1. Anasayfa
  2. Merak Edilenler

Salon Dekorasyonunda Dikkat Edilecekler


0

Salon dekorasyonu, evde en çok vakit geçirilen bölümün genellikle salon olması nedeni ile oldukça önemli olan bir dekorasyon çeşididir. Salon dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken bazı noktalar göz önünde bulundurulduğunda, salonların vakit geçirmek adına çok daha verimli alanlara dönüşmeleri sağlanmaktadır. Bu anlamda salon dekorasyonu içerisinde pek çok önemli noktanın yer aldığı görülmektedir.

Salon Dekorasyonu Nedir?

Kişilerin ev içerisinde dinlendikleri, vakit geçirdikleri, yemek yedikleri, TV izledikleri ve daha pek çok aktiviteyi gerçekleştirebildikleri alanlar genellikle salonlar olarak bilinmektedir. Bu nedenle ev içerisinde dekorasyonuna en çok dikkat edilmesi gereken ve en çok vakit geçirilen alanlar da salonlardır. Salon dekorasyonlarında dikkat edilmesi gereken pek çok nokta bulunmaktadır.

Salon dekorasyonu yapılırken; renk seçimlerinin doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi, doğru ölçülerde olan mobilyaların doğru yerlerde konumlandırılmaları, aksesuarların mobilyalar ve renkler ile uyumlu seçilmesi, depolama alanının azlığına göre mobilya seçimi gibi konulara dikkat edilmelidir. Bu gibi noktalara dikkat edilerek gerçekleştirilen salon dekorasyonları daha şık ve verimli salonların elde edilmesini sağlamaktadır.

Ev tipine Göre Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Salon tasarımı konusunda en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biri, dekorasyonun ev tipine göre yapılmasıdır. Ev büyüklüğüne ve evin mimari özelliklerine göre salonun dekorasyonunda bazı farklılıklar görülebilmektedir. Ev tipleri ve bu tiplere göre dikkat edilmesi önerilen noktalar şu şekilde sıralanabilmektedirler;

  • Dikdörtgen Tipi Salon: En sık karşılaşılan salon tipleri arasında yer almaktadır. Bu salon tiplerinde genellikle L koltuk ve dikdörtgen masa tercih edilmelidir. Masanın, kapıya yakın olan bölümde olmasına ve televizyonun ışık kaynağının önünde olmamasına dikkat edilmelidir.
  • L Tipi Salon: L tipine sahip olan salonlarda iki ayrı bölüm bulunmaktadır. Bu bölümlerden biri oturma, diğeri ise yemek yeme alanı olarak tasarlanmaktadır. Bu nedenle hangi bölümün oturma bölümü olacağına doğru bir şekilde karar vermek gerekmektedir.
  • Kare Tipi Salon: Dekorasyon konusunda en rahat hareket edilebilen salon tipleri, kare tipi salonlardır. Hem L koltuklar hem de üçlü ya da ikili koltuklar, kare tipi salon içerisinde konumlandırılabilmektedirler. Genellikle koltukların karşılıklı olarak yerleştirildikleri ve kare ya da dikdörtgen yemek masasının tercih edildiği görülmektedir.

Salon Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Salon dekorasyonu yapmak için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu noktalar arasında ilk sırada renk seçimleri gelmektedir. Kişilerin kendilerini huzurlu hissedebilecekleri ve kolay dekore edilebilen renklerin seçilmesi önerilmektedir. Bej ve kahve tonları, açık gri, beyaz gibi renkler örnek olarak verilebilmektedir. Salon dekorasyonu yapımında doğru bir şekilde ölçü alınması ve bu ölçülere uygun mobilyaların tercih edilmesine de dikkat edilmelidir. Aksi durumlarda büyük ölçülerde alınan mobilyalar ile salon daha küçük gözükebilmektedir. Aynı zamanda aydınlatma ve aksesuar seçimlerinin de mobilya seçimlerine uygun bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir