Sınavda Net Artırmanın Yolları: 7 Etkili Yöntem

Sınavlar hayatımızın en çetrefilli ve en sabır isteyen zamanlarıdır. Başarıya ulaşmak adına gece gündüz gayret sarf ettiğimiz sınav sürecinde elde edeceğimiz netler başarımızın vücut bulmuş halini oluşturur. Ne kadar çok net o kadar çok başarı anlamına geldiği için sınavda net artırma teknikleri uygulamak yüzlerce kişiyi geride bırakmanızı sağlar. Sizde sınav dönemlerine doğru stres yapıyorsanız gelin net artıran yöntemlere birlikte bakalım… Sınavda Net Artırma İçin En Etkili 7 Taktik! Sınavınız var ne neye çalışacağım diye kaygılanıyorsanız birkaç taktik ile netlerinizi artırabilirsiniz. Deneme puanlarınızı yükseltmek istediğinizde uygulayacağınız bu yöntemler ile kısa sürede sıralamalarda farkı yaşayabilirsiniz. 1.Çıkmış Sorulara Bak! Sınav sisteminde sorulan sorular ve şıklar yeni sınavda çıkacak soruların birer ipucudur. Yani geçmiş yıllarda sorulan soruların yeniden sorulma ihtimali yüksektir. Hatta bu sorularda verilen her şık farklı bir soru olarak karşınıza çıkabilir. Sınava son günler kala çıkmış soru analizlerine katılarak netlerinizi %30 oranında artırma ve nokta atışı soru çözme imkânına kavuşabilirsiniz. 2.Uzun Paragraflar […]

Sınavlar hayatımızın en çetrefilli ve en sabır isteyen zamanlarıdır. Başarıya ulaşmak adına gece gündüz gayret sarf ettiğimiz sınav sürecinde elde edeceğimiz netler başarımızın vücut bulmuş halini oluşturur. Ne kadar çok net o kadar çok başarı anlamına geldiği için sınavda net artırma teknikleri uygulamak yüzlerce kişiyi geride bırakmanızı sağlar. Sizde sınav dönemlerine doğru stres yapıyorsanız gelin net artıran yöntemlere birlikte bakalım…

Sınavda Net Artırma İçin En Etkili 7 Taktik!

Sınavınız var ne neye çalışacağım diye kaygılanıyorsanız birkaç taktik ile netlerinizi artırabilirsiniz. Deneme puanlarınızı yükseltmek istediğinizde uygulayacağınız bu yöntemler ile kısa sürede sıralamalarda farkı yaşayabilirsiniz.

1.Çıkmış Sorulara Bak!

Sınav sisteminde sorulan sorular ve şıklar yeni sınavda çıkacak soruların birer ipucudur. Yani geçmiş yıllarda sorulan soruların yeniden sorulma ihtimali yüksektir. Hatta bu sorularda verilen her şık farklı bir soru olarak karşınıza çıkabilir. Sınava son günler kala çıkmış soru analizlerine katılarak netlerinizi %30 oranında artırma ve nokta atışı soru çözme imkânına kavuşabilirsiniz.

2.Uzun Paragraflar Oku!

Sınavlarda eski usul kısa sorular yerine yeni nesil uzun sorular göze çarpıyor. Bu soruları başarılı bir şekilde cevaplamak istediğinde ise mutlaka kelimeleri doğru okuman ve zamanla yarışman gerekecek. Eğer sözel ağırlıklı çalışan biriysen sınavda net yükseltmenin yolları arasında en etkilisi uzun sorular çözmeye çalışmak olacak.

3.Konuları Hızlandır!

Öğrencilerin büyük bir kısmının yaptığı en temel hata konuların içinde gömülü kalmaları. Sende böyle bir hata yapıyorsan ve konuyu uzun uzun inceliyorsan bundan vazgeç. Son günlerde akılda kalacak kısaltmalar yaparak konunun bütününe bakmaya çalışmalısın. Genel resmi gördüğünde sorular daha kolay çözülecek.

4.Zamanla Yarış

Bütün sınavlar belirli süreler içerisinde tamamlanır. Örneğin 20 soruluk bir sınav için 30 dakika gibi bir zaman belirlemesi vardır. Son günlerde net artırmak isteyen öğrencilerin girecekleri sınavlardaki zaman miktarına ve soru miktarına uygun alıştırmalar yapması gerekir. Denemeler bu süreçte hem zaman ayarlaması yapmak hem de konu tekrarı için oldukça faydalı bir yöntem olacaktır.

5.Şık Eleme

Yıllardır öğrenciler tarafından yapılan doğru uygulamalardan biri olan şık eleme yöntemi sınavda netleri büyük oranda artırır. Ancak bunu yaparken aklınıza gelenleri şıkların yanına minik minik not şeklinde yazarsanız çözüme daha kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Kuvayi Milliye neden ve nerede kuruldu? Kuvayı Milliye hakkında çarpıcı gerçekler…

6.Tekrarı Elden Bırakma!

İnsan zihni tekrar ettiği bilgileri daha sık karşılaştığı için uzun süreli belleğe atar. Tekrar edilen bilginin hatırlanması da daha kolay olur. Size bu yöntem ile sınavlarda net yükseltme imkanı bulabilirsiniz. Son gün bile tekrar yapmaktan geri durmamalısınız.

7.Motivasyonunu Yüksek Tut!

Sınavda bir soruyu yapamayınca hemen motivasyonunu düşürmen diğer sorularda zorlanmana neden olur. Bu hataya düşmemek için sınavda bütün soruların zor olmadığına ancak bazı soruları yapamayabileceğine kendini inandırman lazım. Sınava zor gözüyle baktığında zihninin daha yavaş çalıştığını fark edeceksin. Ayrıca öğrenilmiş çaresizlik adı verilen duruma yenik düşebilirsin.

Gireceğin bütün sınavlar sadece bilgiyi ölçmez. Aynı zamanda dikkatini ve kendine olan güvenini de ölçer. Bu nedenle soruları dikkatli okumak net kazandırırken kendine güveniyor olman da sınav başarını olumlu etkileyecektir.

 

Benzer Yazılar

Mavi Işık Nedir? Gözleri Neden Yorar?

Eğitim 11 ay önce

Günümüzde, teknolojinin hızla ilerlemesiyle birlikte, elektronik cihazların kullanımı artmış durumdadır. Bilgisayarlar, akıllı telefonlar, tabletler ve diğer dijital ekranlar, günlük yaşamımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Ancak, bu cihazlar tarafından yayılan mavi ışığın, göz sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu makalede, mavi ışığın ne olduğunu ve neden gözleri yorduğunu anlatacağız.İçindekilerMavi Işık ve Kaynağı Nereden Gelir?Göz Sağlığı ve Mavi Işık UyumuMavi Işığı Azaltma YöntemleriÖzetleyecek olursak: Mavi Işık ve Kaynağı Nereden Gelir? Işık, elektromanyetik bir spektrumun bir parçasıdır ve farklı renklerden oluşur. Mavi ışık, bu renklerin bir parçası olup, dalga boyu açısından diğer renklere göre daha kısa olan bir ışık türüdür. Güneş ışığı doğal olarak mavi ışık içerirken, yapay ışık kaynakları olan LED’ler, floresan lambalar ve dijital ekranlar da mavi ışık yaymaktadır. Özellikle dijital cihazlar, bu tür ışığı yoğun bir şekilde yaydıkları için göz sağlığı üzerindeki etkileri daha belirgin hale gelmektedir. Göz Sağlığı ve Mavi Işık Uyumu Mavi ışığın doğrudan […]

Ölmeden Önce Mutlaka Okumanız Gereken 7 Kitap

Eğitim 11 ay önce

Kitap okumanın saymakla bitmeyecek pek çok faydası bulunmaktadır. Kitap okumak insanın ufkunu açmakta, akıcı ve düzgün konuşmayı kolaylaştırmakta, yeni bilgiler öğretmekte ve problem çözmeyi kolaylaştırmaktadır.İçindekilerFareler ve İnsanlar – John StanbackKüçük Prens – Antoine de Saint-ExupérySatranç – Stefan ZweigSimyacı – Paulo CoelhoBulantı – Jean-Paul SartreSuç ve Ceza – Fyodor DostoyevskiAnna Karenina – Lev Tolstoy Bu gibi pek çok faydası olan kitap okumak oturduğunuz yerden yeni deneyimler kazandırır. Bir kitabı okuyarak hiç gitmeden İspanya’yı gezebilir, tanımadığınız insanların hayatına dahil olabilir, 1. Dünya Savaşına katılabilirsiniz. Sadece sayfaları çevirerek bu kadar deneyim elde etmek son derece kıymetli bir şeydir. Dünya üzerinde milyonlarca kitap bulunmaktadır. Bu kitaplar içerisinde genel okuyucu kitlesi tarafından yani çoğunluk tarafından beğenilen tavsiye edilen belli başlı kitaplar bulunmaktadır. Okuyan kişide derin izler bırakan ya da hayatının bir noktasına dokunan bu kitapları okumak size de pek çok şey katacaktır. Fareler ve İnsanlar – John Stanback Fareler ve İnsanlar, okumaya başladığınızda kendinizi çiftlik […]

Öğrenci Motivasyonu Nasıl Arttırılır? 10 Etkili Yöntem

Eğitim 11 ay önce

İçindekilerÖğrencilere kontrol fırsatı verinHedef belirleyinDestekleyici bir ortam oluşturunÖğrenme ortamını değiştirinÇeşitlilik sununOlumlu rekabet yaratınÖdüller sununÖğrencilere sorumluluk verinÖğrencilerin kendine güvenmesini sağlayınÖğrencinin amacı olmasını sağlayınÖğrenci Motivasyonu, Öğrencilerin derslere karşı ilgili ve hevesli olmaları, gördükleri eğitimden en iyi şekilde yararlanmaları için çok önemlidir. Ancak bazen öğrencilerin motivasyonu düşebilir veya yeterli olmayabilir. Bu durumda öğretmenler, veliler ve öğrenciler kendilerine şu soruyu sorabilirler: Öğrenci motivasyonu nasıl arttırılır? Bu sorunun cevabı için bu makaleyi okumaya devam edin. Öğrencilere kontrol fırsatı verin Öğrencilerin sınıfta olanlar üzerinde bir seçim yapmalarına ve kontrol etmelerine izin vermek, onlara daha fazla sorumluluk duygusu verir ve özgüvenlerini artırır. Örneğin, ödev türünü, çalışma arkadaşını veya çalışma ortamını seçmelerine izin vermek, onların ilgi ve yeteneklerine uygun bir şekilde öğrenmelerini sağlar. Ayrıca öğrencilerin kendi hedeflerini belirlemelerine ve bunları takip etmelerine yardımcı olmak da motivasyonlarını yükseltir. Hedef belirleyin Öğrencilerin neyi başarmak istediklerini ve bunun için neler yapmaları gerektiğini net bir şekilde bilmeleri, onları çalışmaya motive eder. Hedefler […]

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz. Çerez Politikası & Gizlilik Politikası