Biyometrik Fotoğraf Nedir Nasıl Olmalı? Biyometrik Fotoğraf Kuralları 2023

Biyometrik fotoğraf kullanımı yaygınlaşmaya devam ederken; kimlik, ehliyet ya da pasaport çıkaracak vatandaşlar başta olmak üzere pek çok kişi bu fotoğrafı araştırmaktadır. Peki doğru biyometrik çekim nasıl olmalıdır ya da biyometrik çeken fotoğrafçıların özellikleri nelerdir? Yazımızda sizlere tüm biyometrik çekim detaylarını açıkladık. Biyometrik fotoğraf kuralları sabit olmakla beraber ehliyet, kimlik ya da pasaport için talep edilebilmektedir. Üstelik artık lisanslarda, okul sistemlerinde de biyometrik çekimler talep edilmektedir. Peki biyometrik çekim kuralları nelerdir? Biyometrik Fotoğraf Nedir Nasıl Olmalıdır? Ehliyet için biyometrik fotoğraf ya da pasaport için biyometrik çekimler talep edilebilmektedir. Biyometrik çekim yaptırmak isteyenlerin bazı kurallara dikkat etmesi gerekmektedir. Aşağıda sizler için biyometrik çekim özelliklerinden bahsettik: Yüzün net bir şekilde belli olduğu ve herhangi bir şüpheye mahal vermeyecek nitelikteki fotoğraflardır. Görüntü ve pixel kalitesi oldukça iyidir. Beyaz arka fon kullanılarak hazırlanmaktadır. Kesinlikle bir shop uygulaması yapılmamalıdır. Fotoğraflar eğilip bükülmemelidir. Ayrıntılar net bir şekilde belli olmalıdır. Yüz açıkça meydanda olmalıdır. Biyometrik Fotoğraf Nasıl […]

Biyometrik Fotoğraf Nedir Nasıl Olmalı? Biyometrik Fotoğraf Kuralları 2023

Biyometrik fotoğraf kullanımı yaygınlaşmaya devam ederken; kimlik, ehliyet ya da pasaport çıkaracak vatandaşlar başta olmak üzere pek çok kişi bu fotoğrafı araştırmaktadır. Peki doğru biyometrik çekim nasıl olmalıdır ya da biyometrik çeken fotoğrafçıların özellikleri nelerdir? Yazımızda sizlere tüm biyometrik çekim detaylarını açıkladık.

Biyometrik fotoğraf kuralları sabit olmakla beraber ehliyet, kimlik ya da pasaport için talep edilebilmektedir. Üstelik artık lisanslarda, okul sistemlerinde de biyometrik çekimler talep edilmektedir. Peki biyometrik çekim kuralları nelerdir?

Biyometrik Fotoğraf Nedir Nasıl Olmalıdır?

Ehliyet için biyometrik fotoğraf ya da pasaport için biyometrik çekimler talep edilebilmektedir. Biyometrik çekim yaptırmak isteyenlerin bazı kurallara dikkat etmesi gerekmektedir. Aşağıda sizler için biyometrik çekim özelliklerinden bahsettik:

 • Yüzün net bir şekilde belli olduğu ve herhangi bir şüpheye mahal vermeyecek nitelikteki fotoğraflardır.
 • Görüntü ve pixel kalitesi oldukça iyidir.
 • Beyaz arka fon kullanılarak hazırlanmaktadır.
 • Kesinlikle bir shop uygulaması yapılmamalıdır. Fotoğraflar eğilip bükülmemelidir.
 • Ayrıntılar net bir şekilde belli olmalıdır. Yüz açıkça meydanda olmalıdır.

Biyometrik Fotoğraf Nasıl Giyinmeli?

Kimlik için biyometrik fotoğraf çektirmek isteyenler nasıl giyinmeleri gerektiğini sormaktadırlar. Biyometrik çekim yaptırmaya giderken herhangi bir şekilde kıyafet sınırlaması bulunmamaktadır. Zaten vesikalık bir çekim yapıldığından dolayı yüz, boyun ve omuzların bir kısmı fotoğrafta gözükmektedir. Dolayısıyla giydiğiniz kıyafetin sadece yaka kısmı biyometrik alan içerisinde yer alacaktır. Kıyafetin yaka kısmı için de herhangi bir şekilde; renk, model veya kıyafet tarzı konusunda bir sınırlama sunulmamaktadır. Dilediğiniz kıyafeti giyerek çekim yaptırmaya gidebilirsiniz.

Vesikalık Fotoğraf ile Biyometrik Fotoğraf Aynı Mı?

Biyometrik fotoğraf kuralları ile vesikalık fotoğraf kuralları benziyor gibi olsa da arada keskin çizgilerle farklılıklar bulunmaktadır. Farklılıklara dikkat ederek fotoğraf çekimi yapılması biyometrik çekimlerin doğru amaca hitap etmesine imkan sağlayacaktır. Biyometrik çekim ile vesikalık fotoğraf arasında farklar şu şekildedir:

 • Vesikalık fotoğrafın arka fonunda farklı tonlamalar, renklendirmeler ve konseptler kullanılabilmektedir. Ancak aynı durumu biyometrik için söylemek mümkün değildir. Biyometrik çekimlerde sadece beyaz ve sade arka bir fon kullanılması doğru olacaktır.
 • Vesikalık fotoğraf çekimi yapılırken dişler gözükecek şekilde gülümseme yapılabilmektedir. Ancak biyometrik çekimlerde ağız kapalı hafif bir gülümseme tercih edilmelidir.
 • Vesikalık fotoğraflarda arka fona ya da kişinin yüzüne ve farklı bölgelerine shop uygulamaları yapılabilir. Makyaj yoğun olacak şekilde tercih edilmelidir. Ancak biyometrik çekimlerde sade ve hafif bir makyaj tercih edilmektedir. Ayrıca herhangi bir şekilde shop uygulaması kullanılmamaktadır.

Biyometrik Fotoğraf Çekilirken Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Kimlik için biyometrik fotoğraf, ehliyet biyometrik çekimler için dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Aşağıda sizlere çekim esnasında dikkat edilmesi gereken noktaları tek tek açıkladık:

 • Fotoğraf çekildikten sonra tüm kontroller yapılmalıdır. Yüzü gölgeleyen herhangi bir durum varsa fotoğraf çekimi tekrarlanmalıdır. Aksi halde fotoğraf kabul edilmeyebilir.
 • Fotoğrafın arka planı sade ve beyaz renge hakim olmalıdır.
 • Fotoğraf ölçüleri büyük önem taşımaktadır. 50 mm x 60 mm ebatında olmayan biyometrik çekimler özellikle devlet kurumları tarafından kabul edilmemektedir.
 • Gözler açık, dik bir oturuş ve kapalı ağız olmalıdır. Dişlerin fotoğraf içerisinde gözükmesi kesinlikle uygun değildir.
 • Biyometrik çekimlerde ağır makyajdan kesinlikle kaçınmak gerekir. Aksi halde fotoğraf kabul görmeyebilir.

Tesettürlü Biyometrik Fotoğraf Örnekleri

Pasaport biyometrik fotoğraf ölçüleri tıpkı ehliyet ve kimlik için gereken boyutla aynı oranda olmalıdır. Yani 50 mm x 60 mm ebatında bulunmalıdır. Aksi halde pasaport çıkması esnasında sıkıntı yaşanabilir. Tesettürlü kişiler biyometrik fotoğrafı kapalı bir şekilde çektirebilmektedir. Sadece yüzünü kapatacak şekilde bir çekim yapılmaması gerekir. Alın ve yüz açık olmalıdır.

4 Adet Biyometrik Fotoğraf Ne Kadar?

2 adet biyometrik fotoğraf ne kadar, 4 fotoğraf ne kadar gibi sorular sorulmaktadır. Fiyat skalası şehirlere ve hatta ilçelere göre değişiklik göstermektedir. Ancak genel olarak ortalama bir şekilde 4 fotoğrafa 75 TL civarında para ödemesi yapılmaktadır. Adet arttıkça fiyat daha uygun bir banda düşmektedir. Bu nedenle fotoğraf basımında fazla adet istemeyi tercih edebilirsiniz. Çünkü biyometrik çekimler; nüfus dairelerinde, evlendirme dairelerinde, bakanlıklarda, elçiliklerde ve hatta sürücü kurslarında bile fazlasıyla talep edilmektedir. Eğer biyometrik çekim için yer bulamadıysanız uygun fiyatlı stüdyoları tercih etmenizde fayda var.

Benzer Yazılar

Akülü Tekerlekli Sandalye Modelleri ve Farklı Fonksiyonları

Merak Edilenler 3 hafta önce

Akülü tekerlekli sandalye (https://expertmedikal.com/akulu-tekerlekli-sandalye) farklı model ve fonksiyonlara sahip olacak şekillerde engelli bireylerin hayatlarını daha kolay bir hâle getirebilmek için özenle tasarlanırlar. Teknolojinin geldiği noktada farklı inovasyonlara ev sahipliği yapan bu ürünler günümüzde engelli bireyler tarafından tercih edilirler. Yine günümüzde açılıp-kapanabilen veya katlanabilen, merdivenleri refakatçisi olmadan çıkabilen, engelli bireylerin doğrulabilmesini sağlayabilen tekerlekli sandalyeler de mevcuttur.İçindekilerNeden Medikal Expert? İnternetten tekerlekli sandalye siparişi vermeden dikkat edilmesi gereken bazı hususlar da mevcuttur. Yazımızın devamında Medikal Expert web sitesinin ayrıcalıklarından bahsedecek ve bu web sitesini neden tercih etmeniz gerektiği konusunda ipuçları vereceğiz. Neden Medikal Expert? Medikal Expert tekerlekli sandalye (https://expertmedikal.com) başta olmak üzere birçok farklı medikal ürününü bulabileceğiniz bir web sitesidir. Öncelikli olarak farklı model ve fonksiyonlara sahip tekerlekli sandalyelere bu web sitesi üzerinden ulaşabiliyorsunuz. Güvenli alışveriş yapabileceğiniz bu web sitesinde 7/24 teknik destek de alabilirsiniz. Yine satın aldığınız ürünlerin sertifikalı olması- kaliteli malzemelerden üretilmesi ve ağırlığının hafif olması nedeniyle de bu web sitesi […]

Ücretsiz Bir Şekilde Windows 10 Yükseltmesi Nasıl Yapılır?

Merak Edilenler 3 hafta önce

İçindekilerWindows 10 Yükseltme GereksinimleriMevcut Windows Sürümünüzü Kontrol EdinVerilerin YedeklenmesiWindows 10 Yükseltme Aracını İndirinWindows 10 Yükseltme Aracını ÇalıştırınGüncelleştirmeleri Kontrol EdinYükseltme İşlemini BaşlatınWindows 10 Yükseltme Sonrası Windows 10, Microsoft’un en son işletim sistemi sürümüdür ve güvenlik güncellemeleri ve yeni özelliklerle desteklenmektedir. Eski bir Windows sürümünden ücretsiz bir şekilde Windows 10’a yükseltme yapmak mümkündür. Bu makalede, ücretsiz bir şekilde Windows 10’a yükseltme işlemini adım adım açıklamak için aşağıdaki alt başlıkları takip edebilirsiniz: Windows 10 Yükseltme Gereksinimleri Windows 10’a ücretsiz olarak yükseltmek için bazı gereksinimler vardır. Bilgisayarınızın aşağıdaki minimum gereksinimleri karşılaması gerekmektedir: İşlemci: 1 gigahertz (GHz) veya daha hızlı bir işlemci. RAM: 1 gigabayt (GB) (32 bit) veya 2 GB (64 bit). Boş Sabit Disk Alanı: 16 GB (32 bit) veya 20 GB (64 bit). Ekran Kartı: DirectX 9 destekli bir ekran kartı ve WDDM sürücüsü. Ekran Çözünürlüğü: 800 x 600 piksel veya daha yüksek. Mevcut Windows Sürümünüzü Kontrol Edin Windows 10’a yükseltmeye başlamadan […]

Adana Boşanma Avukatları Anlaşmalı Boşanma Protokolünde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Boşanma her zaman zorlu ve yıpratıcı bir süreçtir. Evlilik birliğinin sona ermesiyle birlikte eşler arasında sorunlar ortaya çıkar. Bu durumda tarafların anlaşmalı bir şekilde boşanmayı gerçekleştirmeleri herkes için daha iyidir.İçindekilerAnlaşmalı Boşanmanın AvantajlarıBoşanma Protokolünün İçeriğiAvukat SeçimiVarlık PaylaşımıÇocuk VelayetiÇocuk için NafakaEşe Ödenen NafakaSosyal Güvenlik HaklarıSonuç Anlaşmalı boşanma, eşlerin boşanma konusunda anlaşmaları ve mahkemeye birlikte başvurarak boşanmaları demektir. Bu sayede taraflar arasında yaşanabilecek olumsuzluklar en aza indirgenir. Anlaşmalı boşanma dava sürecini kısaltır, masrafları azaltır ve tarafların birbirlerine karşı kin ve nefret duymalarının önüne geçer. Anlaşmalı boşanma için tarafların bir boşanma protokolü hazırlamaları gerekir. Boşanma protokolü, boşanma konusunda varılan anlaşmanın detaylarını içeren resmi bir belgedir. İçeriği dikkatlice hazırlanmalı ve imzalandıktan sonra mahkemeye sunulmalıdır. Aksi halde anlaşmazlıklar tekrar ortaya çıkabilir. Bu nedenle Adana’da anlaşmalı boşanma sürecinde boşanma protokolünün hazırlanması son derece önemlidir. İyi bir avukatla çalışılarak protokol detaylı bir şekilde oluşturulmalıdır. Böylece boşanma süreci taraflar için mümkün olduğunca sorunsuz tamamlanmış olur. Anlaşmalı Boşanmanın Avantajları Anlaşmalı […]

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz. Çerez Politikası & Gizlilik Politikası