Bebeklerde Sarılık Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde sarılık yenidoğanların üçte ikisinde görülen, kendiliğinden geçen ancak bazı vakalarda ciddi sağlık sorunlarına neden olan bir hastalıktır. Genetik nedenler, düzensiz ve yetersiz beslenme, erken ya da geç doğum gibi birçok faktör, yenidoğan bebeklerde sarılık hastalığının ortaya çıkmasında büyük rol oynuyor. Bu noktada ebeveynlerin dikkatli olması ve belirtileri fark etmesi halinde hemen bir doktora başvurması gerekir. Bu hastalık kandaki “bilirubin” adlı maddenin yükselmesi ile ortaya çıkar. Deri ve yanakların içi, gözün beyaz kısmı gibi bölgelerde biriken bu madde nedeniyle bebeğin teni sarı renge bürünür. Sarılık hastalığı şiddetlendikçe sırasıyla yüz, gövde, kol ve bacaklar ile en son olarak el içi ve ayak tabanında sarımsı renkler ortaya çıkar. İyileşme süreci ise ayak bölgesinden kafa bölgesine doğru ilerler. En son olarak ise gözlerdeki beyaz kısımlar düzelir. Hangi bebeğin tedavi edilmeyi gerektirecek düzeyde sağlık sorunları yaşadığına karar verebilmek bu noktada önemli bir faktör. Kesin tanıyı koyabilmek için takibin mutlaka bir uzman hekim tarafından yapılması […]

Bebeklerde Sarılık Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde sarılık yenidoğanların üçte ikisinde görülen, kendiliğinden geçen ancak bazı vakalarda ciddi sağlık sorunlarına neden olan bir hastalıktır.

Genetik nedenler, düzensiz ve yetersiz beslenme, erken ya da geç doğum gibi birçok faktör, yenidoğan bebeklerde sarılık hastalığının ortaya çıkmasında büyük rol oynuyor. Bu noktada ebeveynlerin dikkatli olması ve belirtileri fark etmesi halinde hemen bir doktora başvurması gerekir. Bu hastalık kandaki “bilirubin” adlı maddenin yükselmesi ile ortaya çıkar. Deri ve yanakların içi, gözün beyaz kısmı gibi bölgelerde biriken bu madde nedeniyle bebeğin teni sarı renge bürünür.

Sarılık hastalığı şiddetlendikçe sırasıyla yüz, gövde, kol ve bacaklar ile en son olarak el içi ve ayak tabanında sarımsı renkler ortaya çıkar. İyileşme süreci ise ayak bölgesinden kafa bölgesine doğru ilerler. En son olarak ise gözlerdeki beyaz kısımlar düzelir. Hangi bebeğin tedavi edilmeyi gerektirecek düzeyde sağlık sorunları yaşadığına karar verebilmek bu noktada önemli bir faktör. Kesin tanıyı koyabilmek için takibin mutlaka bir uzman hekim tarafından yapılması gerekir.

Bebeklerde Sarılık Bulaşıcı mıdır?

Yenidoğan bebeklerin sarılık olması durumunda ebeveynlerin en çok sorduğu soru bu hastalığın bulaşıcı olup olmadığıdır. Bebeklerde sarılık bulaşıcı değildir. Bulaşıcı olan sarılık tipleri Hepatit A, B ve C olanlardır.

Bebeklerde Sarılık Değeri Kaç Olmalıdır?

Bilirubinin kandaki normal oranı yenidoğan sağlıklı bir bebekte 1-2 mg/dl’dir. Bu değer 5 mg/dl’yi geçtiğinde sarılık problemi gözle fark edilebilir bir duruma gelir. İlk belirti bebeğin gözlerindeki beyazlıkların sararmasıdır. Bilirubin seviyesinin kandaki miktarı ile vücuttaki sararmanın oranı ve gözlendiği bölgeler ilişkilidir.

  • Bilirubin oranı 5 ile 8 mg/dl arasında ise baş ve boyun bölgesi sararır.
  • Bilirubin mikarı 8 ile 10 mg/dl arasında ise gövdenin üst bölümü sararır.
  • Bilirubin miktarı 10 ile 13 mg/dl arasında ise gövdenin alt kısmı sararır.
  • Bilirubin miktarı 13 ile 16 mg/dl arasında ise kol ve bacaklar sararır.
  • Bilirubin miktarı 20 mg/dl civarında ise eller ve ayaklar sararır.

Bebeklerde Sarılık Belirtileri

Yenidoğan sarılığı yüz bölgesinde başlar, sonrasında gözdeki beyaz alanları sarar. Kandaki bilirubin seviyesinin artmasıyla sırasıyla göğse, karına, kol ve bacaklara doğru yayılır.

Ciltteki sarı renk gün ışığında ya da lamba altında görülür.

Parmakla hafifçe burun veya karın bölgesine bastırılıp kaldırıldığında sarı renk daha bariz bir şekilde gözlemlenir. Yenidoğan bebeğin cildindeki sarılık giderek koyulaşıp belirginleşir.

Sarılık sorunu olan bebek uykuya daha çok meyilli olur ve memeyi emme isteği azalır.

Bebeklerde Evde Sarılık Nasıl Geçer?

Bebeklerde hafif sarılık belirtileri görülmesi halinde sürekli emzirilmelidir. Devamlı olarak emzirilen bebek idrar yolu ile birikmiş bilirubin miktarını dışarıya atacaktır. Ayrıca bebeğe sarı renkli elbiseler giydirmekte yarar sağlamaktadır. Eğer bu uygulamalar işe yaramaz ise en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Bebeklerde Sarılık Tedavisi

Tedavi gerekliliği 3 faktöre göre saptanır. Bu faktörler bebeğin ağırlığı, kaç günlük olduğu ve kandaki bilirübin seviyesidir. Hastanede tedavi gerekip gerekmediğine çocuk doktoru bu faktörleri göz önünde bulundurarak karar verir. Yenidoğan sarılığı, bebeğin düzenli olarak emzirilmesiyle genellikle iki hafta içinde kendiliğinden düzelir. Fakat bu dönemde uzman hekim tarafından uygun şekilde takibi önem taşır.

Eğer tüm uygulamalara rağmen bilirubin seviyesi yüksek ise bebek “fototerapi” olarak bilinen özel dalga boyunda ışık yayan lambalar altında ışık tedavisine tabi tutulur. Bu ışık sarılığa neden olan bilirubin maddesinin idrarda çözünerek vücuttan atılmasını sağlar. Fototerapi cihazı bebeğe hiçbir şekilde zarar vermez. Bebeğin gözleri, yayılan bu ışıktan zarar görmemesi için kapatılır.

Benzer Yazılar

Yenidoğan Bebeğin Memede Uyuması – 2024

Ebeveynlik 1 ay önce

Yenidoğan bebeğin memede uyuması sıkça görülen bir alışkanlıktır. Bebekler özellikle geceleri anne memesini emerek uyumayı çok severler. Annelerinin ten kokusu, beden teması ve gelen süt onlar için tam bir huzur kaynağıdır. Doğumlarından sonraki ilk aylarında daha çok beslenmek için anne memesi emen bebekler, bir süre sonra bu durumu bir alışkanlık haline getirmeye başlar. Bu durumda anneyi çok yorar ve uykusuzluk sorunu yaşar.İçindekilerBebeğin Memede Uyuması Nasıl Engellenir? Bebeğin Memede Uyuması Nasıl Engellenir? Öncelikle annelerin bilmesi gerekir ki; memeden kesme, özellikle gece emzirmesini bitirme zorlu bir süreçtir. Bu süreçte gerek bebek gerekse anne biraz zorlanacaktır. Bebekler meme kesme sürecinde huzursuz olur ve sürekli ağlarlar. Hatta bu ağlama nöbetleri öyle çekilmez hale gelir ki anne bu durumdan pes edebilir. Bu nedenle anne önce kararlı olmalı ve aşağıda belirtmiş olduğumuz maddelere harfiyen uymalıdır. Bebeğinizi gündüz saatlerinde düzenli şekilde besleyin. Öğünlerin saatini uygun şekilde düzenleyin. Gündüz saatlerinde emzirme eylemlerinizi arttırın. Bebeğinizin gündüz emme ve sizinle […]

Yenidoğan Bebeklerde Göbek Bakımı Nasıl Yapılır? – 2023

Ebeveynlik 10 ay önce

Yenidoğan bebeklerde göbek bakımı İlk kez bebek sahibi olan ebeveynlerin sıkça araştırdığı konuların başında yenidoğan göbek bakımı gelmektedir. Hamilelik döneminde sürekli büyümekte olan bebeğin gelişimi için besin ve oksijen taşıyan göbek kordonu, doğumdan sonra ihtiyaç duyulmayacağı için uzun kısmı kesilir ve geri kalan kısa kısmı bir aparat ile bağlanarak bırakılır. Bu kısa parça yaklaşık 2 hafta sonra kuruyarak, kendiliğinden düşer. Beyaz ve mavimsi renk tonlarına sahip olan göbek bağı kordonu ilerleyen günlerde koyu bir renk alır. Kordon bağı düşene kadar hassas ve nazik şekilde bakımı yapılmalıdır.İçindekilerGöbek Bağı Nedir?Yenidoğan Bebeklerde Göbek BakımıGöbek Bağı Enfeksiyonu Belirtileri Bebeğin kordonuna bağlanan mandal türü aparat kesinlikle çıkarılmamalı ve fiziki bir müdahalede bulunulmamalıdır. Kendiliğinden düşmeyen göbek bağları için cerrahi yöntemler uygulanabilmektedir. Bu işlemler oldukça basit ve kolaydır. Operasyon geçiren bebek aynı gün içerisinde taburcu edilebilmektedir. Bazı bebeklerde göbek bağı kordonunun düşmesi 3 haftayı bulabilmektedir. Göbek Bağı Nedir? Göbek bağı, bir anne ve fetüs arasındaki ana beslenme […]

Bebeklerde Emzik Kullanımı ve Bilmeniz Gerekenler – 2023

Ebeveynlik 10 ay önce

Bebeklerde emzik kullanımının birtakım faydaları vardır. Ancak emzik kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlarında göz ardı edilmemesi gerekir. Dünya genelinde bebeklerin %86’sı emzik kullanmaktadır.İçindekilerEmzik Kullanımı Faydaları Nelerdir?Emzik Kullanımı Zararları Nelerdir?Bebeklerde Emzik Kullanımı Nelere Dikkat Edilmelidir? Emzik kullanma alışkanlığı ebeveynler tarafından doğal bir davranış olarak kabul görür. Bebekler emzik kullanımına çok çabuk uyum sağlarlar. Emzik ile kurulan güçlü bağlar kimi zaman ebeveynleri endişelendirmektedir. Emziği kullandırmaya alıştırmak kolay ancak bıraktırmak oldukça zordur. Zorlu bir süreç gerektirebilir. Emzik Kullanımı Faydaları Nelerdir? Doğal emme içgüdüsünü tatmin eder Emme kabiliyeti artırmak için çene kaslarını güçlendirir Oyuncak olarak oynanabildiği için el becerileri gelişir Bebeğin tutuş kabiliyeti gelişir Çoğu zaman ağlamasını keser Ancak bebeklerde emzik kullanımı en fazla 2 yaşına kadar olmalıdır. 2 yaşından sonra emzik emme alışkanlığı devam eden çocukların diş ve diş etinde çeşitli sorunlar oluşabilmektedir. 3-4 yaşlarına kadar emzik emen çocukların üst çene yapılarında şekil bozukları geliştiği bilinmektedir. Ayrıca yine bu çocuklarda kulak ve boğaz […]

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz. Çerez Politikası & Gizlilik Politikası