1. Anasayfa
  2. Ekonomi

Kuveyt Asgari Ücret Ne Kadar? 2023 Güncel Liste


0

Kuveyt ‘’ Su Kenarındaki Kale’’ anlamına gelen ekwat kelimesinden türemiştir. Dünyadaki konumu ise Arap Yarımadasının kuzeydoğu kısmındadır. Anadili Arapça olan Kuveyt’te para birimi olarak Kuveyt Dinarı kullanılmaktadır. Ülkenin temel geçim kaynağı petrol rafineleri olmakla birlikte Kuveyt asgari ücret tutarı da merak edilen ekonomi konuları arasında yer alır. Bu ülkede bulunan iş imkanları düşünüldüğünde asgari ücretle geçimin sağlanıp sağlanamadığı da merak konusudur. Sizde bu ülkede geçim nasıl sağlanıyor, asgari ücret şartları dünya geneline göre nasıl diyorsanız gelin birlikte bakalım…

Kuveyt Çalışma Şartları Nasıldır?

Kuveyt kurak çöl ikliminin hâkim olduğu bir ülkedir. Geçim şartları genellikle bu düzenek üzerinden yürür. Çalışma şartlarına bakıldığında ise Avrupa ülkelerinin büyük bir kısmında olduğu gibi sabit maaşlı ve saatlik ücretle çalışma durumu vardır.

Sabit Maaşla Kuveyt’te Nasıl Çalışılır?

Kuveyt’te sabit maaşla çalışmak isteyenler için;

  • Asgari ücretle çalışma: 320 KWD yani 1.040 dolar
  • Mavi yakalı olarak çalışma: En az 1.500 dolar
  • Beyaz yakalı olarak çalışma: En az 3.500 dolar olarak belirlenmiştir.

Meslekler Kuveyt’e Göre Maaşları
Doktor 5.500 $
Öğretmen 1.500 $
Mühendis 4.000 $
Mimar 3.500 $
İnşaat Ustası 1.250 $
Tesisatçı 1.250 $
Boyacı 1.250 $
Güvenlik Görevlisi 1.250 $
Aşçı 1.500 $
Garson 1.100 $
Bulaşıkçı 1.050 $
Döner & Kebap Ustaları 1.500 $
Temizlikçi 1.050 $
Otel Çalışanı 1.300 $
Şoför 1.500 $
İşçi 1.040  $

Saatlik Ücretle Kuveyt’te Nasıl Çalışılır?

Kuveyt Devleti tarafından belirlenen saat ücreti en az 7 Kuveyt dinarıdır. Ancak sektörel durumlar ve işverenlerin durumuna bağlı olarak saatlik ücretlerde değişim olabilmektedir.

Kuveyt’te Mesai Ücretleri Nasıl Hesaplanır?

Kuveyt asgari ücret hesaplamalarının yanı sıra bu ülkede fazla mesai yapılması durumunda ne kadar ücret alınacağı da merak konusu olmaktadır. Resmi açıklamalara göre Kuveyt’te bir kişi haftada maksimum 48 saat çalışma yapabilir. Bunun üzerine çıkması halinde mesaiye girer. Mesailer ise:

  • Her çalışanın günde en fazla 2 saat,
  • Haftada en fazla 6 saat,
  • Yılda ise en fazla 180 saat mesai yapacak şekilde ayarlanır.

Kuveyt mesai ücretleri;

  • Normal bir iş gününde mesai yapılırsa %125
  • Haftalık izinlerde mesai yapılırsa %150
  • Resmi tatillerde mesai yapılırsa günlük ücretin 2 katı ödeme yapılır.

Kuveyt’te kamu çalışanları için mesai saatleri 08.00-17.00 arasındadır. Devlet tarafından kamu çalışanlarına fazla mesai yaptırılmaz. Ayrıca özel sektör çalışanları haftalık 48 saatin üzerinde mesai yapabilir ve ücretini alır. Çalışanların işveren tarafından talep edilen fazla mesaiye itiraz etme hakları vardır. Kuveyt asgari ücret listesinde işçilerine en yüksek maaşı sunan ülkeler arasında bulunur.

Almanya Asgari Ücret 2023

Kuveyt’te Çalışmak Karlı Mı?

Kuveyt ekonomi açısından dünyanın en güçlü ülkeleri arasında yer almakla birlikte dünyanın en pahalı para birimine sahiptir. İş gücü açısından yurt dışından gelecek olan işçiler için vergi muafiyetinin bulunması bu ülkeyi daha da çekici hale getirmektedir. Vasıfsız iş gücüne ihtiyaç duyulmasından dolayı bu ülkede yüksek kazançlar elde edilebilir. Genel olarak kira ve yiyecek giderlerinin yüksek olması asgari ücretli bir kişinin tek başına geçinmede zorlanacağını gösterir. Ancak ülke geneline bakıldığında asgari ücretle çalışan kişi sayısı oldukça azdır. Bu nedenle dikkatli harcama yapıldığında hatırı sayılır meblağlar kazanmak mümkündür.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir