1. Anasayfa
  2. Merak Edilenler

Boşandıktan Sonra Evlenme Süresi Erkek – Kadın – 2023

Boşandıktan sonra evlenme süresi kadın için ve erkek için farklı süreçlere tabidir. Bu nedenle boşandıktan sonra evlenme süresi erkek için ne kadardır? bilinmelidir. Yazımızdan boşandıktan sonra evlenme süresi kadın ve erkeklere göre farklılıkları görebilirsiniz.


0

Boşandıktan sonra evlenme süresi erkek için çok bağlayıcı değildir. Ancak kadınlar Türk Hukuku’nun kuralları gereğince bazı prosedürlere uyum sağlaması gerekmektedir. Dolayısıyla eşinden boşanan bir kadın başkasıyla evlenmeden önce iyi bir araştırma yapması önemlidir. Aksi halde yeni evliliğini yapması için önüne engeller çıkabilmektedir.

Boşandıktan sonra evlenme süresi kadın için ne kadar? Uyulması gereken prosedürler nelerdir? tüm merak edilenlerin yanıtlarını yazımızda cevapladık. Eğer boşanmayı düşünüyorsanız ya da yeni boşandıysanız mutlaka okumalısınız.

Kadın Boşandıktan Kaç Ay Sonra Tekrar Evlenebilir? Boşandıktan Sonra Evlenme Süresi Kadın 2023 Hesaplaması

Boşandıktan sonra evlenme süresi kadın 2023 yılı için hesaplamalar yapılmaya başlandı. Eşinden boşanan bir kadın Türk Medeni Hukuku’na göre hemen evlenemiyor. Kadının evlenmesi için belirli müddet geçmesi gerekiyor. Hukuka göre bu süre 10 aydır. 2023 yılı için de boşandıktan sonra evlenme süresi kadın için 10 aylık sürenin ardından tamamlanmaktadır. Tabi bu noktada boşanma davasının kesinleştiği tarih önem arz ediyor. Dava kesinleşince süreç başlıyor.

Boşanan Kadın Kimliğini Nasıl Değiştirir? Boşandıktan Sonra Evlenme Süresi Kadın için Bağlayıcı Mıdır?

Anlaşmalı boşanan bir kadın ne zaman evlenebilir ve kimliğini nasıl değiştirir hemen açıklayalım. Öncelikle boşandıktan sonra hukuken beklenmesi gereken süre kadınlar için bağlayıcıdır. Bu nedenle anlaşmalı boşansanız bile boşandıktan sonra evlenme süresi kadın için 300 gündür. 300 günlük bekleme süresinin ardından yeniden evlenebiliyorsunuz. Nikahın kıyılmasıyla birlikte online şekilde nüfus müdürlüğünden randevu alabilirsiniz. Size verilen tarihte müdürlüğe giderek kimlik değişiminizi yapabilirsiniz. Genellikle işlemler aynı gün içerisinde tamamlanmaktadır.

İddet Süresinin Bittiğini Nasıl Anlarız? Boşandıktan Sonra Evlenme Süresi Kadın için Hemen Başlar Mı?

Kadın boşandıktan sonra ne zaman evlenebilir dinen diye soranlar için açıklayalım. Dini olarak yapılan nikahın düşmesi sonucunda yeniden evlenebilir. Ancak resmiyette bu durum iddet süresine göre düzenlenmektedir. Boşanan bir kadının 300 günlük bekleme süresine iddet süresi adı verilmektedir. İddet süresi boşanmanın kesinleşmesiyle başlamaktadır. İddet süresinin bitmesi için 300 günlük sürenin bitmesi beklenmelidir. Ayrıca hemen yeniden evlenmek isteyen kadınlar 300 gün dolmadan gebe olmadığını mahkemeye kanıtlarlarsa iddet süresinin bittiği anlaşılabilir. Böylece boşandıktan sonra evlenme süresi kadın için sona erer.

Erkek Boşandıktan Ne Kadar Süre Sonra Evlenir? Boşandıktan Sonra Evlenme Süresi Erkek 2023 Hesaplaması

Anlaşmalı boşandıktan sonra evlenme süresi erkek için bir prosedüre bağlı değildir. Çünkü kadınlarda gebe kalma durumu bulunduğundan dolayı 300 günlük yeniden evlenme süresi verilmektedir. Ancak erkekler boşandıktan hemen sonra yeniden evlenebilir. Dolayısıyla boşandıktan sonra evlenme süresi erkek için söz konusu değildir. Evlilik ölüm, anlaşmalı veya çatışmalı şekilde sonlanabilir. Erkek için yasal olarak herhangi bir kısıtlama yapılmamıştır.

Eşler Boşandıktan Sonra Tekrar Ne Zaman Evlenebilir? Boşandıktan Sonra Evlenme Süresi Erkek için Bağlayıcı Mıdır?

Boşandıktan sonra aynı kişiyle evlenmek söz konusu olabilmektedir. Kimi zaman eşler birbirleriyle anlaşamadıklarını düşündükleri için resmiyette devam eden evlilikleri boşanarak sonlandırma kararı alabilirler. Ancak ayrı bir şekilde yapamayacaklarını düşünüp birbirlerini çok sevdiklerini anlayınca yeniden evlenebilirler. Bu noktada boşandıktan sonra evlenme süresi erkek ve kadın için işlememektedir. Kadın aynı kişiyle evleneceğini ispat ederse iddet süresini beklemez.

İddet Müddeti Nasıl Kaldırılır? Boşandıktan Sonra Evlenme Süresi Erkek için Ne Kadar?

Boşandıktan sonra evlenme süresi nasıl kaldırılır merak edenlere açıklayalım. Kadın boşandığı eşinden hamile kalmadığını ispat ederse iddet müddeti ortadan kalkar. Böylece yeniden farklı bir kişiyle yuva kurabilir. Bunu ispat etmesi için resmi bir sağlık kuruluşundan gebe olmadığını ispat eden onaylı bir yazı alması gerekmektedir. Mahkeme kadın tarafından sunulan delili değerlendirir. Kadının hamile olmadığına karar verir. 300 gün olan bekleme süresi sona erer. Boşandıktan sonra evlenme süresi erkek için söz konusu değildir. Bu nedenle eşinden boşanan bir erkeğin yeniden evlenmesi için herhangi bir işleme ya da yasal prosedüre uyma zorunluluğu bulunmamaktadır. 2023 yılında da aynı durum söz konusudur.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir