1. Anasayfa
  2. Ekonomi

Bayram Tatili Sonrası Dolar ve Altını Neler Bekliyor?

3 Temmuz Pazartesi günü altın ve doları neler bekliyor? Altın ve dolar fiyatı kaç olur?


0

Merkez Bankası’nın faiz para politikası değişikliğinin ardından hem altın hem de dolar fiyatlarında yön değişmişti. Dolayısıyla bayram tatili sonrası dolar ve altını neler bekliyor sorusu kaçınılmaz oldu. Özellikle altın, pek çok kişi tarafından güvenli bir liman olarak nitelendiriliyor. Uzmanların görüşleri de ağırlıklı olarak bu yönde diyebiliriz.

Dolar, altına kıyasla biraz daha dalgalı bir seyir izliyor. Fakat dolar yatırımcılarının sayısı da oldukça fazla diyebiliriz. Peki, bayram tatili sonrası dolar ve altını neler bekliyor? İşte detaylar…

Altın ve Dolar Fiyatlarında Hareketlilik Arttı

bayram tatili sonrası dolar ve altını neler bekliyor
bayram tatili sonrası dolar ve altını neler bekliyor

Son dönemlerde altın ve dolar fiyatlarında hareketlilik artmaya başladı. Hal böyle olunca da yatırımcıların ilgisi çekti. Altın ve dolar fiyatlarını etkileyecek faktörler ise merak konusu haline geldi. Ekonomistlere göre FED başkanı Powell’ın senatoda yapmış olduğu enflasyon vurgusu altında baskı oluşturdu.

Tüm bunların yanında Amerika’da büyümenin beklentiyi de aşmış olması altındaki geri çekilme son derece etkili oldu. Yurt içi piyasalarda gram altına bakacak olursak kurlarda meydana gelen artışlar etkili oldu. Kurlarda adil değere ulaşana kadar hem altında hem de dövizde yükselişin devam edeceği düşünülüyor.

Seçimler tamamlandıktan sonra para politikasına yönelik belirsizlik ortadan kalktı ve gerekli adımlar atılmaya başlandı. Bununla birlikte BİST100 endeksinde yükselişler görüldü.

Yükselişlerde bankacılık hisselerinin de katılmış olmasıyla beraber rekor seviye test edilmiş oldu. Endeksin artan kur ve seçim gölgesinde kalan finansallarının henüz fiyatlanmadığını ve yükseliş trendinin düzeltmelerle de olsa devam edeceği ifade ediliyor. Dövizde dengelenmenin şu an itibariyle ne zaman olacağını söylemek oldukça zor.

Fiyatlar bu hafta içi şekillenmeye başlayacaktır. Dolar ve altının ne yönde hareket edeceğine dair bulguları 3 Temmuz Pazartesi gününden itibaren hep birlikte göreceğiz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir