1. Anasayfa
 2. Merak Edilenler

Biyometrik Fotoğraf Nedir Nasıl Olmalı? Biyometrik Fotoğraf Kuralları 2023

Biyometrik fotoğraf kullanımı her geçen gün artış göstermektedir. Bu nedenle vatandaşlardan biyometrik fotoğraf çektirmesi talep edilmektedir. Ancak hiç biyometrik çekim yaptırmayan kişiler bu tarz fotoğrafların nasıl olduğunu merak etmektedir. Sizlere biyometrik çekim özelliklerini açıkladık.


0

Biyometrik fotoğraf kullanımı yaygınlaşmaya devam ederken; kimlik, ehliyet ya da pasaport çıkaracak vatandaşlar başta olmak üzere pek çok kişi bu fotoğrafı araştırmaktadır. Peki doğru biyometrik çekim nasıl olmalıdır ya da biyometrik çeken fotoğrafçıların özellikleri nelerdir? Yazımızda sizlere tüm biyometrik çekim detaylarını açıkladık.

Biyometrik fotoğraf kuralları sabit olmakla beraber ehliyet, kimlik ya da pasaport için talep edilebilmektedir. Üstelik artık lisanslarda, okul sistemlerinde de biyometrik çekimler talep edilmektedir. Peki biyometrik çekim kuralları nelerdir?

Biyometrik Fotoğraf Nedir Nasıl Olmalıdır?

Ehliyet için biyometrik fotoğraf ya da pasaport için biyometrik çekimler talep edilebilmektedir. Biyometrik çekim yaptırmak isteyenlerin bazı kurallara dikkat etmesi gerekmektedir. Aşağıda sizler için biyometrik çekim özelliklerinden bahsettik:

 • Yüzün net bir şekilde belli olduğu ve herhangi bir şüpheye mahal vermeyecek nitelikteki fotoğraflardır.
 • Görüntü ve pixel kalitesi oldukça iyidir.
 • Beyaz arka fon kullanılarak hazırlanmaktadır.
 • Kesinlikle bir shop uygulaması yapılmamalıdır. Fotoğraflar eğilip bükülmemelidir.
 • Ayrıntılar net bir şekilde belli olmalıdır. Yüz açıkça meydanda olmalıdır.

Biyometrik Fotoğraf Nasıl Giyinmeli?

Kimlik için biyometrik fotoğraf çektirmek isteyenler nasıl giyinmeleri gerektiğini sormaktadırlar. Biyometrik çekim yaptırmaya giderken herhangi bir şekilde kıyafet sınırlaması bulunmamaktadır. Zaten vesikalık bir çekim yapıldığından dolayı yüz, boyun ve omuzların bir kısmı fotoğrafta gözükmektedir. Dolayısıyla giydiğiniz kıyafetin sadece yaka kısmı biyometrik alan içerisinde yer alacaktır. Kıyafetin yaka kısmı için de herhangi bir şekilde; renk, model veya kıyafet tarzı konusunda bir sınırlama sunulmamaktadır. Dilediğiniz kıyafeti giyerek çekim yaptırmaya gidebilirsiniz.

Vesikalık Fotoğraf ile Biyometrik Fotoğraf Aynı Mı?

Biyometrik fotoğraf kuralları ile vesikalık fotoğraf kuralları benziyor gibi olsa da arada keskin çizgilerle farklılıklar bulunmaktadır. Farklılıklara dikkat ederek fotoğraf çekimi yapılması biyometrik çekimlerin doğru amaca hitap etmesine imkan sağlayacaktır. Biyometrik çekim ile vesikalık fotoğraf arasında farklar şu şekildedir:

 • Vesikalık fotoğrafın arka fonunda farklı tonlamalar, renklendirmeler ve konseptler kullanılabilmektedir. Ancak aynı durumu biyometrik için söylemek mümkün değildir. Biyometrik çekimlerde sadece beyaz ve sade arka bir fon kullanılması doğru olacaktır.
 • Vesikalık fotoğraf çekimi yapılırken dişler gözükecek şekilde gülümseme yapılabilmektedir. Ancak biyometrik çekimlerde ağız kapalı hafif bir gülümseme tercih edilmelidir.
 • Vesikalık fotoğraflarda arka fona ya da kişinin yüzüne ve farklı bölgelerine shop uygulamaları yapılabilir. Makyaj yoğun olacak şekilde tercih edilmelidir. Ancak biyometrik çekimlerde sade ve hafif bir makyaj tercih edilmektedir. Ayrıca herhangi bir şekilde shop uygulaması kullanılmamaktadır.

Biyometrik Fotoğraf Çekilirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kimlik için biyometrik fotoğraf, ehliyet biyometrik çekimler için dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Aşağıda sizlere çekim esnasında dikkat edilmesi gereken noktaları tek tek açıkladık:

 • Fotoğraf çekildikten sonra tüm kontroller yapılmalıdır. Yüzü gölgeleyen herhangi bir durum varsa fotoğraf çekimi tekrarlanmalıdır. Aksi halde fotoğraf kabul edilmeyebilir.
 • Fotoğrafın arka planı sade ve beyaz renge hakim olmalıdır.
 • Fotoğraf ölçüleri büyük önem taşımaktadır. 50 mm x 60 mm ebatında olmayan biyometrik çekimler özellikle devlet kurumları tarafından kabul edilmemektedir.
 • Gözler açık, dik bir oturuş ve kapalı ağız olmalıdır. Dişlerin fotoğraf içerisinde gözükmesi kesinlikle uygun değildir.
 • Biyometrik çekimlerde ağır makyajdan kesinlikle kaçınmak gerekir. Aksi halde fotoğraf kabul görmeyebilir.

Tesettürlü Biyometrik Fotoğraf Örnekleri

Pasaport biyometrik fotoğraf ölçüleri tıpkı ehliyet ve kimlik için gereken boyutla aynı oranda olmalıdır. Yani 50 mm x 60 mm ebatında bulunmalıdır. Aksi halde pasaport çıkması esnasında sıkıntı yaşanabilir. Tesettürlü kişiler biyometrik fotoğrafı kapalı bir şekilde çektirebilmektedir. Sadece yüzünü kapatacak şekilde bir çekim yapılmaması gerekir. Alın ve yüz açık olmalıdır.

4 Adet Biyometrik Fotoğraf Ne Kadar?

2 adet biyometrik fotoğraf ne kadar, 4 fotoğraf ne kadar gibi sorular sorulmaktadır. Fiyat skalası şehirlere ve hatta ilçelere göre değişiklik göstermektedir. Ancak genel olarak ortalama bir şekilde 4 fotoğrafa 75 TL civarında para ödemesi yapılmaktadır. Adet arttıkça fiyat daha uygun bir banda düşmektedir. Bu nedenle fotoğraf basımında fazla adet istemeyi tercih edebilirsiniz. Çünkü biyometrik çekimler; nüfus dairelerinde, evlendirme dairelerinde, bakanlıklarda, elçiliklerde ve hatta sürücü kurslarında bile fazlasıyla talep edilmektedir. Eğer biyometrik çekim için yer bulamadıysanız uygun fiyatlı stüdyoları tercih etmenizde fayda var.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir