Balkabağı Faydaları Neler?

Balkabağı vücuda sağlamış olduğu zengin vitamin ve mineraller yönüyle genel sağlığı dengeler. İçerisindeki yüksek lif oranı ile beraber kolaylıkla hazmedebilmeyi sağlamaktadır. Balkabağının Barındırdığı Vitaminler Kabağı vitamin ve mineral açısından oldukça zengin bir meyvedir. İçerisindeki lif oranı metobolizmanın rahat çalışabilmesini ve daha rahat hazmedebilmeyi destekler. Mevsiminde yetiştirildiğin de yüksek verim elde edilmesini sağlayan balkabağı, yemeklerde veya tatlısı yapılarak kullanılmaktadır. Balkabağı besleyicidir. İçerisinde bol miktarda; demir, fosfor, potasyum, kalsiyum, magnezyum gibi elementleri barındırır. Turuncu rengi ile dikkat çeken balkabakları dünya genelinde bir sembol haline gelmiş ve yurtdışında Cadılar Bayramı olarak kutlanılan günde simgesel olarak kullanılmaktadır. Balkabağının Faydaları Nelerdir? Balkabağının faydaları oldukça fazladır. Tüketildiğinde vücudun kaybetmiş olduğu enerji dengesini yerine getiren balkabağı ülkemizde en çok Afyon ve Sakarya bölgelerinde yetişmektedir. Kış aylarında ve özellikle yılbaşı zamanlarında tatlı olarak tüketilmektedir. Balkabağının faydaları sırasıyla şu şekildedir: İçerisinde bulunan C vitamini vücudun kış aylarında kaybettiği direnci geri kazanabilmesini sağlar. Vücutta yenen yiyeceklerden kaynaklı olarak toksik maddeler […]

Balkabağı vücuda sağlamış olduğu zengin vitamin ve mineraller yönüyle genel sağlığı dengeler. İçerisindeki yüksek lif oranı ile beraber kolaylıkla hazmedebilmeyi sağlamaktadır.

Balkabağının Barındırdığı Vitaminler

Kabağı vitamin ve mineral açısından oldukça zengin bir meyvedir. İçerisindeki lif oranı metobolizmanın rahat çalışabilmesini ve daha rahat hazmedebilmeyi destekler. Mevsiminde yetiştirildiğin de yüksek verim elde edilmesini sağlayan balkabağı, yemeklerde veya tatlısı yapılarak kullanılmaktadır. Balkabağı besleyicidir. İçerisinde bol miktarda; demir, fosfor, potasyum, kalsiyum, magnezyum gibi elementleri barındırır.

Turuncu rengi ile dikkat çeken balkabakları dünya genelinde bir sembol haline gelmiş ve yurtdışında Cadılar Bayramı olarak kutlanılan günde simgesel olarak kullanılmaktadır.

Balkabağının Faydaları Nelerdir?

Balkabağının faydaları oldukça fazladır. Tüketildiğinde vücudun kaybetmiş olduğu enerji dengesini yerine getiren balkabağı ülkemizde en çok Afyon ve Sakarya bölgelerinde yetişmektedir. Kış aylarında ve özellikle yılbaşı zamanlarında tatlı olarak tüketilmektedir.

Balkabağının faydaları sırasıyla şu şekildedir:

  • İçerisinde bulunan C vitamini vücudun kış aylarında kaybettiği direnci geri kazanabilmesini sağlar.
  • Vücutta yenen yiyeceklerden kaynaklı olarak toksik maddeler birikir. Antioksidan özelliği sayesinde cildin yenilenmesine ve zararlı bakterilerin dışarıya atılmasına destekler.
  • Pürüzsüz ve parlak bir cilt yapısı sunar. Uykusuzluk problemi olan kişilere önerilmektedir.
  • Hazımsızlık problemi bulunan ve bağırsak sorunları yaşayan kişilerin sindirim sisteminin düzenlenmesine destekler.
  • Vücudun genel çalışma prensipleri ile uyumlu bir içeriği bulunan balkabağı A vitamini açısından zengin olduğu için göz sağlığına iyi gelir.

Balkabağı Hangi Hastalığa İyi Gelir?

Balkabağı yararları bebeklerde ve yetişkinlerde yüksek oranda görülür. Daha çok tatlısı yapılarak tüketilen balkabağı bebeklere püresi yapılarak verilmektedir. Vücudun huzursuz olmasına ve genel dengesini yitirmesine sebep olan sindirim problemleri yaşayan kişilere tavsiye edilir. Özellikle kabızlık problemi çeken kişiler balkabağının barındırdığı yüksek orandaki sebebiyle fayda sağlayacaktır. Sürekli olarak göz ağrısı problemi çeken kişilerin balkabağı tüketmesi içerisinde bulunan A vitamini sebebiyle büyük fayda sunar. Balkabağı içerisindeki bol miktarda vitamin ve minerallerin etkisi ile beyaz kan hücrelerinin çok sayıda üretilmesine kaynaklık eder. Bu hücreler vücutta bulunan bakterilerin azalmasını destekler.

Günlük olarak tüketildiğinde bağırsakları desteklediği için kolon kanserinin önüne geçer. Stres günümüzdeki vücuda zarar veren ve kalbi olumsuz etkileyen bir problemdir. Gündelik hayatın stresini vücutta biriken zararlı enerjinin dışarı atılmasına kasların gevşemesine fayda sunar. Yüksek orandaki potasyum damarların açılmasına ve zamanla gevşemesine katkı sunar ve bu sayede yükselen kan basıncı düzene girer. Alerjik reaksiyonu bulunan kişilerin özellikle kış mevsiminde ve mevsimsel geçişlerde balkabağı tüketmeleri önerilmektedir. Günlük olarak alınması gereken A vitamin miktarını dengeleyen bir üründür. Uzman diyetisyenlerin önerdiği balkabağı uzun saatler tokluk hissi sağladığı için diyetlerde belirli bir oranda tüketilebilmektedir. Doyurucu yönüyle bilinen balkabağı kilo verme sürecine de destek sunar.

 

 

 

Benzer Yazılar

Diş Ağrısı Nasıl Geçer? İşte Etkili Yöntemler! – 2023

Sağlık 1 hafta önce

Diş ağrısı, oldukça rahatsız edici ve sık karşılaşılan bir sorundur. Özellikle gece uykunuzu bölen ve günlük aktivitelerinizi olumsuz etkileyen bu ağrı, hızlı bir şekilde tedavi edilmelidir. Neyse ki, diş ağrısıyla başa çıkmak için birçok etkili yöntem bulunmaktadır. Bu makalede, diş ağrısının nasıl geçebileceğine dair bilgilere ulaşacak ve sağlıklı bir ağız için önlemler alabileceksiniz.İçindekilerDoğal Yöntemlerle Diş Ağrısını GeçirmekTuzlu Su ile Gargara YapmakSoğuk Paket UygulamakKekik Yağı ile Masaj YapmakEvde Uygulanabilecek Diğer YöntemlerNane Yağı KullanmakDiş İpi KullanmakAğrı Kesici KullanmakProfesyonel Yardım Alma SüreçleriDiş Hekimi Randevusu AlmakProfesyonel Temizlik Yaptırmak Doğal Yöntemlerle Diş Ağrısını Geçirmek Tuzlu Su ile Gargara Yapmak Diş ağrısıyla başa çıkmak için kullanabileceğiniz doğal yöntemlerden ilki, tuzlu suyla gargara yapmaktır. Bir çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırın ve bu karışımla ağzınızı birkaç kez çalkalayın. Tuzlu su, ağrıyı hafifletebilir ve enfeksiyon riskini azaltabilir. Soğuk Paket Uygulamak Diş ağrısını hafifletmek için soğuk paket kullanabilirsiniz. Temiz bir bezi veya poşeti buzlu suya batırın ve […]

Rahim Dönmesi Nedir? – Güncel Bilgi – 2023

Sağlık 3 ay önce

Özellikle doğumdan sonra ortaya çıkan rahim pozisyonlarındaki bozukluklar, rahim dönmesi, sarkması gibi farklı şekillerde ortaya çıkmaktadır.İçindekilerRahmin Arkaya Dönük OlmasıRahmin Vajinal Kanala Doğru İnmesiRahmin Vajinadan Dışarı Sarkması Rahmin Arkaya Dönük Olması Tıp dilinde rahim (uterus) ile vajina arasındaki açısal ilişki versiyon olarak adlandırılır. Vakalarda en çok görülen pozisyon bozukluğu retroversiyon olarak bilinen rahmin arkaya doğru devrilmesidir. Bu durumda rahim tamamen arkaya yatıp açıda da bükülme meydana gelebilir. Kadınların %10’unda görülen bir durumdur. Rahim arkaya dönük iken hareket kabiliyetinde sorun yok ise önemsizdir, fakat arkaya yapışık olması durumunda ciddiye alınması gereken bir problem söz konusudur. Doğum işlemi sırasında pelvis dokularının gevşemesi, yırtılması ile veya menopoz döneminde hormonların çekilmesi ile ortaya çıkan uterus (rahim) atrofisi ve bağlarının zayıflaması sonucu rahim dönmesi durumu ortaya çıkar. Bazı vakalarda hiçbir belirti ve şikâyete yol açmadığı halde, bazı vakalarda ise bel ağrısı, kabızlık, ağrılı adet görme (premenstruel dismenore) belirtileri görülür. Bu şekilde bir rahim yapısına sahip olan […]

Keten Tohumu Faydaları Nelerdir?

Sağlık 4 ay önce

Keten tohumu, geçmişten günümüze kadar insanlar tarafından aktif bir şekilde kullanılıyor. Çünkü son derece besleyici ve sağlıklı bir gıda maddesi olarak biliniyor. Peki, keten tohumu faydaları nelerdir? Bu eşsiz tohum sağlık açısından pek çok fayda sunar. Günümüzün en çok ilgi gören ürünlerinden biri olarak kabul edilir. Hatta bazı bölgelerde süper gıda olarak da geçer.İçindekilerKeten Tohumu Faydaları Sizler için keten tohumunun bilinen 7 faydasını derledik. Şimdi tüm bu yararlara yakından bir göz atalım. Keten Tohumu Faydaları 1. Zengin Besin Değeri: Keten tohumları son derece zengin besinler barındırmaktadır. Protein, lif, omega-3 yağ asitleri, vitaminler (örn. B grubu vitaminler) ve mineraller (örn. magnezyum, demir ve çinko) açısından zengin kaynaklardır. Bu bileşenler, vücut için gereken besin maddelerini sağlar ve genel sağlığı destekler. 2. Omega-3 Yağ Asitleri: Keten tohumları, özellikle alfa-linolenik asit (ALA) adı verilen bir omega-3 yağ asidi açısından zengindir. ALA, kalp sağlığını desteklemeye yardımcı olur, iltihaplanmayı azaltabilir ve beyin fonksiyonunu geliştirebilir. Ancak, keten tohumundaki ALA’nın […]

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz. Çerez Politikası & Gizlilik Politikası