1. Anasayfa
  2. Ekonomi

İnşaat Mühendisi Maaşları Ne Kadar? – 2023

İnşaat mühendisi maaşları 2023 yılı için merak edilmeye başlandı. Asgari ücrete zam yapılması, yeni haftada memur ve emekli maaşlarına zamların gelecek olması mühendisleri heyecanlandırdı. İnşaat mühendisi maaşları 2023 güncel tutarları sizlerle paylaştık.


0

5 yıllık inşaat mühendisi maaşları ile yeni mezun mühendisler arasında farklılıklar söz konusudur. Ancak yeni mezunları asgari ücretin biraz üzerinde başlattıkları genelleştirilebilir. Tecrübesi ve kabiliyeti arttıkça alınan maaşlar asgari ücretin çok üzerinde seyretmektedir. Eğer YKS tercihi yapacaksanız ve bu alana ilginiz varsa mühendislerin maaş oranları hakkında net bilgiyi haberimizden alabilirsiniz.

İnşaat mühendisi maaşları tüm meslek gruplarında olduğu gibi artarak yükselmeye devam ediyor. Eğer inşaat mühendisiyseniz ya da inşaat mühendisliği bölümünü tercih edecekseniz maaşlar için son bilgileri öğrenmeye başlayabilirsiniz.

2023 İnşaat Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

İMO mühendis maaşı 2023 için açıkladı. Yapılan açıklamalara göre mühendislere verilecek maaş oranlarında artış sağlandı. Ülkemizde henüz yeni mezun olan biri en az 14 Bin TL maaş almaktadır. Tabi bu oran asgari ücret zammının uygulanmaya başlanmasıyla birlikte artış gösterecektir. Yeni mezunlardan en yüksek alanların ise 20 Bin TL civarında aylık maaşı bulunmaktadır. Bu kapsamda inşaat mühendisi maaşları yaşanılan yere ve mezuniyet durumuna göre değişiklik göstermektedir.

İnşaat Mühendisi Maaşları Açıklandı! İnşaat Mühendisleri Devlette Ne Kadar Maaş Alıyor?

DSİ inşaat mühendisi maaşları, farklı kurumlarda çalışan mühendislerin maaşları merak edilmektedir. Kamuda çalışan mühendisler kademeye göre maaşlarını almaktadırlar. Bu durum ilden ile ya da kurumdan kuruma göre değişmemektedir. Ancak bazı devlet kurumlarında yemek desteği, ulaşım desteği ve ekstra mesai gibi şanslar memurlara sunulmaktadır.

Mühendislerin maaşları açıklandıktan sonra gözler devlet kadrolarına çevrildi. Devlet kadrosunda inşaat mühendisliği yapanlar ortalama 21 Bin TL civarında aylık maaş almaktadırlar. Ancak yeni açıklanması beklenen memur zammından sonra memurların maaşlarında artış meydana gelecek. İnşaat mühendisi maaşları ise 30 Bin TL seviyesinden yukarı çıkacak gibi duruyor.

İnşaat Mühendisi Maaşları ile En Yüksek Mühendis Maaşı Ne Kadar?

İnşaat mühendisi günde kaç saat çalışır merak edenler için hemen açıklayalım. Mühendisler diğer çalışanlar ve memurlar gibi günde 8 saatlik bir çalışma sonucunda maaşlarını alabilmektedirler. Memur kadrosunda olanlar için cumartesi ve pazar günleri tatildir.

Özel sektörde çalışanlar için günlük çalışma saatleri değiştirilerek haftada 1 gün izin hakkı verilmektedir. Ancak fazla mesai ve proje yapılması durumunda ekstra mesai ücretleri almaktadırlar. İnşaat mühendisi maaşları çalışma şartlarına, ile, deneyime ve mezun olunan okula göre değişiklik göstermektedir. Tüm şartları karşılayan özellikle deneyim sahibi mühendisler en yüksek maaşa sahiptir. Bu özelliklere sahip bir inşaat mühendisi en fazla 50 Bin TL tutarında maaş alabilmektedir. Alınan 50 Bin TL maaş Türkiye şartları için çok iyi bir meblağdır.

Büyükşehir Belediyesi İnşaat Mühendisi Maaşları 2023

Belediyede inşaat mühendisi maaşı belediyelere göre değişiklik göstermektedir. Belediyeler yerel yönetim içerisinde bulunduğundan belirli standartlara bağlı kalarak kendileri maaş politikalarını belirleyebilmektedirler. Büyükşehirde çalışan bir inşaat mühendisi ile ilçe belediyelerinde, küçük şehirlere ait belediyelerinde çalışanlara göre daha yüksek ücret alabilmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi kapsamında değerlendirme yapmak gerekirse belediye yönetimi tıpkı asgari ücret ve memur zamlarında olduğu gibi yılda iki kere zam yapmaktadır. 2022 yılında sadece 5 aylık dönem için %40’ın üzerinde inşaat mühendislerinin maaşlarına zam yapmıştır. Bu nedenle inşaat mühendisi maaşları belediye açısından büyük farklılık göstermektedir. İlçe belediyeleri daha düşük ücretle çalıştırıp aynı zam oranını verebilmektedir.

İTÜ Mezunu İnşaat Mühendisi Maaşları

İnşaat mühendisi iş imkanı var mı şeklinde sorular özellikle YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından tercihlerini yapacak adaylar tarafından yönlendirilmektedir. Ülkemizde pek çok alanda iş imkanı kısıtlı şekilde karşımıza çıkmaktadır. Ancak inşaat sektörü ülkemizde sürekli gelişme göstermektedir. Bu nedenle inşaat mühendisliği bölümü mezunları işsiz kalmamaktadır. İşsiz olanlar varsa bile oran oldukça düşüktür.

İnşaat mühendislerinin iş bulma imkanı mezun oldukları okul açısından büyük önem taşımaktadır. Özellikle devlet kurumunda çalışmayanlar için İTÜ mezunu olmak büyük bir referans sayılmaktadır. İnşaat mühendisi maaşları da mezun olunan okula göre artıp azalabilmektedir. İTÜ’den mezun olanlar birçok üniversite mezununa göre daha yüksek maaş alırken, yurtdışı olanakları vardır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir