Çağımızın Sembolik Parası: Kripto Para Nedir?

Kripto Para: 21. Yüzyılın Yeni Paraları Günümüzde internetin/ sosyal medyaların ve bu gibi ortamların ne kadar çok kullanıldığı ve bunun hayatımıza olan etkilerini hepimiz biliyoruz . Öyle ki uzmanlar artık internetin tehlikelerini anlatmakla bitiremiyorlar. Bu konuda haber sitelerinde ya da televizyonlarda sık sık uyarılar görmüş olabilirsiniz. Artık internet üzerinden alışverişler, sohbetler hatta ve hatta paraya yani kriptolara sahip olmak oldukça mümkündür. Bu yazımızda kriptonun çağımızdaki kullanımına ve gelecekteki bu tip uygulamaların hayatımıza olacak avantaj ya da dezavantajlarına bakıyor olacağız. Kripto Para Nedir? Kripto, günümüz çağının dijitalliğine uyum sağlanabilmesi için oluşturulmuş , matematiğin bir dalı olan kriptografi kullanılarak tasarlanmıştır.  Herhangi bir fiziksel biçimde mevcut olmayan bu dijital paraların yalnızca telefonlarımızda olması ve günümüzde de en sık herkesin ilgisini çekmektedir. Bu kripto para birimleri belirli bir madencilik sürecinden geçmektedir. Bu tür paralar yalnızca internet üzerinden sahip olunabilmekte ve yalnızca internet üzerinden kullanılabilmektedir. En popüler para birimleri Bitcoin , Ethereum , Bitcoin Cash […]

Kripto Para: 21. Yüzyılın Yeni Paraları

Günümüzde internetin/ sosyal medyaların ve bu gibi ortamların ne kadar çok kullanıldığı ve bunun hayatımıza olan etkilerini hepimiz biliyoruz . Öyle ki uzmanlar artık internetin tehlikelerini anlatmakla bitiremiyorlar. Bu konuda haber sitelerinde ya da televizyonlarda sık sık uyarılar görmüş olabilirsiniz. Artık internet üzerinden alışverişler, sohbetler hatta ve hatta paraya yani kriptolara sahip olmak oldukça mümkündür. Bu yazımızda kriptonun çağımızdaki kullanımına ve gelecekteki bu tip uygulamaların hayatımıza olacak avantaj ya da dezavantajlarına bakıyor olacağız.

Kripto Para Nedir?

Kripto, günümüz çağının dijitalliğine uyum sağlanabilmesi için oluşturulmuş , matematiğin bir dalı olan kriptografi kullanılarak tasarlanmıştır.  Herhangi bir fiziksel biçimde mevcut olmayan bu dijital paraların yalnızca telefonlarımızda olması ve günümüzde de en sık herkesin ilgisini çekmektedir. Bu kripto para birimleri belirli bir madencilik sürecinden geçmektedir. Bu tür paralar yalnızca internet üzerinden sahip olunabilmekte ve yalnızca internet üzerinden kullanılabilmektedir.

En popüler para birimleri Bitcoin , Ethereum , Bitcoin Cash ve Litecoin’dir. Farklı teknolojiler kullanılarak oluşturulmuş bu paralar sembolik bir madencilikle çıkarıldıkları için belli bir rekabet ortamı vardır ve kar/zararlar bu rekabetler sonrasında belli olmaktadır. Hükümetlerin kontrolüne açık olmayan bu paralar özgür ve açık kaynaklıdır. Yani isteyen herkes bu tip bir uygulamaya dahil olabilmektedir. Kimilerine göre gelecekte sıklıkla kullanılması öngörülen kriptolar yine de dikkatli kullanılması gereken dijital, alternatif paralar olmasıyla da dikkat çekmektedir.

Kripto Para Nedir

Kripto Para Nedir

Kriptoyu Kim Buldu?

Kripto paralar ilk olarak Satoshi Nakamoto tarafından ABD kripto para borsası olan Coinbase’e bir kopya gönderilmesi sonucunda kamuoyunun dikkatini çekmesiyle konuşulmaya başlanılmıştır. Bitcoin’in varlığına dair ilk işaretler 2008’de görülmüştür . Tam olarak hayata geçmesi ise 3 Ocak 2009’da olmuştur. Bitcoin’in kurucusu olarak görülen Finney ise Nakamoto’nun kripto fikrinden esinlenmiştir ve 2014 yılında ALS hastalığından ölmeden önce Bitcoin’in mucidi iddialarını reddetmiştir. Yani bu alanda ikincil bir figür olarak hayatını kaybetmiştir. 2010’lu yıllarda tam olarak kendini gösteren ve kullanılmaya başlanan Bitcoin özellikle günümüzde daha yaygın bir şekilde konuşulmaya ve alışverişlerde kullanılmaya başlanmıştır. Çoğu insan bu alana  meraktan girse de ne yazık ki bu alanda bilgisi olmayanların sonucu hüsran olmuştur. Neticede diyebiliriz ki Satoshi Nakamoto’nun icadı günümüzün ve belki de geleceğimizin para birimi olarak çoktan hayatımıza karışmıştır bile.

Kripto Para Güvenli Mi?

Her ne kadar kullanım konusunda kolaylık sağlıyor ve internet üzerinden kazanılıp kullanılabiliyor olsa bile kripto paraların da tehlikeli ve korkutucu yönleri bulunmaktadır. Geleceğin para birimi olarak görülen kriptonun teknolojik olarak üretilip kullanıyor olması elbette akıllara ‘Ya hesabım çalınırsa?’ şeklinde sorular getirse de buna açıklama olarak birçok uzman kriptoların anonim olarak kullanılmasından dolayı hesapların güvende olduğunu söylemiştir. Bu alanda sahteciliğin imkansız olduğu da bildirilmiştir.

Ancak günümüzde sıklıkla kullanılan bir para olmasına rağmen hala bu tip bir kullanım kesinleşmiş değildir ve bu yüzden aklınızda bu tip bir paraya sahip olma isteği varsa öncelikle bunu araştırmanızı ve ciddi manada kafanızdaki soru işaretlerine çözüm olacak eğitimlere katılmalısınız. Günümüzde kripto paralar ve kullanımlarıyla ilgili çok fazla eğitim bulunmaktadır. Bu eğitimlere katılarak kendinize katkı sağlayabilir ve bu uygulamaya bilgi sahibi olarak katılabilirsiniz.

Tüm alanlarda olduğu gibi bu alanda sık sık takip isteyen bir alan olduğu için burası için de yeterli vakti ayırmış olup gerçekten ilginizi vermelisiniz. Son olarak bu uygulamaları gelir kaynağı olarak görebilmeniz için çok iyi bir yazılım bilgisine sahip olmalı ya da bu alanda gelişmek için çabalamalısınız. Kripto para güvenliği konusunda diğer bir nokta ise alım satımlarda dikkat edilmesi gereken noktalardır.

Bunlara bakacak olursak işlem yapılacak platformun güncel olması ve bir çeşit güvenlik sertifikası olan SSL ile korunmasına dikkat etmektir. Her ne kadar akıllı bir şekilde korunuyor olsa bile akıllı cüzdanınızın anahtarını kaybettiğiniz takdirde , kripto paranızı almanız zorlaşacak hatta imkansız hale gelecektir. Bu alanda dolandırıcılık ve hacklenmelerin de sık sık gündeme gelmesi sonucu da eğer böyle bir alana giriş yapma fikriniz var ise öncelikle en güvenilir seçeneğe sahip olmak için kripto para cüzdanları dikkatlice araştırılmalısınız.

Kripto para güvenli mi

Kripto para güvenli mi

Benzer Yazılar

Xbox Yeni Kullanıcı Arayüzü [2023]

Teknoloji 20 saat önce

Microsoft tarafından uzun zamandır beklenen güncelleme sonunda geldi. Xbox kullanıcı arayüzünü tamamen değişti. Böylece kullanıcılara yeni bir deneyim sunulmaya başlandı. Xbox yeni kullanıcı arayüzü daha modern ve minimal görünüyor. Özellikle PlayStation’a kıyasla eleştirilen eski yapıdan ayrılıyor.İçindekilerXbox Yeni Kullanıcı Arayüzü Xbox Yeni Kullanıcı Arayüzü Yeni arayüzün odak noktası başlangıç ​​sayfası olarak karşımıza çıkıyor. Burada kutucuklar daha net bir şekilde ayrılıyor ve kullanıcılar, arayüzü kendi beğenilerine göre kolayca özelleştirmek için yeni seçeneklere sahipler. Ayrıca ekranın üst kısmında Kitaplık, Microsoft Mağazası, Xbox Game Pass, Arama ve Ayarlar gibi önemli alanlara anında erişim sağlayan hızlı erişim menüsü bulunuyor. Hesap bilgileri ve denetleyici pil düzeyi gibi bilgiler de sol ve sağ bölmelerde görüntülenmektedir. Xbox yeni kullanıcı arayüzü büyük bir boşluk, görsel olarak hoş bir deneyim için gezindikleri oyuna veya uygulamaya bağlı olarak değişen arka planlarla kullanıcılara hoş bir estetik sağlıyor. Bu arada oyuncuların en sık kullandığı içerikler de en son açılan oyun ve uygulamaları listeliyor. […]

Yerden Isıtma Sistemi Türleri

Teknoloji 3 ay önce

Elektrikli Yerden Isıtma Elektrik enerjisi kullanarak çalışan bu sistem, özellikle küçük alanlarda tercih edilir. Kolay kurulumu ve bağımsız çalışabilme özelliği sayesinde pratik bir çözümdür. kayseri evden eve nakliyat firmaları Sulu Yerden Isıtma Sıcak suyun borular aracılığıyla dolaştığı bu sistem genellikle geniş alanların ısıtılmasında tercih edilir. Isıyı daha uzun süre tutma özelliğiyle bilinir. Yerden Isıtmanın Maliyeti: Yerden ısıtma sistemlerinin maliyeti kurulum boyutuna, seçilen sistem türüne ve yerel faktörlere göre değişir. Genel olarak yüksek yatırım maliyeti uzun vadede enerji tasarrufuyla dengelenir. Yerden Isıtma Nasıl Kurulur? yerden ısıtma kurulumu aşamalı bir süreç gerektirir: Döşeme Seçimi ve Hazırlık: Yerden ısıtma sistemi döşenecek zemin kaplamasını seçmeden önce uygun malzemeyi seçmek önemlidir. Ardışık adımlarla zemin hazırlığı yapılmalıdır. Isıtma Kablolarının veya Borularının Döşenmesi: Seçilen sistem türüne göre ısıtma kablosu veya borular zemine döşenir. Bu aşama profesyonel yardım gerektirebilir. Sistem Kontrolü ve Bakımı: Kurulum tamamlandıktan sonra, sistem kontrol edilmeli ve düzenli bakım yapılmalıdır. Bu sistemler hakkında bilgi almak […]

Google Asistan’a Yapay Zekâ Desteği Mi Geliyor?

Teknoloji 4 ay önce

Son günlerde teknoloji dünyasında iddiaların ardı arkası kesilmiyor. Bu alandaki son gelişmeler ise Google Asistan’dan geldi. Sızdırılan bilgilere göre Google Asistan‘a yapay zeka desteği gelebilir. Peki, bu sızıntılar nasıl ortaya çıktı? Şirket içi bir e-postanın bu bilgileri gün ışığına çıkardığı iddia edildi. Bu e-postaya göre LLM isimli dil modeli, kısa bir süre içerisinde Google Asistan’a entegre edilecek.İçindekilerLLM isimli dil modeli Google Asistan’a entegre edilecek Yapay zeka sistemleri her gün biraz daha fazla yaygınlaşıyor. Bu tür sistemlere sadece kurumsal markalar değil bireysel kullanıcılar da büyük ilgi gösteriyor. Fakat daha yolun başında olduğumuz da kaçınılmaz bir gerçek. Teknoloji alanında yaşanan son gelişmeler, Google’ın yeni planlarını ortaya çıkardı. LLM isimli dil modeli Google Asistan’a entegre edilecek Google’ın çalışanlarına gönderdiği bir e-posta, Google Asistan hizmetinin yakın bir gelecekte önemli bir dönüşüm geçireceğini ortaya çıkardı. E-posta, Google’ın “Asistan” hizmetinin yapay zekâ dopingi alacağını gözler önüne serdi. Google, LLM (Dil Düzeyi Modeli) adı verilen dil modeliyle […]

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz. Çerez Politikası & Gizlilik Politikası