Greenpeace Nedir, Greenpeace Amacı Nedir?

Greenpeace, çevre sorunlarına karşı kamuoyu oluşturan ve çeşitli çalışmalar yürüten bir çevre örgütü olarak bilinmektedir. Bu kapsamda Greenpeace’in çevreye karşı işlenen suçları kamuoyuna bildirmek, eylemler düzenlemek, bu suçlara karşı farkındalık oluşturmak gibi işlevleri de bulunmaktadır. 1971 yılından itibaren işlev gören çevre örgütü, günümüzde de bu işlevselliğini sürdürmektedir. Greenpeace Nedir? Greenpeace, çevre sorunlarına karşı çözümlerin yaratılması adına kamuoyunun bilgilendirilmesini hedefleyen bir çevre örgütüdür. Greenpeace örgütünün çevre sorunlarına ve katliamlarına karşı çalışmalar yürüttüğü ve çözümler ürettiği de bilinmektedir. Greenpeace’in yapmış olduğu uygulamalar arasında; çevre katliamlarına karşı eylemlerin düzenlenmesi, lobi faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi, etkinlikler yapılması ve bu çalışmaların basın ile kamuoyuna sunulması yer almaktadır. Greenpeace temsilcilerinin çevre sorunları ile ilgili düzenlemiş oldukları eylemler, sosyal medyada sıklıkla görülmektedir. Bu sayede pek çok çevre katliamının önüne geçen Greenpeace eylemcileri, yaklaşık 46 yıldır bu anlamda işlev göstermektedirler. Greenpeace’in dünya genelinde sahip olduğu destekçi sayısının 3 milyonu aştığı ve giderek de artmaya devam ettiği görülmektedir. Greenpeace Nasıl Kurulmuştur? […]

Greenpeace, çevre sorunlarına karşı kamuoyu oluşturan ve çeşitli çalışmalar yürüten bir çevre örgütü olarak bilinmektedir. Bu kapsamda Greenpeace’in çevreye karşı işlenen suçları kamuoyuna bildirmek, eylemler düzenlemek, bu suçlara karşı farkındalık oluşturmak gibi işlevleri de bulunmaktadır. 1971 yılından itibaren işlev gören çevre örgütü, günümüzde de bu işlevselliğini sürdürmektedir.

Greenpeace Nedir?

Greenpeace, çevre sorunlarına karşı çözümlerin yaratılması adına kamuoyunun bilgilendirilmesini hedefleyen bir çevre örgütüdür. Greenpeace örgütünün çevre sorunlarına ve katliamlarına karşı çalışmalar yürüttüğü ve çözümler ürettiği de bilinmektedir. Greenpeace’in yapmış olduğu uygulamalar arasında; çevre katliamlarına karşı eylemlerin düzenlenmesi, lobi faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi, etkinlikler yapılması ve bu çalışmaların basın ile kamuoyuna sunulması yer almaktadır.

Greenpeace temsilcilerinin çevre sorunları ile ilgili düzenlemiş oldukları eylemler, sosyal medyada sıklıkla görülmektedir. Bu sayede pek çok çevre katliamının önüne geçen Greenpeace eylemcileri, yaklaşık 46 yıldır bu anlamda işlev göstermektedirler. Greenpeace’in dünya genelinde sahip olduğu destekçi sayısının 3 milyonu aştığı ve giderek de artmaya devam ettiği görülmektedir.

Greenpeace Nasıl Kurulmuştur?

Greenpeace kuruluşu, 1971 yılına dayanmaktadır. Greenpeace kurucu isimleri arasında ise; Bob Hunter, David McTaggart, Dorothy Stowe ve Irving Stowe yer almaktadır. Greenpeace’in ortaya çıkmasına neden olan olayın ise, nükleer deneme çalışmaları olduğu bilinmektedir. Greenpeace’in ortaya çıkışı sırasında kurucu isimlerin ayrı ayrı işlevlerinin olduğu görülmektedir. Bob Hunter, Greenpeace eylem tarzının ortaya çıkmasını sağlayan isim olarak bilinmektedir. David McTaggart, Greenpeace’in ilk yelkenlisinin sahibi olmakla birlikte, girişimciliği ile örnek olan bir isim olarak öne çıkmıştır. Dorothy ve Irving Stowe çifti ise, nükleer deneme alanına girmeleri ile bilinmektedirler. Bu isimler, Greenpeace’in ilkelerinin oluşma evresinde de rol oynamışlardır.

Greenpeace’in Türkiye’ye ise ilk kez 1992 yılında girdiği bilinmektedir. Türkiye’ye girmesinin ardından ise, çevre kirliliği, nükleer silahsızlanma, deniz kirliliği gibi alanlarda işlevini sürdüren Greenpeace’in Türkiye temsilcisi bulunmamaktadır. Fakat pek çok ilde Greenpeace destekçilerinin olduğu bilinmektedir. Greenpeace’in günümüzdeki merkezi ise, Amsterdam’da yer almaktadır. Greenpeace başkanının ise Dr. Kumi Naidoo olduğu bilinmektedir.

Greenpeace’in Misyonu Nedir?

Greenpeace’in amacının, gezegenin tamamında yaşamın desteklenmesinin sağlanması olduğu bilinmektedir. Bu anlamda Greenpeace’in hedefleri arasında; çevre suçlarının işlenmemesi, dikkat çekici ve bilgilendirici eylemlerin yapılması, kamuoyuna çevre sorunları ile ilgili bilgilendirmelerin yapılması yer almaktadır.

Greenpeace yapısında politik ve ticari menfaatler yer almamaktadır. Bu sebeple de şirketlerin, hükümetlerin, siyasi partilerin yapmış olduğu bağışlar kabul edilmemektedir. Tamamen bireysel maddi destekle yürütülen faaliyetler, kamuoyunun da desteği ile birlikte amaçlarına ulaşmış olmaktadırlar.

Bu anlamda Greenpeace görevleri ve misyonu içerisinde yer alanların; küresel çevre sorunlarının ortaya çıkarılması, bağımsız kampanyalar yürütülmesi, biyoçeşitliliğin korunması, silahsızlanmaya destek verilmesi, deniz, okyanus, toprak, hava ve su kaynaklarının korunması, gelecekte ortaya çıkabilecek çevre sorunlarına karşı bilgilendirmelerin yapılması, olduğu görülmektedir.

Greenpeace Yasal mı?

Greenpeace yasal bir örgüttür. Greenpeace, çevre sorunlarına dikkat çekmek ve doğanın korunmasını teşvik etmek amacıyla kurulmuş uluslararası bir sivil toplum örgütüdür. 1971 yılında Vancouver, Kanada’da kurulan Greenpeace, aktif bir şekilde faaliyet gösteren ve dünya genelinde tanınan bir örgüttür.

Greenpeace’in amacı, doğal yaşamın devamlılığını sağlamak, çevre kirliliği, iklim değişikliği, biyoçeşitlilik kaybı gibi konularda farkındalık yaratmak ve politika yapıcıları harekete geçirmektir. Örgüt, barışçıl protestolar, kampanyalar, araştırmalar ve savunuculuk faaliyetleriyle bilinir.

Greenpeace’in çalışma prensipleri arasında bağımsızlık, şeffaflık, demokratik karar alma ve şiddetsizlik yer almaktadır. Örgüt, hükümetler, şirketler ve diğer ilgili paydaşlarla işbirliği yaparak çevresel sorunların çözümü için çabalayan bir platformdur.

Benzer Yazılar

Dünyanın En İyi Dans Eden Ülkesi – 2023

İçindekilerDans Kültürü Açısından Dünyanın En İyi Dans Eden Ülkesi: HindistanDans Çeşitliliği Açısından Dünyanın En İyi Dans Eden Ülkesi: BrezilyaDans Popülaritesi Açısından Dünyanın En İyi Dans Eden Ülkesi: Güney KoreDünyanın En İyi DanslarıDünyanın en iyi dans eden ülkesi hangisi? Bu makalede, dans kültürü, çeşitliliği ve popülaritesi açısından farklı ülkeleri karşılaştıracağız. Hangi ülkenin dansa en çok katkıda bulunduğunu ve hangi ülkenin dans etmeyi en çok sevdiğini öğrenmek için okumaya devam edin. Dans, insanların duygularını, düşüncelerini ve kişiliklerini ifade etmenin evrensel bir yoludur. Dans, farklı kültürlerin, tarihlerin ve geleneklerin bir yansımasıdır. Dans, insanları bir araya getiren, eğlendiren ve hayatı kutlayan bir sanattır. Peki, dünyanın en iyi dans eden ülkesi hangisi? Bu sorunun tek bir cevabı yoktur. Çünkü her ülkenin kendine özgü dans stilleri, ritimleri ve hareketleri vardır. Bazı ülkeler dansa daha fazla önem verirken, bazıları daha az ilgi gösterir. Bazı ülkeler dansı daha çok geliştirirken, bazıları daha çok korur. Bu makalede, dünyanın en […]

Yıldızname Nedir? Yıldızname Özellikleri

Yıldızname özellikle İslam dünyası için çok önemli bir konuma sahiptir. Fal olarak bilinmesine rağmen yıldızname bir fal değildir ve bu durumun iyi şekilde anlaşılması gerekir. Yıldıznameye bakmak için doğum tarihi, doğum saati ve kişinin adı gerekli olmaktadır. Ancak bilgilerin doğru şekilde okunması adına mutlaka ilim sahibi uzman medyum desteğinden yararlanılması gerekmektedir.İçindekilerYıldızname Nedir?Yıldıznameye Nasıl Bakılır?Yıldızname Özellikleri Neler? Yıldızname Nedir? Yıldızname tanımı itibariyle kişinin doğum bilgilerinden hareketle yaşamı hakkında bilgi sahibi olmaya dayanmaktadır. Kişinin doğum bilgileri alındıktan sonra ebced hesabı yapılmaktadır ve yıldız haritası yorumlaması da sağlanmaktadır. Doğulan günden ölüme kadar olan süreci içeren yıldızname için en önemli nokta yazgı, evlilik, hastalık, maddi ve manevi konular gelmektedir. Daha önceden din alimleri tarafından bakılmakta olan yıldızname günümüzde uzman medyum tarafından sunulmaktadır. Yıldızname sayesinde kişinin yazgısı hakkında pek çok konuyu öğrenmek mümkün olmaktadır. Kişinin yaşamı hakkında merak edilenler yıldız haritası sayesinde öğrenilebilmektedir. Yıldızname sayesinde kişinin ölümüne kadar olan süreç anlatılabilmektedir. Bu konuda göz önünde […]

Unutulmuş Ebru Sanatı Nedir?

Ebru sanatı, suyun yüzeyindeki hareketleri kullanarak kağıt veya kumaşa muhteşem desenler yaratmak için kullanılır. Bu sanat Orta Asya’dan geliyor ve Osmanlı İmparatorluğu’nda Türk sanatının önemli bir parçası oldu. Bununla birlikte, günümüzde bu tür sanat maalesef unutulmuş durumda.İçindekilerUnutulmuş Ebru Sanatı ile İlgili Kimler Çalışıyor?Ebru Sanatının Farklı Türleri Nelerdir?1. Geleneksel Ebru Sanatı2. Batik Ebru3. Suminagashi4. Ebru Art Resin5. Ebru Ahşap Sanatı Ebru sanatında kullanılan temel malzemelerden bazıları mürekkep, damıtılmış su ve özel bir fırçadır. Mürekkep gibi suda yayılan organik pigmentler, fırça kullanılarak yüzeylerde şekillendirilebilir. Ebru sanatçısı, mürekkepleri suyun yüzeyine damlatarak farklı renk katmanları oluşturur ve ardından özel bir aletle desenler oluşturur. Bu sanat her türlü desen veya motife sahiptir. Sonuç olarak, tarih boyunca çok sayıda değişiklik geçirmiş ve çeşitli kültürlerde benimsenmiştir. Örneğin, Japon kimono sanatında yaygın olarak kullanılırken, İran minyatürlerinde de görülebilir. Maalesef günümüzde çok az kişi tarafından uygulanmaktadır. Bununla birlikte, ebru sanatçıları, son yıllarda bu sanatın yeniden keşfedilmesi ve popülerliği artmasıyla […]

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz. Çerez Politikası & Gizlilik Politikası