1. Anasayfa
 2. Seo

2023’te Profesyonel SEO Danışmanınızla Web Sitenizin Geleceğini Şekillendirin


0

SEO Danışmanı ; sitenize organik ziyaretçi çekmeye , Google Sıralamalarında üst sıralarında çıkmaya ve markanızın daha da bilinir hâle gelmesine yardımcı olan kişilere denilebilir. SEO Danışmanı sizler için Rakip analizinden , makale içeriğinize kadar bir çok parametreyi kontrol ederek Google , Bing , Yandex gibi arama motorlarında hak ettiğiniz sıralamayı almanız için uğraşmaktadır. Bu makalemizde SEO Danışmanlığı hizmetinden bahsedeceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

SEO Danışmanı Nedir? Kimler SEO Danışmanı Olabilir?

SEO Danışmanı ; Arama Motoru Optimizasyonu(SEO) konusunda uzmanlaşmış webmasterlara denilmektedir. Google , Bing , Yandex ve diğer bir çok arama motorunda web sitenizin SERP sıralamasında üst sıralara çıkması için sizlere danışmanlık vermektedir. Bu danışmanlık On Page(Site İçi) SEO , Off Page SEO (Site Dışı) ve Social (Sosyal Medya ve İmleme) SEO ile olabilmektedir. Peki iyi bir SEO Uzmanı siteniz için hangi çalışmaları yapar?

Site İçi SEO Danışmanlığı

On Page SEO ; sitenizin içerisinde yapılan optimizasyona verilen genel isimdir. Site hızınız , gereksiz yapılandırılmış kodlardan arındırılma(CSS ve JS) , iç linkleme , tıklama derinliği , dış linkleme gibi teknik birimler tamamen On Page SEO kavramında değerlendirilmektedir. Bu düzenlemeleri yapan SEO Danışmanı mutlaka tecrübeli bir uzman olmalıdır. Zira rekabeti yüksek olan bir sektörde yapılacak olan ufak bir hata tüm sıralamayı götürebilmektedir.

SEO Danışmanı olan bir kişi on page kısımda aşağıda görüntülenen tüm parametreleri düzenler.

Temada ve kaynak kodlarda oluşabilecek tüm gereksiz JavaScript ve CSS dosyalarını temizler ve site hızı optimize eder. https://pagespeed.web.dev/ adresinden tüm süreçler takip edilebilir.
Sitenizi tarayan botların bütçesi için İç Linkleme yapısını oluşturur ve Crawl Edilebilirlik oranını arttırır. Google Botları sitenizdeki tüm içeriği indexler ve Google SERP sıralamasında yerini alırsınız.
Site içerisindeki URL yapısını düzenler. Gereksiz URL’ler kaldırılır ya da güncellenir. Google sitenizi anlamlandırılamayan URL üzerinden tarasa dahi spam sayfaya düşürebilir. SEO Uyumlu URL Kullanımı sayesinde siteniz sıralamada daha kolay yer alır.
Title ve Description Güncellemesi yapılır. Google kullanıcı deneyinime önem veren en büyük arama motorudur. Bu sebeple Title ve Description optimizasyonu en önemli sıralama faktörleri arasında yer almaktadır.
On Page SEO Nedir? On Page SEO’da neler yapılır?

Özet geçecek olursak bir SEO Danışmanı ; site içi optimizasyon konusunda başarılı bir yol kat etmelidir. Google gibi arama motorları site hızına , URL denetimine ve zengin sonuçlar testinde başarılı geçen şemalara son derece önem vermektedir.

Off Page SEO Danışmanlığı

Bir web sayfasınının olmazsa olmazı şüphesiz backlinktir. Doğru kullanımında Google Sıralamasında mükemmel bir ivme yakalanırken ; yanlış kullanımda ise ilk 100 sıradan dahi sizleri düşürebilir. Backlink yani diğer adıyla Off Page SEO kısmında mutlaka tecrübeli bir SEO Danışmanı ile çalışmanızı önermekteyiz. Backlink alırken ya da backlink tasarlarken dikkat etmeniz gereken bir kaç özelliği aşağıda sizler için listeledik.

  • Sektörünüzde alâkalı backlink alın. Siteniz bir danışmanlık sitesi ise nakliye sitesinden alacağınız bir backlink sizler için bir avantaj yaratmayacaktır.
  • Mümkün ise otoriter sitelerden backlink alın. Google’ın güvenini kazanmış sitelerden gelecek backlinkler sizlerin Google Sıralamalarında yukarıya çıkmanıza yardımcı olacaktır.
  • Tanıtım yazısı satın alın. Tanıtım yazıları mutlaka alınması gereken backlink kaynakları arasına girmektedir. Seçeceğiniz kaliteli web sitelerinden tanıtım yazısı satın alabilirsiniz.
   seo danışmanı ne iş yapar
   seo danışmanı ne iş yapar

SEO Hizmeti Nedir? Ne İşe Yarar?

Arama Motoru Optimizasyonu sizleri arama motorlarında üst sıralara çıkarmak ve ziyaretçi sayınızı arttırmak için önemli bir optimizasyon yöntemidir. Yukarıda belirttiğimiz On Page ve Off Page SEO yöntemleri ile Google sizi keşfeder ve sitenize gelen ziyaretçi sayınız artar.

SEO Danışma ; SEO hizmeti verirken sizlere adım adım tüm inşaaları söyler ve sizleri doğru şekilde yönlendirir. Ziyaretçilerinizin sitede geçireceği süreden , sayfalar arası linklemeye (iç linkleme) kadar bir çok süreçte sizin yanınızda olur. Aklınızda kalan tüm sorular için SEO Nedir? ve SEO Danışmanlığı yazılarımıza gözatabilirsiniz.

SEO Hizmeti Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

SEO Hizmeti alırken ; sitenizin analizini doğru yapabilen , kaliteli backlink alabilecek ve site içi optimizasyonda kusursuz olan SEO Danışmanları tercih edilmelidir. Kullanıcı deneyimine önem veren bir seo danışmanı tercih edilmelidir. SEO hizmeti alırken nelere dikkat etmeliyim diyenler aşağıdaki listemize gözatabilirler.

  • Site içi hızlandırma (Gereksiz kodların silinmesi) yapılıyor mu? (Google Pagespeed Lab.’dan kontrol edebilirsiniz.)
  • Doğru backlink kaynakları kullanılıyor mu? (Semrush , Ahrefs ya da Google Search Console gibi kaynaklardan kontrol edilmelidir.)
  • Rakip analizi yapıyor mu? (Gerçek hayatta olduğu gibi dijital dünyada da rekabet oldukça yüksek olabilir. Sizlere sunum hazırlayacak ve gerçek analiz yapabilecek SEO Danışmanları seçmenizi önermekteyiz.)

SEO Danışmanı Ne Kadar Kazanır?

SEO Hizmeti ve SEO Uzmanı tamamen değişken bir fiyat politikasına sabittir. Rekabet ettiği sektör , çalıştığı kurum ve verdiği hizmet gibi parametler kazançlara doğrudan etki etmektedir. Ama ortalama bir fiyat belirtecek olursak SEO Danışmanı 2023 güncel fiyat tablosu aşağıdaki şekildedir;

SEO Uzman Yardımcısı 10.000 TL ila 15.000 TL arasında
SEO Uzmanı 15.000 TL ila 45.000 TL arasında
Kıdemli SEO Uzmanı 20.000 TL ila 55.000 TL arasında
SEO Proje Müdürü 25.000 TL ila 80.000 TL arasında

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir