Tarihten Gelen Şifalı ve Egzotik Bitki Defne

Defnenin doğal yapısında yüksek oranda bulunan vitamin içeriklerinin sağladığı yararlar ve faydaların yanı sıra mutfaklarda soslarda, yemeklerde ve marinelerde özel kendine has aromatik tadından dolayı kullanılan Akdeniz’e özgü bir bitkidir. Defne yaprağı nedir sorusu birçok kişi tarafından bilinse de teorik olarak merak edilmektedir. Latince laurus nobilis olan defne, Akdeniz Bölgesine özgü küçük ağaç olarak tanımlanır. Oldukça sık dallara sahip bitki, 8 veya 10 metreye kadar uzayan özellikte yapıya sahiptir. Koyu yeşil yaprakları, küçük oval, sert ve dalgalıdır. Gelişimi ve keşfi çok eski tarihlere dayanan egzotik aromalı bitki birçok hiyerogliflerde ana figür olarak kullanılmıştır. Tarihsel izleri ve resimleri takip edildiğinde çok eski dönmelerde, eski çağlarda kullanıldığı görülmektedir. Mitolojik figür olarak kullanılan özelliği, Apollon ile özdeşleştirilmektedir. Yunan medeniyetinde özellikle olimpiyatlarda defne yapraklarından oluşan taçlar sporculara verilerek Apollon’un onurlandırılmasına katkı sağlanmıştır. Tıp alanında ve alternatif tedavi yöntemlerinde tedavi edici ve şifacı özellikleriyle sıkça kullanılan bitki, mutfaklarda yemek yapımında yaygın olarak kullanılır. Manganez, magnezyum, […]

Defnenin doğal yapısında yüksek oranda bulunan vitamin içeriklerinin sağladığı yararlar ve faydaların yanı sıra mutfaklarda soslarda, yemeklerde ve marinelerde özel kendine has aromatik tadından dolayı kullanılan Akdeniz’e özgü bir bitkidir. Defne yaprağı nedir sorusu birçok kişi tarafından bilinse de teorik olarak merak edilmektedir. Latince laurus nobilis olan defne, Akdeniz Bölgesine özgü küçük ağaç olarak tanımlanır. Oldukça sık dallara sahip bitki, 8 veya 10 metreye kadar uzayan özellikte yapıya sahiptir. Koyu yeşil yaprakları, küçük oval, sert ve dalgalıdır.

Gelişimi ve keşfi çok eski tarihlere dayanan egzotik aromalı bitki birçok hiyerogliflerde ana figür olarak kullanılmıştır. Tarihsel izleri ve resimleri takip edildiğinde çok eski dönmelerde, eski çağlarda kullanıldığı görülmektedir. Mitolojik figür olarak kullanılan özelliği, Apollon ile özdeşleştirilmektedir. Yunan medeniyetinde özellikle olimpiyatlarda defne yapraklarından oluşan taçlar sporculara verilerek Apollon’un onurlandırılmasına katkı sağlanmıştır. Tıp alanında ve alternatif tedavi yöntemlerinde tedavi edici ve şifacı özellikleriyle sıkça kullanılan bitki, mutfaklarda yemek yapımında yaygın olarak kullanılır.

Manganez, magnezyum, bakır, çinko demir, selenyum, kalsiyum, potasyum vitaminleri açısından zengin içeriğe sahip olan bitki, antibakteriyel ve iltihap giderici özellikler içerir.

Defne Yaprağının Faydalı Özellikleri

Yaprağı ve tohumu uçucu yağ üretiminde özellikle kozmetik sektöründe kullanılır. Yüksek aromatik ve uçucu yağ özellikleriyle tıbbi tedavi alanlarında kullanılır. Alternatif ve bitkisel tıp alanında önemli etkiler sağlar. Balgam sökücü etkisi, boğazı temizlemek ve üst solunumum yolu rahatsızlıklarında, solunumu ve nefes almayı rahatlatmak için kullanılır. Defne yaprağının faydaları nelerdir konusu iki yönden ele alınır, mutfaklardaki tüketimiyle ve tıbbi olarak kullanımı açısından değerlendirilmesi gerekir. Çölyak hastalığının şiddetini azaltır ve iyileştirici olarak kullanılır. Adet sancılarında sakinleştirici ve rahatlatıcı özelliği vardır. Aromatik etkisi uyku düzensizliklerine iyi gelir. İltihap giderici ve kurutucu özelliği, iltihaplı romatizma hastalıklarında etkin olarak kullanımını artırır. Kötü kolesterolü düşürür iyi kolesterolün yükselmesini sağlar ve dengeler.

Yemeklerde kullanılan aromatik ve uçucu yağ özellikli bitki, sindirim sistemi üzerinde düzenleyici, rahatlatıcı ve kolaylaştırıcı etki sağlar. Bağırsak florasının düzenlenmesini sağlar, hareketleri düzenler. Cildin nem ve yağ dengesini korur, kurumaya, çatlamaya ve kırışma etkilerinin azalmasına yardım eder. Düzenli kullanımıyla eklem ve kas ağrılarını geçirir. Astım, koah ve solunum hastalıklarını iyileştirerek tedavi eder. Yüksek oranda içeriğinde bulunan folik asit ve C vitamini, gebe ve emziren kadınların vücut sağlığını korur, vitamin ve mineral dengesini sağlar, sindirimi düzenler.

Defne Yaprağı Kullanımı

Kozmetik, kişisel bakım ve sağlık ürünlerinde kullanılan defne yaprağı ve tohumları, şampuan, temizleyici ve sabun olarak kullanıldığında, ciltte leke, akne, siyah nokta ve sivilce gibi iltihap nedenli problemlerin giderilmesini sağlar ve derinlemesine arınmaya destek olur. Saçları güçlendirerek parlaklık, sağlık ve canlılık verir. Sağlıklı, kuvvetli ve doğal görünüm kazandırır. İçeriğinde bulunan uçucu yağ asitleri ve yağ linalool, özellikle hormon dengesini düzene sokar, strese, huzursuzluğa, anksiyeteye iyi gelir. Huzur, sakinlik ve rahatlık sağlar.

Defne yaprağı ve tohumları, ağaçlardan toplanarak kurutulur ve uzun süre kullanım amaçlı saklanabilir özellikte yapısını korur. Ülkemizin mutfaklarında sıklıkla kullanılan bitki, hoş aroması, egzotik kokusu ve tat özellikleriyle beğenilen bir lezzete sahiptir. Defne yaprağının faydası nedir diye merak edenler, etkilerini araştırıp öğrendikçe kullanım miktarını da artırmaktadırlar. Özellikle ergenlik döneminde yaşanan cilt sorunlarında doktorlar tarafından da defne özü içeren ürünler önerilmektedir.

Defne Yaprağının Zararları Nelerdir

Defne yaprağının bilinen ve görülen bir zararına rastlanmamaktadır. Her bitkisel üründe olduğu gibi fazla kullanımı sonucunda dolaylı olarak nükseden yan etkilerine rastlanabilir. Direkt yapraklarının ve tohumlarının yenmemesi önerilir, sindirimi zor ve sert yapılı yapraklı kısmının tüketilmesi sakıncalıdır.

Yemeklerde, kullanıldıktan sonra atılması tavsiye edilir. Sakinleştirici ve rahatlatıcı özellikleri nedeniyle, anestezi öncesi ve sonrası kullanılmaması gerekir. Diyabet hastalarının sağlığına olumsuz etkileri nedeniyle kullanılması önerilmez.

Benzer Yazılar

Diş Ağrısı Nasıl Geçer? İşte Etkili Yöntemler! – 2023

Sağlık 1 hafta önce

Diş ağrısı, oldukça rahatsız edici ve sık karşılaşılan bir sorundur. Özellikle gece uykunuzu bölen ve günlük aktivitelerinizi olumsuz etkileyen bu ağrı, hızlı bir şekilde tedavi edilmelidir. Neyse ki, diş ağrısıyla başa çıkmak için birçok etkili yöntem bulunmaktadır. Bu makalede, diş ağrısının nasıl geçebileceğine dair bilgilere ulaşacak ve sağlıklı bir ağız için önlemler alabileceksiniz.İçindekilerDoğal Yöntemlerle Diş Ağrısını GeçirmekTuzlu Su ile Gargara YapmakSoğuk Paket UygulamakKekik Yağı ile Masaj YapmakEvde Uygulanabilecek Diğer YöntemlerNane Yağı KullanmakDiş İpi KullanmakAğrı Kesici KullanmakProfesyonel Yardım Alma SüreçleriDiş Hekimi Randevusu AlmakProfesyonel Temizlik Yaptırmak Doğal Yöntemlerle Diş Ağrısını Geçirmek Tuzlu Su ile Gargara Yapmak Diş ağrısıyla başa çıkmak için kullanabileceğiniz doğal yöntemlerden ilki, tuzlu suyla gargara yapmaktır. Bir çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırın ve bu karışımla ağzınızı birkaç kez çalkalayın. Tuzlu su, ağrıyı hafifletebilir ve enfeksiyon riskini azaltabilir. Soğuk Paket Uygulamak Diş ağrısını hafifletmek için soğuk paket kullanabilirsiniz. Temiz bir bezi veya poşeti buzlu suya batırın ve […]

Rahim Dönmesi Nedir? – Güncel Bilgi – 2023

Sağlık 3 ay önce

Özellikle doğumdan sonra ortaya çıkan rahim pozisyonlarındaki bozukluklar, rahim dönmesi, sarkması gibi farklı şekillerde ortaya çıkmaktadır.İçindekilerRahmin Arkaya Dönük OlmasıRahmin Vajinal Kanala Doğru İnmesiRahmin Vajinadan Dışarı Sarkması Rahmin Arkaya Dönük Olması Tıp dilinde rahim (uterus) ile vajina arasındaki açısal ilişki versiyon olarak adlandırılır. Vakalarda en çok görülen pozisyon bozukluğu retroversiyon olarak bilinen rahmin arkaya doğru devrilmesidir. Bu durumda rahim tamamen arkaya yatıp açıda da bükülme meydana gelebilir. Kadınların %10’unda görülen bir durumdur. Rahim arkaya dönük iken hareket kabiliyetinde sorun yok ise önemsizdir, fakat arkaya yapışık olması durumunda ciddiye alınması gereken bir problem söz konusudur. Doğum işlemi sırasında pelvis dokularının gevşemesi, yırtılması ile veya menopoz döneminde hormonların çekilmesi ile ortaya çıkan uterus (rahim) atrofisi ve bağlarının zayıflaması sonucu rahim dönmesi durumu ortaya çıkar. Bazı vakalarda hiçbir belirti ve şikâyete yol açmadığı halde, bazı vakalarda ise bel ağrısı, kabızlık, ağrılı adet görme (premenstruel dismenore) belirtileri görülür. Bu şekilde bir rahim yapısına sahip olan […]

Balkabağı Faydaları Neler?

Sağlık 4 ay önce

Balkabağı vücuda sağlamış olduğu zengin vitamin ve mineraller yönüyle genel sağlığı dengeler. İçerisindeki yüksek lif oranı ile beraber kolaylıkla hazmedebilmeyi sağlamaktadır.İçindekilerBalkabağının Barındırdığı VitaminlerBalkabağının Faydaları Nelerdir?Balkabağı Hangi Hastalığa İyi Gelir? Balkabağının Barındırdığı Vitaminler Kabağı vitamin ve mineral açısından oldukça zengin bir meyvedir. İçerisindeki lif oranı metobolizmanın rahat çalışabilmesini ve daha rahat hazmedebilmeyi destekler. Mevsiminde yetiştirildiğin de yüksek verim elde edilmesini sağlayan balkabağı, yemeklerde veya tatlısı yapılarak kullanılmaktadır. Balkabağı besleyicidir. İçerisinde bol miktarda; demir, fosfor, potasyum, kalsiyum, magnezyum gibi elementleri barındırır. Turuncu rengi ile dikkat çeken balkabakları dünya genelinde bir sembol haline gelmiş ve yurtdışında Cadılar Bayramı olarak kutlanılan günde simgesel olarak kullanılmaktadır. Balkabağının Faydaları Nelerdir? Balkabağının faydaları oldukça fazladır. Tüketildiğinde vücudun kaybetmiş olduğu enerji dengesini yerine getiren balkabağı ülkemizde en çok Afyon ve Sakarya bölgelerinde yetişmektedir. Kış aylarında ve özellikle yılbaşı zamanlarında tatlı olarak tüketilmektedir. Balkabağının faydaları sırasıyla şu şekildedir: İçerisinde bulunan C vitamini vücudun kış aylarında kaybettiği direnci geri kazanabilmesini […]

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz. Çerez Politikası & Gizlilik Politikası