1. Anasayfa
  2. Merak Edilenler

Beden Eğitimi Öğretmeni Maaşı Ne Kadar? – 2023


0

Beden eğitimi öğretmeni maaşı herkesin merak ettiği konulardan bir tanesidir. Bu makalemizde beden eğitimi öğretmeni hakkında detayları sizlerle paylaşacağız.

Beden eğitimi öğretmenliği özellikle spora yatkın kişilerin tercih ettiği popüler bir meslektir. Hem Spora ilginiz varsa hem de birilerine bir şeyler öğretme tutkunuz varsa beden eğitimi öğretmenliği tercih edebilirsiniz. Diğer öğretmenlik branşlarına göre daha rahat olan bu öğretmenlik için 4 yıllık bir lisans programı olan Beden eğitimi ve spor yani BESYO bölümünden mezun olmalısınız. BESYO okumak diğer lisans programlarına göre bir nebze daha kolaydır diyebiliriz. 4 yıllık bir üniversite eğitiminin ardından girdiğiniz KPSS sınavı sonucunuza göre atamanız yapılır. Meslek seçimi ve üniversite tercihi yapacak spora ilgisi olan kişiler beden eğitimi öğretmeni maaşı ve görevi hakkında bilgi sahibi olmak istemektedir.

Beden Eğitimi Öğretmeni Maaşı - 2023
Beden Eğitimi Öğretmeni Maaşı – 2023

Beden Eğitimi Öğretmeni Ne İş Yapar?

Beden eğitimi öğretmeni olmuş kişiler ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında çocuklara beden eğitimi ve spor eğitimi verir. Sadece bununla da kalmaz beden eğitimi öğretmenlerinin spor yaptırmak dışında öğrenciye sağlıklı beslenme ve yaşama hakkında eğitim vermesi de görevleri arasındadır. Çocuğun hangi spora yatkın olduğunu keşfetmesine yardımcı olmalıdır. Eğer bi ilköğretim kurumunda beden eğitimi öğretmenliği yapılıyorsa öğretmen, çocuğun fiziksel gelişimini en iyi şekilde tamamlamasına yardımcı olmalıdır.

Ortaöğretim kurumlarında ise düzenli sağlıklı yaşam ve spor bilinci aşılanmalıdır. Sadece bununla da kalmayıp öğrenciler arasında eğlenceli aktiviteler ve turnuvalar düzenlemelidir. Bu şekilde verimli bir öğretim gerçekleştirebilir.

Beden Eğitimi Öğretmeni Olmak İçin Şartlar

Beden eğitimi öğretmeni olmak için öncelikle YKS sınavına girmiş olmanız gerekmektedir. YKS sınavından aldığınız puan ile tercih ettiğiniz okulun parkurunu istenilen sürede tamamlamalısınız. Her okulun parkuru benzer diyebiliriz.

Bazı okulların parkuru verilen eğitimden dolayı biraz daha zor olabiliyor ancak genel olarak gerekli kriterlere uyuyor musunuz diye koşu, zıplama, ağırlık ile koşma, engel geçme, denge gibi basit sistemli bir parkurdur. Parkuru en kısa sürede tamamlamak son derece önemlidir çünkü YKS’den alınan puan ile parkuru bitirme süresi beraber ele alınarak seçimler yapılmaktadır.

Bu parkurlar için öncesinde bir spor ve parkur eğitimi almak avantaj sağlayacaktır. Sonrasında yerleştiğiniz üniversiteden mezun olunca KPSS sınavına girmeli ve buradan da yine rakiplerinize oranla iyi bir puan almalısınız. Aksi takdirde yerleşmeden sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Beden Eğitimi Öğretmeni Maaşı Ne Kadar Kazanıyor?

Beden eğitimi öğretmeni maaşı bu mesleği yapmak isteyen kesim tarafından son derece merak edilmektedir. Bu miktar öğretmenliği devlet okulunda mı özel okulda mı yaptığınıza göre ya da mesleği ne kadar sürede yaptığınıza göre değişir.

Beden Eğitimi Öğretmeni Maaşı 2023 yılında çeşitli faktörlere göre değişmektedir. Bu faktörler arasında görev süresi, deneyim, sendika üyeliği, çalışılan sektör (kamu veya özel) gibi unsurlar bulunmaktadır.

Aşağıdaki tabloda 2023 yılında Beden Eğitimi Öğretmeni Maaşı ile ilgili bazı bilgileri bulabilirsiniz. Bu bilgiler arama sonuçlarından derlenmiştir ve kesin olmayabilir.

Sektör En Düşük Maaş En Yüksek Maaş Ortalama Maaş
Kamu 13.300 TL  20.500 TL  15.000 TL 
Özel 8.500 TL  15.000 TL  10.000 TL

Bu maaşlara ek olarak, sendikalı öğretmenler 3 ayda bir ortalama 780 TL veya 950 TL civarında ödeme alabilirler.

Ancak genel olarak tüm beden eğitimi öğretmenlerinin maaşı ortalama 15.000 TL denebilir. Mesleğine yeni başlamış bir beden eğitimi öğretmeni ise en düşük (kamu) 13.300 TL kazanmaktadır. Kısacası beden eğitimi öğretmeni maaşı değişkenlik gösterebilen bir şeydir. Deneyim fazla ise beden eğitimi öğretmeni maaşı 20.500 TL civarına kadar çıkabilmektedir.

Beden eğitimi öğretmeni maaşı yazımızı okudunuz. Disney Plus’ta en çok izlenen 10 içerik yazımızı da buraya tıklayarak okuyabilirsiniz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir