkartılan bebek loş ve sessiz bir odaya götürülür. Hatta bebeği yatırmadan önce ona ılık […]

Bebek nasıl uyutulur sorusu birçok ebeveyn tarafından aratılan soruların başında gelir. Bebeğin uyku düzeni aylar ilerledikçe değişkenlikler gösterir.

Uyku düzeni olan bir bebek hem anne hem de baba için büyük bir konfordur. İlk 3 aylık dönemde bebek kendisini ve çevresini tanıma sürecinde olduğu için sürekli uykuda uyanabilmektedir. İlk 3 ayın sonrasında bebek için bir uyku düzeni sağlanması halinde ona alıştırılan saatlerde uykuya dalacaktır. 1 yaşını geçmiş bebekler gündüz vakitlerinde uyku sayısını teke düşürürler. Hatta bazı bebekler bu dönemde gündüz uyumayı reddeder.

Bebek Nasıl Uyutulur

Bebek Nasıl Uyutulur

Bebeğim Neden Uyumuyor?

İlk 5 aylık dönemde bebeklerin çoğunluğu gaz sancısı çekerler. Bu nedenle bebek emzirildikten sonra mutlaka gazı çıkarılmalıdır. Özellikle kolik bebek olarak tabir edilen bebekler gaz sancılarını çok daha yoğun yaşarlar. Bu tür bebeğe sahip olan ebeveynler zor bir dönem geçirirler.

Öyle ki araştırdıkları konuların en başında ”bebek nasıl uyutulur?” sorusu gelir. Gazı çıkartılan bebek loş ve sessiz bir odaya götürülür. Hatta bebeği yatırmadan önce ona ılık bir banyo yaptırmak rahatlamasını sağlayacaktır. Buradaki önemli husus ise; beslenmeden önce banyo yaptırılmasıdır. Bebeğin uyumama sebepleri;

 • Karnının aç olması
 • Uyuyacağı ortamın soğuk veya sıcak olması
 • Gaz sancısı olması
 • Kabızlık probleminin varlığı
 • Altının temiz olmaması
 • Uyuyacağı ortamda gürültü veya ışık olması
 • Pişik probleminin olması
 • Kendini güvende hissetmemesi
 • Bir rahatsızlığının bulunması

Bebeği Uyutmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Bebeğin rahat uyuyabilmesi için odanın çok karanlık veya çok aydınlık olmamasına dikkat edilmelidir. Loş oda ışığına olan bir ortam ona huzur verir. Uyuyacağı ortamda oda parfümü bulundurulmamalıdır. Hem sesi hem de kokusu bebeğe rahatsızlık verir. Hatta öyle ki; yetişkin bireylerin elbiselerinde hissetmediği yumuşatıcı kokusu bile bebeği rahatsız edebilir.

Özellikle anne sesi bebeğin kendisini güvende hissetmesini sağlar. Anne bebeğine yakın temas durarak ninni söylediğin de bebek kendisini güvende hisseder. Hazır mama ile besleniyorsa hava kaçırmaya özellikteki biberonlar tercih edilmelidir. Şayet meme emiyor ise uyku için doğru pozisyon seçilmelidir.

Bebek uyuduktan bir süre sonra anne de yanından çekilmelidir. Şayet anne, bebeğin yanında uyuma alışkanlığı edinirse 5-6 yaşına kadar kendi başına uyuyamaz. Anne kokusu ve sesini sürekli yanında ister. Bunun yerine gün içerisinde giyilen bir elbiseyi bebeğin yanına bırakmak daha iyi bir fikir olacaktır. Bebek bu şekilde anne kokusunu alacağı için kendisini güvende hissedecektir.

Bebeği Uyutmak İçin Neler Yapılmalıdır

Bebeği Uyutmak İçin Neler Yapılmalıdır

1 Aylık Bebek Nasıl Uyutulur

 • Bebeğinizi uyutmadan önce, sağlık probleminin olmadığından emin olun ve gazını çıkarın.
 • Bebeğinizin uyku düzeni oluşturun ve her gün aynı saatleri seçin.
 • Bebeğinizi uyuturken ortamın karanlık olmasını sağlayın. Bu, bebeğinize geceleri uyuması gerektiğini öğretecektir.
 • Bebeğiniz uyurken, çok gerekli olmadığı sürece uykusunu bölmeyin.
 • Bebeğiniz 1-2 aylık olduğunda, günlük uyku süresi 13-14 saate kadar düşer ve gece emzirmeleriniz devam eder.

Bebekler Nasıl Uyutulmalı

 • Bebeklerin uyutulması için sallama, kundaklama, sessiz karanlık ortam sağlama gibi yöntemler önerilmemektedir.
 • Bebeğinizi ılık bir banyo yaptırıp, karnını doyurup nazikçe masaj yaparak gazını çıkarabilirsiniz.
 • Bebeğinizi yastıkta sallayabilir, ninni söyleyebilir veya bir süre kucağınızda tutabilirsiniz.
 • Bebeğinizi 1 yaşına kadar hem gece hem de gündüz uykularında mutlaka sırt üstü uyutun. Bu, ani bebek ölümü sendromu riskini düşürür.
 • Bebeğiniz anne baba ile uyumak yerine, kendi başına yatmaya başladığında, ayrılık kaygısı hissedecektir. Bu kaygı duygusunu hafifletmek için düzenli bir günlük rutin geliştirin.
Bebekler Nasıl Uyutulmalı

Bebekler Nasıl Uyutulmalı

Yeni Doğan Bebek Nasıl Uyutulur

 • Yenidoğan bebeği uyutmadan önce, karnını doyurup nazikçe masaj yaparak gazını çıkarabilirsiniz.
 • Yenidoğan bebeği sırt üstü pozisyonda uyutun. Bu, ani bebek ölümü sendromu riskini düşürür.
 • Yenidoğan bebeği kundaklayabilirsiniz. Bu, kendisini güvende hissetmesini ve ani bebek reflekslerinde de uyumayı sürdürmesini sağlayabilir.
 • Yenidoğan bebeği ilk 6 ay anne ile aynı odada, daha sonra kendi odasında ve kendi yatağında yatırın.
 • Yenidoğan bebeği uyuturken oda loş bir ışıkla aydınlatın. Bu, gece ve gündüz farkını anlamasına yardımcı olur.
 • Yenidoğan bebeği besledikten sonra onu 20-30 dakika uyanık tutun, onunla oynayın, şarkı söyleyin ya da banyo yaptırın. Bu, gündüz ve gece uykusunu düzenlemesine yardımcı olur.
 • Yenidoğan bebeği sürekli uyuyorsa, kucağınıza alıp emzirme pozisyonuna geçirin veya yüzüne ve vücuduna narin hareketlerle masaj yapın.

Uyku Eğitimi Nasıl Verilir

 • Uyku eğitimi, bebeğin kendi kendine uykuya dalmasını ve uyandığında tekrar uykuya dönmesini öğrenmesini sağlayan bir süreçtir.
 • Uyku eğitimine 4-6 ay aralığında ya da sonrasında her zaman başlanabilir. Ancak bebeğin sağlık durumu, gelişimi ve ailenin tercihi de önemlidir.
 • Uyku eğitimine başlamadan önce, bebeğe uyku öncesi rutinleri oluşturmak gerekir. Örneğin, ılık bir duş, masaj, ninni, beyaz gürültü gibi yöntemler kullanılabilir.
 • Uyku eğitimi sırasında, bebeği kendi yatağına yatırmak ve onu sakinleştirmek için yanında beklemek, ağlamasına izin vermek ancak aralıklarla kontrol etmek, kucakta uyutmamak, emzirmek veya sallamak gibi yardımcılardan kaçınmak önemlidir.
 • Uyku eğitimi süresi bebeğe ve yönteme göre değişebilir. Ortalama olarak 1-3 hafta arasında bir sürede sonuç alınabilir.
Uyku Eğitimi Nasıl Verilir

Uyku Eğitimi Nasıl Verilir

Bebeklerde Uyku Eğitimi

Bebeklerde uyku eğitimi, bebeğin uykuya dalmayı ve gece boyunca uykuda kalmayı öğrenmesine yardımcı olan bir süreçtir. Uyku eğitimi, bebeğin zihinsel ve fiziksel gelişimi için çok önemlidir. Uyku eğitimine ne zaman ve nasıl başlanacağı, bebeğin yaşına, sağlık durumuna ve ailenin tercihine bağlıdır.

Bebeklerde Uyku Eğitimi

Bebeklerde Uyku Eğitimi

Uyku eğitimine ne zaman başlamalısınız?

Çoğu uzman, uyku eğitimine bebeğiniz 4 ila 6 aylıkken başlamanızı önerir . Bebekler, yaklaşık dört ayda düzenli bir uyku-uyanma döngüsü geliştirmeye başlarlar ve gece beslenmelerini yavaş yavaş bırakırlar. Bunlar, uyku eğitimine başlamaya hazır olduklarını gösteren işaretlerdir.

Uyku eğitimine nasıl hazırlanılır?

 1. Bebeğinize bir uyku düzeni oluşturun. Buna, bebeğiniz altı haftalık olduğunda başlayabilirsiniz. Sıcak bir banyo, bir kitap ve ninni gibi dinlendirici etkinlikler içeren bir rutin oluşturun.
 2. Tutarlı bir uyku zamanı seçin. Uzmanlar, 7 ila 8 arasında bir yatma zamanını önerirler, bu nedenle bebeğiniz çok yorgun olmaz ve uyku ile savaşmaz.
 3. Öngörülebilir bir gündüz programını takip edin. Bebeğinizi her sabah aynı saat civarında uyandırın, onu besleyin ve gün boyunca yaklaşık aynı saatlerde uykuya yatırın.
 4. Bebeğinizin uykusunu etkileyebilecek sağlık durumunun bulunmadığından emin olun. Uyku sorununun altında yatan bir durumun, bir uyku eğitimi programı almadan önce bebeğinizin doktoru tarafından ele alınması gerekir.

Uyku eğitim seçenekleriniz neler?

Bebeğinize sağlıklı uyku alışkanlıkları öğretmenin birçok farklı yolu vardır. Peki siz hangi tekniği denemelisiniz? Bu, çocuğunuzun hangi uyku stratejisine iyi yanıt vereceğini ve ne yaptığınızı rahat hissettiğinize bağlıdır. Araştırmacılar çeşitli uyku eğitim seçeneklerinin özelliklerini tartışmaya devam ederken, tutarlılık yöntemden daha önemli görünmektedir.

Yaşamınıza adapte edebileceğiniz ve düzenli olarak devam edebileceğiniz bir uyku eğitimi yöntemi seçmelisiniz. Nasıl uyguladığınız konusunda esnek olun ve bebeğinizin nasıl tepki verdiğini dikkatlice izleyin. Çok dayanıklıysa ya da genel ruh hali ve davranışında daha da kötüleşen bir değişiklik görüyorsanız, birkaç hafta bekleyin ve tekrar deneyin ya da başka bir yaklaşım seçmeden önce bekleyin.

Uyku eğitimi için genellikle iki temel teknik kullanılır:

 1. Ferber yöntemi (Kontrollü ağlatma): Ferber yöntemini, 7. aydan itibaren bebeğinizin uyku saatlerini ve süresini düzenlemek için kullanabilirsiniz. Uyku ritüelleri oluşturma, uyku öncesinde dinlendirici etkinliklerde bulunma ve bebeği yatağına yatırıp belirli aralıklarda kontrol etme süreçlerini içeren Ferber yöntemi ile 7-10 gün içerisinde bebeğinizin uyku düzenini oluşturabilirsiniz.
 2. Gözyaşı karşıtı yaklaşım: Bu yöntemde, bebeğinizi yatağına yatırdıktan sonra yanında kalır ve onu sakinleştirmeye çalışırsınız. Bebeğiniz uykuya daldığında odadan çıkarsınız. Bebeğiniz uyandığında tekrar yanına gider ve onu uyutana kadar yanında kalırsınız. Bu yöntem, bebeğinize güven verir ve yalnız kalmaktan korkmaz.

Bebek Nasıl Uyutulur? sorusuna detaylı olarak siz değerli ebeveynlerimize anlattık umarım sizlere bu yazımız faydalı olmuştur.

Benzer Yazılar

Yenidoğan Bebeklerde Göbek Bakımı Nasıl Yapılır? – 2023

Ebeveynlik 8 ay önce

Yenidoğan bebeklerde göbek bakımı İlk kez bebek sahibi olan ebeveynlerin sıkça araştırdığı konuların başında yenidoğan göbek bakımı gelmektedir. Hamilelik döneminde sürekli büyümekte olan bebeğin gelişimi için besin ve oksijen taşıyan göbek kordonu, doğumdan sonra ihtiyaç duyulmayacağı için uzun kısmı kesilir ve geri kalan kısa kısmı bir aparat ile bağlanarak bırakılır. Bu kısa parça yaklaşık 2 hafta sonra kuruyarak, kendiliğinden düşer. Beyaz ve mavimsi renk tonlarına sahip olan göbek bağı kordonu ilerleyen günlerde koyu bir renk alır. Kordon bağı düşene kadar hassas ve nazik şekilde bakımı yapılmalıdır.İçindekilerGöbek Bağı Nedir?Yenidoğan Bebeklerde Göbek BakımıGöbek Bağı Enfeksiyonu Belirtileri Bebeğin kordonuna bağlanan mandal türü aparat kesinlikle çıkarılmamalı ve fiziki bir müdahalede bulunulmamalıdır. Kendiliğinden düşmeyen göbek bağları için cerrahi yöntemler uygulanabilmektedir. Bu işlemler oldukça basit ve kolaydır. Operasyon geçiren bebek aynı gün içerisinde taburcu edilebilmektedir. Bazı bebeklerde göbek bağı kordonunun düşmesi 3 haftayı bulabilmektedir. Göbek Bağı Nedir? Göbek bağı, bir anne ve fetüs arasındaki ana beslenme […]

Bebeklerde Emzik Kullanımı ve Bilmeniz Gerekenler – 2023

Ebeveynlik 8 ay önce

Bebeklerde emzik kullanımının birtakım faydaları vardır. Ancak emzik kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlarında göz ardı edilmemesi gerekir. Dünya genelinde bebeklerin %86’sı emzik kullanmaktadır.İçindekilerEmzik Kullanımı Faydaları Nelerdir?Emzik Kullanımı Zararları Nelerdir?Bebeklerde Emzik Kullanımı Nelere Dikkat Edilmelidir? Emzik kullanma alışkanlığı ebeveynler tarafından doğal bir davranış olarak kabul görür. Bebekler emzik kullanımına çok çabuk uyum sağlarlar. Emzik ile kurulan güçlü bağlar kimi zaman ebeveynleri endişelendirmektedir. Emziği kullandırmaya alıştırmak kolay ancak bıraktırmak oldukça zordur. Zorlu bir süreç gerektirebilir. Emzik Kullanımı Faydaları Nelerdir? Doğal emme içgüdüsünü tatmin eder Emme kabiliyeti artırmak için çene kaslarını güçlendirir Oyuncak olarak oynanabildiği için el becerileri gelişir Bebeğin tutuş kabiliyeti gelişir Çoğu zaman ağlamasını keser Ancak bebeklerde emzik kullanımı en fazla 2 yaşına kadar olmalıdır. 2 yaşından sonra emzik emme alışkanlığı devam eden çocukların diş ve diş etinde çeşitli sorunlar oluşabilmektedir. 3-4 yaşlarına kadar emzik emen çocukların üst çene yapılarında şekil bozukları geliştiği bilinmektedir. Ayrıca yine bu çocuklarda kulak ve boğaz […]

Yenidoğan Bebeğin Memede Uyuması – 2023

Ebeveynlik 8 ay önce

Yenidoğan bebeğin memede uyuması sıkça görülen bir alışkanlıktır. Bebekler özellikle geceleri anne memesini emerek uyumayı çok severler. Annelerinin ten kokusu, beden teması ve gelen süt onlar için tam bir huzur kaynağıdır. Doğumlarından sonraki ilk aylarında daha çok beslenmek için anne memesi emen bebekler, bir süre sonra bu durumu bir alışkanlık haline getirmeye başlar. Bu durumda anneyi çok yorar ve uykusuzluk sorunu yaşar.İçindekilerBebeğin Memede Uyuması Nasıl Engellenir? Bebeğin Memede Uyuması Nasıl Engellenir? Öncelikle annelerin bilmesi gerekir ki; memeden kesme, özellikle gece emzirmesini bitirme zorlu bir süreçtir. Bu süreçte gerek bebek gerekse anne biraz zorlanacaktır. Bebekler meme kesme sürecinde huzursuz olur ve sürekli ağlarlar. Hatta bu ağlama nöbetleri öyle çekilmez hale gelir ki anne bu durumdan pes edebilir. Bu nedenle anne önce kararlı olmalı ve aşağıda belirtmiş olduğumuz maddelere harfiyen uymalıdır. Bebeğinizi gündüz saatlerinde düzenli şekilde besleyin. Öğünlerin saatini uygun şekilde düzenleyin. Gündüz saatlerinde emzirme eylemlerinizi arttırın. Bebeğinizin gündüz emme ve sizinle […]

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz. Çerez Politikası & Gizlilik Politikası