Eğitim ve Öğrenci Koçu Nedir Ne İş Yapar

Eğitim ve Öğrenci Koçu Nedir Ne İş Yapar Eğitim ve öğrenci koçu, öğrencilerin kişisel ve profesyonel olarak potansiyelini geliştirerek, keşfetmeye yönelik, çözüm ve farkındalık, özelliklerinin artması ve gelişmesi yönünde yapılan, destekleyici ve yönlendirici çalışmaların tümünü gerçekleştirir. Öğrenci gelişiminin ve özgüveninin sağlanması yönünde rehberlik ve danışmanlık hizmeti verir. Öğrencilerin hedeflerini belirlemesine ve hedeflerine ulaşma yolları için destek olur. Öğrencinin kendini ve kapasitesini tanımasını sağlayan eğitim ve danışmanlık hizmeti, eksiklerin tespit edilerek tamamlanmasını ve özgüven sağlanmasını destekler. Özgüveni oluşan genç, hedef belirlemede ve ulaşma yöntemlerinde daha donanımlı olur. Koçluk Eğitimi ve Gelişime Katkıları Duygusal ve zihinsel gelişimleri yönünde rehberlik desteği veren eğitim koçu, yeteneklerin ve eksiklerin keşfedilerek tamamlanması açısından da yol gösterici olur. Koç ve öğrenci arasında kurulan güçlü bağla, güven sağlanır. Arada oluşan bağ ile öğrenci koçu öğrencinin gelişim sürecini doğru ve hızlı şekilde tamamlamasına destek olur. Eğitim Koçu öğrencilere sadece eğitim alanında hizmet vermekle kalmıyor aynı zamanda okul, aile, çevre […]

Eğitim ve Öğrenci Koçu Nedir Ne İş Yapar

Eğitim ve öğrenci koçu, öğrencilerin kişisel ve profesyonel olarak potansiyelini geliştirerek, keşfetmeye yönelik, çözüm ve farkındalık, özelliklerinin artması ve gelişmesi yönünde yapılan, destekleyici ve yönlendirici çalışmaların tümünü gerçekleştirir. Öğrenci gelişiminin ve özgüveninin sağlanması yönünde rehberlik ve danışmanlık hizmeti verir.

Öğrencilerin hedeflerini belirlemesine ve hedeflerine ulaşma yolları için destek olur. Öğrencinin kendini ve kapasitesini tanımasını sağlayan eğitim ve danışmanlık hizmeti, eksiklerin tespit edilerek tamamlanmasını ve özgüven sağlanmasını destekler. Özgüveni oluşan genç, hedef belirlemede ve ulaşma yöntemlerinde daha donanımlı olur.

Koçluk Eğitimi ve Gelişime Katkıları

Duygusal ve zihinsel gelişimleri yönünde rehberlik desteği veren eğitim koçu, yeteneklerin ve eksiklerin keşfedilerek tamamlanması açısından da yol gösterici olur. Koç ve öğrenci arasında kurulan güçlü bağla, güven sağlanır. Arada oluşan bağ ile öğrenci koçu öğrencinin gelişim sürecini doğru ve hızlı şekilde tamamlamasına destek olur.

Eğitim Koçu öğrencilere sadece eğitim alanında hizmet vermekle kalmıyor aynı zamanda okul, aile, çevre ve sosyal alanlardaki tüm gelişim süreçlerinde destek oluyor. Bireyin eksiklerini görerek kendini tanıması yolunda destek olan rehberlik hizmeti, başarıya odaklı, kendine güvenli, yeterlilik kazanımları tam ve donanımlı bireyler oluşmasına katkı sağlıyor.

Eğitimin Öğrenciyi Geliştiren Yönleri

Okul dönemi boyunca sınav stresi, kaygısı ve endişesi yaşayan tüm öğrenciler, bu hizmetten ve danışmanlık desteğinden yararlanabilir. Özel öğrenci koçluğu ile özel eğitim danışmanlığı ve rehberlik hizmetlerinde kişisel kapasite ve yetersizlikler, eğitim ve öğrenim eksiklikleri tespit edilerek hızla tamamlanır. Eğitim koçunun desteğiyle özgüven kazanan öğrenci, endişe, kaygı ve korku durumlarını yener.

Özgüveni tam olan öğrenci, kendine güven duyarak stres ve korku yaşamaz. Odaklanma sorunu yaşayan, ders çalışmak yerine sürekli erteleyen, aşırı heyecan ve panik yaşayan öğrenci, eğitim koçluğu desteği alarak, yeni ve kendine uygun ders çalışma yöntemleri ile hem dersini iyi anlar hem de yetersizlikten kaynaklı sorun ve özgüven problemi yaşamaz.

Eğitim Koçluğundan Kimler Yararlanabilir

Hedef ve kararlarını belirleme sorunu yaşayan öğrenciler koçluk hizmetinden yararlanarak, becerilerine ve yeteneklerine en uygun alanları, belirleme ve karar vermede başarılı olurlar. Sosyal ilişkilerin sağlıklı kurularak gelişmesini sağlayan öğrenci koçluk hizmeti, zihinsel ve psikolojik alanlarda da destek olur.

Aile, okul, arkadaşlık ve çevre gibi sosyal her ilişkinin sağlıklı kurulması da kişisel gelişime katkı sağlayan faktörleri oluşturur. Koçluk eğitimi sürecinde bireyler hayata sağlıklı olarak hazırlanır ve rehberlik programlarıyla eksikler giderilir.

Eğitim ve Öğrenci Koçluğu Hizmetinin Kazanımları

Öğrenci koçluğu ve eğitimi, öğrencide var olan potansiyelin keşfedilmesine ve bu potansiyelin geliştirilmesine katkı sağlayan çalışmaları kapsar. Öğrencinin hedeflerini belirlemede, yönlendirmeden karar vermesini destekler. Öğrencinin gerçek yetenekleri ve istekleri doğrultusunda seçimler oluşturmasına yardımcı olur. Özgüven, motivasyon ve performansının artmasını sağlayan eğitim süreci, başarı oranlarının yükselmesini sağlar.

Performans yönünden yeterli olmayan öğrenciye pozitif teşvik desteğiyle sorunu aşmasına yardımcı olur. Lise eğitim koçluğu danışmanlık ve desteği alan öğrencinin sınavlara çalışma sitemi, ders çalışma metotları tamamen yeniden öğrenciye en uygun modellerle belirlenerek yeni yol haritası çizilmesi sağlanır. Hayat ve geleceğine emin adımlarla ilerlemesi yönünde öğrenciye pozitif destek verilir.

 • Eğitim ve kişisel gelişim süreciyle öğrencinin kendini tanıması, anlaması ve kendini iyi dinleyip isteklerini doğru olarak belirlemesi sağlanır.
 • Kendine güvenen birey olması yönünde eğitim alan öğrenci, beklentilerini ifade ederek hedeflerini kolaylıkla belirler.
 • Geleceğini ve kariyerini planlayabilen öğrencinin yaşam kalitesi artar.
 • Eğitim sürecinde zamanı yönetebilmeyi ve zamanını iyi kullanabilmeyi öğrenen öğrenci hayatın her alanında bu yeteneğini kullanabilir.
 • Hayata, geleceğe, aile ve çevresine daha olumlu bakan öğrenci, geleceğe daha olumlu bakarak kendini daha çok geliştirme yönünde çabalar.
 • İnovatif düşünce yöntemlerine kolay uyum sağlayabilen öğrencinin anlama ve öğrenme becerileri hızla gelişir.
 • Zorluklar karşısında inancını yitiren öğrenci eğitim koçunun pozitif desteği ve bilimsel müdahale metotlarıyla, olumlu düşüncelere kısa sürede kavuşur.
 • Analitik düşünme yeteneği kazanan öğrenci sorunlar karşısında doğru sorgulama ve sorunu doğru tespit edebilme becerisine sahip olur.
 • Gelecek kaygısı olmadan, zorluklarla karşılaşılsa bile nasıl baş edileceğini bilen, ayakları yere sağlam basan özgüvenli bir birey olarak gelişir.
 • Koçluk eğitimi ile doğru iletişim kurabilme yeteneği edinen öğrenci, bu yeteneği sayesinde hayatı boyunca kazanımlar yaşar.
 • Ailelerin de desteğiyle koçluk etiğimi alan öğrencinin sınav kaygı ve stres sorunları da giderilerek başarılı olması yönünde doğru adımlar atılır.
Benzer Yazılar

Mavi Işık Nedir? Gözleri Neden Yorar?

Eğitim 11 ay önce

Günümüzde, teknolojinin hızla ilerlemesiyle birlikte, elektronik cihazların kullanımı artmış durumdadır. Bilgisayarlar, akıllı telefonlar, tabletler ve diğer dijital ekranlar, günlük yaşamımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Ancak, bu cihazlar tarafından yayılan mavi ışığın, göz sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu makalede, mavi ışığın ne olduğunu ve neden gözleri yorduğunu anlatacağız.İçindekilerMavi Işık ve Kaynağı Nereden Gelir?Göz Sağlığı ve Mavi Işık UyumuMavi Işığı Azaltma YöntemleriÖzetleyecek olursak: Mavi Işık ve Kaynağı Nereden Gelir? Işık, elektromanyetik bir spektrumun bir parçasıdır ve farklı renklerden oluşur. Mavi ışık, bu renklerin bir parçası olup, dalga boyu açısından diğer renklere göre daha kısa olan bir ışık türüdür. Güneş ışığı doğal olarak mavi ışık içerirken, yapay ışık kaynakları olan LED’ler, floresan lambalar ve dijital ekranlar da mavi ışık yaymaktadır. Özellikle dijital cihazlar, bu tür ışığı yoğun bir şekilde yaydıkları için göz sağlığı üzerindeki etkileri daha belirgin hale gelmektedir. Göz Sağlığı ve Mavi Işık Uyumu Mavi ışığın doğrudan […]

Ölmeden Önce Mutlaka Okumanız Gereken 7 Kitap

Eğitim 11 ay önce

Kitap okumanın saymakla bitmeyecek pek çok faydası bulunmaktadır. Kitap okumak insanın ufkunu açmakta, akıcı ve düzgün konuşmayı kolaylaştırmakta, yeni bilgiler öğretmekte ve problem çözmeyi kolaylaştırmaktadır.İçindekilerFareler ve İnsanlar – John StanbackKüçük Prens – Antoine de Saint-ExupérySatranç – Stefan ZweigSimyacı – Paulo CoelhoBulantı – Jean-Paul SartreSuç ve Ceza – Fyodor DostoyevskiAnna Karenina – Lev Tolstoy Bu gibi pek çok faydası olan kitap okumak oturduğunuz yerden yeni deneyimler kazandırır. Bir kitabı okuyarak hiç gitmeden İspanya’yı gezebilir, tanımadığınız insanların hayatına dahil olabilir, 1. Dünya Savaşına katılabilirsiniz. Sadece sayfaları çevirerek bu kadar deneyim elde etmek son derece kıymetli bir şeydir. Dünya üzerinde milyonlarca kitap bulunmaktadır. Bu kitaplar içerisinde genel okuyucu kitlesi tarafından yani çoğunluk tarafından beğenilen tavsiye edilen belli başlı kitaplar bulunmaktadır. Okuyan kişide derin izler bırakan ya da hayatının bir noktasına dokunan bu kitapları okumak size de pek çok şey katacaktır. Fareler ve İnsanlar – John Stanback Fareler ve İnsanlar, okumaya başladığınızda kendinizi çiftlik […]

Öğrenci Motivasyonu Nasıl Arttırılır? 10 Etkili Yöntem

Eğitim 11 ay önce

İçindekilerÖğrencilere kontrol fırsatı verinHedef belirleyinDestekleyici bir ortam oluşturunÖğrenme ortamını değiştirinÇeşitlilik sununOlumlu rekabet yaratınÖdüller sununÖğrencilere sorumluluk verinÖğrencilerin kendine güvenmesini sağlayınÖğrencinin amacı olmasını sağlayınÖğrenci Motivasyonu, Öğrencilerin derslere karşı ilgili ve hevesli olmaları, gördükleri eğitimden en iyi şekilde yararlanmaları için çok önemlidir. Ancak bazen öğrencilerin motivasyonu düşebilir veya yeterli olmayabilir. Bu durumda öğretmenler, veliler ve öğrenciler kendilerine şu soruyu sorabilirler: Öğrenci motivasyonu nasıl arttırılır? Bu sorunun cevabı için bu makaleyi okumaya devam edin. Öğrencilere kontrol fırsatı verin Öğrencilerin sınıfta olanlar üzerinde bir seçim yapmalarına ve kontrol etmelerine izin vermek, onlara daha fazla sorumluluk duygusu verir ve özgüvenlerini artırır. Örneğin, ödev türünü, çalışma arkadaşını veya çalışma ortamını seçmelerine izin vermek, onların ilgi ve yeteneklerine uygun bir şekilde öğrenmelerini sağlar. Ayrıca öğrencilerin kendi hedeflerini belirlemelerine ve bunları takip etmelerine yardımcı olmak da motivasyonlarını yükseltir. Hedef belirleyin Öğrencilerin neyi başarmak istediklerini ve bunun için neler yapmaları gerektiğini net bir şekilde bilmeleri, onları çalışmaya motive eder. Hedefler […]

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz. Çerez Politikası & Gizlilik Politikası