Doğum Lekeleri Neden Oluşur?

Doğum lekeleri, doğumdan yaklaşık birkaç hafta sonra ortaya çıkan, ciltte yer alan renk değişiklikleri olarak adlandırılmaktadır. Doğum lekelerinin çok büyük bir kısmı zararsız olmasıyla bilinmektedir. Fakat zamanla büyüyen doğum lekelerinin estetik açıdan kötü bir görünüm vermesi ya da doğum lekelerinin altta yatan başka bir hastalık nedeniyle oluşması, lekelerin tedavi edilmesi için bir sebep olabilmektedir. Doğum Lekesi Nedir? Doğum lekesi, doğumdan sonraki birkaç hafta içerisinde ortaya çıkan ve bu nedenle de bebeklerde yaygın olarak görülen bir cilt lekesidir. Doğum lekelerinin oluşabilecekleri kesin bir bölge bulunmamakla birlikte yüzde ya da vücudun herhangi bir yerinde oluştukları gözlemlenebilmektedir. Doğum lekelerinin rengi, boyutu, şekli insandan insana değişim göstermektedir. Bazı durumlarda doğum lekelerinin kalıcı olduğu ya da lekenin giderek büyüdüğü görülse de bazı durumlarda lekelerin kendiliğinden kaybolabildiği bilinmektedir. Doğum lekelerinin oluşumunun büyük bir kısmı zararsızdır fakat bazı durumlarda altta yatan bir başka hastalığın göstergesi olabilmektedirler. Doğum Lekesi Neden Oluşur? Doğum lekeleri, genellikle doğumdan hemen sonra ya […]

Doğum lekeleri, doğumdan yaklaşık birkaç hafta sonra ortaya çıkan, ciltte yer alan renk değişiklikleri olarak adlandırılmaktadır. Doğum lekelerinin çok büyük bir kısmı zararsız olmasıyla bilinmektedir. Fakat zamanla büyüyen doğum lekelerinin estetik açıdan kötü bir görünüm vermesi ya da doğum lekelerinin altta yatan başka bir hastalık nedeniyle oluşması, lekelerin tedavi edilmesi için bir sebep olabilmektedir.

Doğum Lekesi Nedir?

Doğum lekesi, doğumdan sonraki birkaç hafta içerisinde ortaya çıkan ve bu nedenle de bebeklerde yaygın olarak görülen bir cilt lekesidir. Doğum lekelerinin oluşabilecekleri kesin bir bölge bulunmamakla birlikte yüzde ya da vücudun herhangi bir yerinde oluştukları gözlemlenebilmektedir. Doğum lekelerinin rengi, boyutu, şekli insandan insana değişim göstermektedir. Bazı durumlarda doğum lekelerinin kalıcı olduğu ya da lekenin giderek büyüdüğü görülse de bazı durumlarda lekelerin kendiliğinden kaybolabildiği bilinmektedir. Doğum lekelerinin oluşumunun büyük bir kısmı zararsızdır fakat bazı durumlarda altta yatan bir başka hastalığın göstergesi olabilmektedirler.

Doğum Lekesi Neden Oluşur?

Doğum lekeleri, genellikle doğumdan hemen sonra ya da ilk birkaç ay içerisinde bebeklerin ciltlerinde görülen renkli alanlardır. Bu lekeler, çeşitli nedenlerden dolayı oluşabilir ve genellikle zararsızdır. İşte doğum lekelerinin oluşma nedenleri hakkında bazı bilgiler:

  • Bazı doğum lekeleri, ciltteki pigment hücrelerinin aşırı üretimi veya düzensiz dağılımı sonucunda oluşur. Bu tür lekelere örnek olarak kahverengi veya siyah lekeler olan kafe-au-lait lekeleri verilebilir.
  • Doğum lekeleri, cildin altındaki kan damarlarının anormal şekilde büyümesi sonucu oluşur. Örneğin, port wine stain adı verilen lekeler kırmızı renkte olup genellikle yüzde veya boyunda görülür.
  • Cildin altındaki küçük damarların yanlış bağlanması veya oluşumu sonucunda, çeşitli şekillerde doğum lekeleri oluşabilir. Örnek olarak “angel’s kiss” adı verilen lekeler, bebeklerin yüzünde veya alnında yaygın olarak görülür.
  • Bebeklerin vücutlarında anneden geçen hormonlar, bazen doğum lekelerinin oluşumuna neden olabilir. Örneğin, melasma olarak bilinen lekeler genellikle hamilelik sırasında ortaya çıkar.

Doğum lekelerinin çoğu zaman tedavi gerektirmez ve zamanla kendiliğinden azalabilir veya tamamen kaybolabilir. Bununla birlikte, bazı durumlarda doğum lekeleri sağlık sorunlarına yol açabilir veya estetik kaygılara sebep olabilir. Bu tür durumlarda, bir dermatologa danışmak önemlidir.

Doğum Lekesi Nedenleri Nelerdir?

Doğum lekesi nedenleri arasında halk arasında pek çok inanış bulunmaktadır. Bu inanışlar arasından en sık duyulan ise, kadınların hamilelik dönemlerinde bazı yiyecekleri yemeleri ya da aşerdikleri yiyecekleri yiyememeleridir. Fakat tıp bilimine göre doğum lekelerinin oluşumunda bu gibi nedenler yer almamaktadır. Günümüzde hala tam olarak neden oluştuğu bilinmeyen doğum lekeleri, çoğunlukla genetik kaynaklıdır. Bu nedenle de doğum lekelerini geçirmek için başvurulan yöntemlerin medikal işlemler oldukları görülmektedir.

Doğum lekesi oluşumu sırasında ise, oluşumların damar yolu ve pigment yolu olarak iki farklı kategoride incelendikleri görülmektedir. Damar yolu kaynaklı doğum lekeleri, ciltte oluşan kan damarlarının bir nedenle birleşmelerinde problemler görülmesi sonucunda oluşmaktadırlar. Somon lekesi, hemanjiyomlar ve şarap lekeleri damar yolu kaynaklı doğum lekesi çeşitlerindendir.

Pigment yolu kaynaklı doğum lekeleri arasında ise; benler, sütlü kahve lekeleri ve Moğol lekeleri yer almaktadır. Benler, en çok görülen doğum lekesi çeşitlerinden biridir. Genellikle kahverengi renkte oluşan benlerin, şekil ve boyutlarının takip edilmesi gerekmektedir. Benlerde görülen bazı değişiklikler, cilt kanseri oluşumu göstergesi olarak düşünülebilmektedir.

Doğum Lekesi Nasıl Tedavi Edilir?

Doğum lekesi tedavisi, pek çok yöntem ile yapılabilmektedir. Doğum lekelerinin tedavi edilme nedenleri arasında genellikle estetik kaygılar yer almaktadır. Bu nedenle üretilmiş olan doğum lekesi tedavileri arasında ise; lazer tedavisi, beta-blokerler ilaç tedavisi, kortikostreoidler ve cerrahi müdahaleler yer almaktadır. Bu yöntemler arasından en sık başvurulan yöntem ise lazer tedavisi olarak bilinmektedir. Lazer tedavisi daha çok şarap lekeleri için kullanılmaktadır. Bu yöntem ile tedavi edilen doğum lekelerinin görünümlerinin azaldığı ya da tamamen yok oldukları görülebilmektedir. Bebeklik ve yetişkinlik dönemlerinde uygulanabilen lazer tedavisi, birkaç seanslık bir uygulama sonucunda istenilen görüntüyü verebilmektedir. Tedavinin ardından geçici bir şişlik ve morarma durumu oluşabilmektedir.

Benzer Yazılar

Diş Ağrısı Nasıl Geçer? İşte Etkili Yöntemler! – 2023

Sağlık 7 gün önce

Diş ağrısı, oldukça rahatsız edici ve sık karşılaşılan bir sorundur. Özellikle gece uykunuzu bölen ve günlük aktivitelerinizi olumsuz etkileyen bu ağrı, hızlı bir şekilde tedavi edilmelidir. Neyse ki, diş ağrısıyla başa çıkmak için birçok etkili yöntem bulunmaktadır. Bu makalede, diş ağrısının nasıl geçebileceğine dair bilgilere ulaşacak ve sağlıklı bir ağız için önlemler alabileceksiniz.İçindekilerDoğal Yöntemlerle Diş Ağrısını GeçirmekTuzlu Su ile Gargara YapmakSoğuk Paket UygulamakKekik Yağı ile Masaj YapmakEvde Uygulanabilecek Diğer YöntemlerNane Yağı KullanmakDiş İpi KullanmakAğrı Kesici KullanmakProfesyonel Yardım Alma SüreçleriDiş Hekimi Randevusu AlmakProfesyonel Temizlik Yaptırmak Doğal Yöntemlerle Diş Ağrısını Geçirmek Tuzlu Su ile Gargara Yapmak Diş ağrısıyla başa çıkmak için kullanabileceğiniz doğal yöntemlerden ilki, tuzlu suyla gargara yapmaktır. Bir çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırın ve bu karışımla ağzınızı birkaç kez çalkalayın. Tuzlu su, ağrıyı hafifletebilir ve enfeksiyon riskini azaltabilir. Soğuk Paket Uygulamak Diş ağrısını hafifletmek için soğuk paket kullanabilirsiniz. Temiz bir bezi veya poşeti buzlu suya batırın ve […]

Rahim Dönmesi Nedir? – Güncel Bilgi – 2023

Sağlık 3 ay önce

Özellikle doğumdan sonra ortaya çıkan rahim pozisyonlarındaki bozukluklar, rahim dönmesi, sarkması gibi farklı şekillerde ortaya çıkmaktadır.İçindekilerRahmin Arkaya Dönük OlmasıRahmin Vajinal Kanala Doğru İnmesiRahmin Vajinadan Dışarı Sarkması Rahmin Arkaya Dönük Olması Tıp dilinde rahim (uterus) ile vajina arasındaki açısal ilişki versiyon olarak adlandırılır. Vakalarda en çok görülen pozisyon bozukluğu retroversiyon olarak bilinen rahmin arkaya doğru devrilmesidir. Bu durumda rahim tamamen arkaya yatıp açıda da bükülme meydana gelebilir. Kadınların %10’unda görülen bir durumdur. Rahim arkaya dönük iken hareket kabiliyetinde sorun yok ise önemsizdir, fakat arkaya yapışık olması durumunda ciddiye alınması gereken bir problem söz konusudur. Doğum işlemi sırasında pelvis dokularının gevşemesi, yırtılması ile veya menopoz döneminde hormonların çekilmesi ile ortaya çıkan uterus (rahim) atrofisi ve bağlarının zayıflaması sonucu rahim dönmesi durumu ortaya çıkar. Bazı vakalarda hiçbir belirti ve şikâyete yol açmadığı halde, bazı vakalarda ise bel ağrısı, kabızlık, ağrılı adet görme (premenstruel dismenore) belirtileri görülür. Bu şekilde bir rahim yapısına sahip olan […]

Balkabağı Faydaları Neler?

Sağlık 4 ay önce

Balkabağı vücuda sağlamış olduğu zengin vitamin ve mineraller yönüyle genel sağlığı dengeler. İçerisindeki yüksek lif oranı ile beraber kolaylıkla hazmedebilmeyi sağlamaktadır.İçindekilerBalkabağının Barındırdığı VitaminlerBalkabağının Faydaları Nelerdir?Balkabağı Hangi Hastalığa İyi Gelir? Balkabağının Barındırdığı Vitaminler Kabağı vitamin ve mineral açısından oldukça zengin bir meyvedir. İçerisindeki lif oranı metobolizmanın rahat çalışabilmesini ve daha rahat hazmedebilmeyi destekler. Mevsiminde yetiştirildiğin de yüksek verim elde edilmesini sağlayan balkabağı, yemeklerde veya tatlısı yapılarak kullanılmaktadır. Balkabağı besleyicidir. İçerisinde bol miktarda; demir, fosfor, potasyum, kalsiyum, magnezyum gibi elementleri barındırır. Turuncu rengi ile dikkat çeken balkabakları dünya genelinde bir sembol haline gelmiş ve yurtdışında Cadılar Bayramı olarak kutlanılan günde simgesel olarak kullanılmaktadır. Balkabağının Faydaları Nelerdir? Balkabağının faydaları oldukça fazladır. Tüketildiğinde vücudun kaybetmiş olduğu enerji dengesini yerine getiren balkabağı ülkemizde en çok Afyon ve Sakarya bölgelerinde yetişmektedir. Kış aylarında ve özellikle yılbaşı zamanlarında tatlı olarak tüketilmektedir. Balkabağının faydaları sırasıyla şu şekildedir: İçerisinde bulunan C vitamini vücudun kış aylarında kaybettiği direnci geri kazanabilmesini […]

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz. Çerez Politikası & Gizlilik Politikası