Geri Dönüştürülebilen Tek Kullanımlık Plastik Ürünler

Tek kullanımlık İngilizce olarak dısposable diye adlandırılan ürünler, kullan at mantığına sahiptir. Günümüz koşullarında her alanda hızlı tüketime cevap veren tek kullanımlık ürünler sağlıklı, hijyenik ve güvenli kullanımı destekler. İnsan sağlığına zararı olmayan plastik malzemelerden üretilen ürünler günlük hayatımızda yaygın kullanıma sahiptir. Tek kullanımlık plastik ürünler gıda, tıbbi alanlar, ambalaj, sağlık, teknoloji, kişisel bakım ve günlük hayatın neredeyse bütün alanlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu alanda kullanılan bazı ürünlerin üretim malzemesi geri dönüştürülebilir özelliğe sahiptir. Malzemelerin üzerinde belirtilen kodlamalar ve işaretler geri dönüştürülme oranlarını ve özelliklerini belirten uyarılardır. Hayatı kolaylaştıran tek kullanımlık ürünler enerji, zaman ve hijyen bakımından birçok yönden avantaj sağlamaktadır. Tek Kullanımlık Plastik Ürünlerin Avantajları En önemli avantajı sağlığı sağlamak ve hijyen oluşturmak olan bu ürünler, pandemi dönemlerinde ve salgın hastalıklarda, hastalığın önemli ölçüde yayılmasını engellemek için kullanılır. Toplu tüketim sektöründe yer alan yiyecek ve içecek işletmelerinde yaygınlıkla kullanılan bu ürünler, kişilere özel kullanım sağladığından, kullanım sonrası atıldığı için […]

Tek kullanımlık İngilizce olarak dısposable diye adlandırılan ürünler, kullan at mantığına sahiptir. Günümüz koşullarında her alanda hızlı tüketime cevap veren tek kullanımlık ürünler sağlıklı, hijyenik ve güvenli kullanımı destekler. İnsan sağlığına zararı olmayan plastik malzemelerden üretilen ürünler günlük hayatımızda yaygın kullanıma sahiptir.

Tek kullanımlık plastik ürünler gıda, tıbbi alanlar, ambalaj, sağlık, teknoloji, kişisel bakım ve günlük hayatın neredeyse bütün alanlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu alanda kullanılan bazı ürünlerin üretim malzemesi geri dönüştürülebilir özelliğe sahiptir. Malzemelerin üzerinde belirtilen kodlamalar ve işaretler geri dönüştürülme oranlarını ve özelliklerini belirten uyarılardır. Hayatı kolaylaştıran tek kullanımlık ürünler enerji, zaman ve hijyen bakımından birçok yönden avantaj sağlamaktadır.

Tek Kullanımlık Plastik Ürünlerin Avantajları

En önemli avantajı sağlığı sağlamak ve hijyen oluşturmak olan bu ürünler, pandemi dönemlerinde ve salgın hastalıklarda, hastalığın önemli ölçüde yayılmasını engellemek için kullanılır. Toplu tüketim sektöründe yer alan yiyecek ve içecek işletmelerinde yaygınlıkla kullanılan bu ürünler, kişilere özel kullanım sağladığından, kullanım sonrası atıldığı için mikroorganizmaların, virüslerin ve mikropların yayılmasını engeller.

Sağlık sektörlerinde kullanılan tek kullanımlık ürünler salgın hastalıkları, mikrobik atıkları, virüs, mantar ve bakteri gibi bulaşıcı birçok zararlı oluşumların yayılmasını, insanlara bulaşmasını, hasta ve çalışan personelin korunmasını sağlar. Çok amaçlı tek kullanımlık ürünler, temizlenme, yıkama, ütüleme ve kirlerden arındırma gibi ekstra maliyetleri ve masrafları ortadan kaldırır.

Elektrik, deterjan, su ve yumuşatıcı gibi giderleri önler. Sağlık kuruluşlarında ve sağlık birimlerinde yaygın olarak kullanılan tek kullanımlık plastik kap, ürün ve malzemeler kişiler arasında hastalıkların ve enfeksiyonların, yayılmasını ve bulaşmasını önler, optimum olarak kalkan görevi üstlenerek maksimum koruma sağlar.

Tek Kullanımlık Plastik Ürün Grupları

  • Mutfak ve gıda ürünlerinde
  • Ambalaj malzemelerinde
  • Tıbbi ürünlerde
  • Kişisel bakım ürünlerinde
  • Hayatı kolaylaştıracak hijyen ve kişisel bakım ürünlerinde
  • Teknoloji ürünlerinde

Mutfak ve Gıda Ürünleri: Servis için kullanılan bütün ürünler kaşık ve bardak ürünleri, tepsi, tabak ve çatallar, bıçak, saklama kapları, çöp poşetleri, sıvı ve katı sızdırmaz kaplar, pipetler, kullan at ürünlerin tümü, masa örtüsü mutfak, gıda, yiyecek ve içecek sektöründe kullanılan tek kullanımlık plastik ürünler arasında bulunur.

Ambalaj Malzemeleri: Ambalaj ve kaplama malzemelerinin neredeyse çoğunluğunun üretimlerinde kullanılan hammaddeler, geri dönüştürülen malzemelerden üretilmektedir. Ambalaj ürünleri tek kullanımlık olarak kullanılmaktadır.

Tıbbi Ürünler: Hastalıkların ve enfeksiyonların, yayılmasını engellemek ve önlemek için kişilerle temas edilen tüm ürünlerin tek kullanımlık olanları tercih edilir. Sağlık sektöründe tek kullanımlık ürün kullanımları en fazla olan sektördür. Tıbbi ürün üreticileri, tek kullanımlık ürünlerde tıbbi üretim standartlarına uymak zorundadırlar. EN980 ve ISO152223 tıbbi cihaz proseslerine uygun olarak üretilen kullan at veya tek kullanımlık ürünlerin görünür yerlerinde ve üzerinde, tek kullanımı sembolize eden uluslararası etiket ve işaretler kullanılması zorunludur. Steril iğne ve şırıngalar, kan transfüzyon setleri, idrar torbaları, serum setleri, bone, maske, tarak, diş fırçası, temizlik, medikal ve lastik eldivenler, maske, ilk yardım malzemeleri, tıraş bıçakları, hastane önlükleri, lavman ürünleri tek kullanımlık olarak üretilen tıbbi ürün çeşitlerindendir.

Kişisel ve Hijyen Ürünler: Çocuk bezleri, kadın petleri, saç boyama kitleri, maske kullanım setleri, tıraş bakım ürünleri, ağız bakım ürünleri tek kullanımlık ürünlerdir.

Geri Dönüştürülebilir Plastik Ürünler

Her plastik ürünün ambalajında geri dönüşüm sembolleri bulunur. Bu simgeler rakamlar ve harflerle ifade edilir. Plastik malzemenin üretimlerinde yaygın olarak kullanılan reçine türü, ürünlerin ayrışma seçeneğini belirler. Tek kullanımlık plastik ürünlerin üzerinde bulunan tanımlarda ayrışma tanım kodları nasıl geri dönüştürüleceğini ve nasıl ayrıştırılması gerektiğini gösterir.

PETE, PET veya Polietilen Tereftalat: 1 numarayla tanımlanır. 1 Numara olarak değerlendirilen ürünler ve bu içeriğe sahip malzemeler, en çok kullanılan ve tüketilen ürün gruplarıdır. Bu malzemelerin üretimlerinde Polietilen Tereftalat kullanılır. Geri dönüştürülmesi kolay ve çabuk olan plastiklerdendir. Tek kullanımlık plastik su şişelerinde ve ambalaj ürünlerinde kullanılan malzemeler kolaylıkla geri dönüştürülerek başka amaçlar için kullanılabilir.

PE-HD, HDPE veya Yüksek Yoğunluklu Polietilen: 2 numara ile tanımlanan ürünler plastik içeriğe sahip ürünlerdir. Bu ürünler daha çok süt ambalaj kutularında, tek kullanımlık ambalajlarda ve deterjan ambalajlarında kullanılır. Kolaylıkla geri dönüşümleri sağlanır. Geçirgenlikleri düşük özelliğe sahiptir. Gıda ürünlerinde kullanımı sağlık açısından uygundur. Ekolojik sisteme uyumlu ve sürdürülebilir ürünleri oluşturur.

PE-LD, LDPE veya Düşük Yoğunluklu Polietilen: 4 numara ile gösterilir. Ürünler genellikle esnek plastik ürünü özelliğine sahiptir. Alışveriş torbalarında, diş macunu tüplerinde, saklama kaplarında ve bazı mobilyaların üretimlerinde, hazırlanmasında kullanılır. Kolaylıkla geri dönüştürülebilen malzemelerden çöp kutuları ve döşeme ürünleri üretilir.

PP Polipropilen: 5 numara ile gösterilir. Bu rakam malzemenin erime noktasının yüksekliğini ifade eder. Sıcaklığa karşı dirençlidir. Sıcak içecek ve yiyecekler için kapların, bardakların ve pipetlerin üretilmesinde yoğunlukla kullanılır. Geri dönüştürülen malzemeler, birçok ürün yapımında yapı ve malzeme üretimlerinde, çöp kutu ve kaplarının üretimlerinde kullanılır.

PS Polistiren: Sert ürünler ve strafor yapımında kullanılan plastik ürünleri 6 numara ile ifade edilir. Hafif ve esnek malzemeden üretilen kullan at ürünler gıda sektöründe yaygın olarak kullanılır. Yemek kapları, çatal, bıçak ve kaşıklar, tabak, bardak ve servis malzemeleri gibi ürünlerin üretiminde kullanılır. Geri dönüşümleri sadece spesifik üretim teknikleriyle oluşan ileri teknolojiye sahip tesislerde özel olarak yapılır.

Tek Kullanımlık Plastik Ürünlerin Önemi

Hayatı kolaylaştıran, birçok alanda tasarruf sağlayan, hijyen, sağlık ve temizlik sunan, kullan at ve tek kullanımlık plastik ürünler doğru malzemeden üretildiğinde, geri dönüşüm proseslerine uyulduğunda canlılara, çevreye ve sağlığa zarar vermez. Günümüzde özellikle pandemi döneminde salgın hastalıkların yayılmasının önlenmesi tek kullanımlık ürünlerle mümkün olmuştur. Çevreye duyarlı ve doğaya saygılı tüketimi desteklemek için geri dönüşüm şartlarına riayet edilmesi ve uyulması gerekir. Geri dönüşümün ilk kuralı, malzemelerin doğru ayrıştırılma yapılarak atılmasıdır. Ekolojik ayak izini destekleyen ve yardımcı olan ürünlerin kullanılması, geleceğin güvenle sağlanmasına ka

Benzer Yazılar

Yara İzleri Nasıl Geçer? Kolay Yara İzleri Geçirme

Sağlık 5 ay önce

Yara izleri, vücutta çeşitli sebeplerle oluşan yaraların ardından kalan ve estetik açıdan kötü bir görünüme sebep olabilen izlerdir. Estetik bazı kaygılar nedeni ile oluşan yara izleri için medikal ve doğal olan pek çok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemleri; yara izinin boyutuna, derinliğine, yara izinin oluştuğu kişiye ve cilt tipine göre değişiklik göstermekte olup, bu kriterlere dikkat edilerek uygulanan tedavilerin büyük bir bölümünün yanıt verdiği bilinmektedir.İçindekilerYara İzi Nedir, Nasıl Geçer?Yara İzinin Geçirilmesi İçin Uygulanan Tedaviler Nelerdir?Yara İzinin Geçirilmesi İçin Uygulanabilecek Doğal Yöntemler Nelerdir? Yara İzi Nedir, Nasıl Geçer? Yara izi, çeşitli sebeplerle oluşan yaraların ardından ciltte kalan izlerdir. Bu sebepler arasında genellikle ameliyatlar, kazalar ve yaralanmalar yer almaktadır. Yara izlerinin geçirilmesi için başvurulan yöntemler; yaranın boyutuna ve derinliğine göre değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda neredeyse tüm yaşlarda uygulanabilen yara izi tedavilerinde de yaşa uygun tedavi çeşidi gerçekleştirilmektedir. Yara izlerinin geçirilmesi konusunda lazer tedavisi, bazı doğal içerikli maskelerin uygulanması, PRP tedavisi, cerrahi […]

Evde İdrarla Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Sağlık 5 ay önce

Gebelik testi pozitif resmi görmek hemen her kadının hayali arasında yer almaktadır. Kimi çiftler yıllar boyunca uğraşmasına rağmen pozitif resmi görememektedir. Bu nedenle uzman doktor kontrolünde çeşitli tedavilere başlangıç vermektedirler. Eğer siz de heyecanlıysanız ve uzun zamandır uğraşıyorsanız pozitif sonucu görmek için gebelik testi yapabilirsiniz. Evde basit ve ekonomik yöntemle yapabileceğiniz gebelik testleri size kolaylık sağlamaktadır. Ancak testi doğru yapmak ve sonucu doğru okumak büyük önem arz etmektedir. Evde idrarla gebelik testi nasıl yapılır? hep birlikte öğrenelim.İçindekilerEvde Gebelik Testi Tok Karnına Yapılır Mı?Gebelik Testi Hangi Saatlerde Yapılır?Eczaneden Alınan Gebelik Testi Nasıl Yapılır?Evde Gebelik Testi En Doğru Nasıl Yapılır? Evde Gebelik Testi Tok Karnına Yapılır Mı? Gebelik testi ne zaman yapılır diye soran pek çok anne adayı bulunmaktadır. Ancak gebelik testinin ne zaman yapıldığının pek fazla önemi yoktur. Dolayısıyla testi isterseniz açken, isterseniz tok karnına olduğunuzda yapabilirsiniz. Aile hekimliği ve çeşitli sağlık kuruluşlarında yapılan kanla gebelik testinde olduğu gibi evde yapılan […]

Evde Spor Yapmanın Faydaları 10 İpucu

Sağlık 6 ay önce

İçindekilerEvde Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir?Evde Spor Yapmak İçin Hangi Ekipmanlara İhtiyacınız Var?Evde Spor Yapmak İçin Nasıl Bir Program Oluşturmalısınız?Evde Spor Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?Evde Spor Yaparken Motivasyonunuzu Nasıl Koruyabilirsiniz?Evde Spor Yaparken Beslenmenize Nasıl Dikkat Etmelisiniz?Evde Spor Yaparken Kendinize Nasıl Hedefler Belirlemelisiniz?Evde Spor Yaparken Nasıl Değişimleri Takip Etmelisiniz?Evde Spor Yaparken Nasıl Ödüllendirmelisiniz?Evde Spor Yaparken Nasıl Eğlenebilirsiniz?Evde spor yapmanın faydaları nelerdir? Evde spor yapmak hem fiziksel hem de zihinsel sağlığınız için harika bir seçimdir. Bu makalede, evde spor yapmanın size nasıl yardımcı olabileceğini ve evde spor yapmak için 10 pratik ipucunu paylaşıyoruz. Evde spor yapmak, özellikle pandemi döneminde, birçok insanın tercih ettiği bir aktivitedir. Evde spor yapmak, dışarı çıkmanın zor olduğu veya güvenli olmadığı durumlarda, sağlıklı ve aktif kalmak için harika bir yoldur. Evde spor yapmanın faydaları sadece fiziksel değil, aynı zamanda zihinsel ve duygusal olarak da kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Evde spor yapmak, stresi azaltır, ruh halinizi iyileştirir, enerjinizi artırır ve […]

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz. Çerez Politikası & Gizlilik Politikası