Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir?

Mide ekşimesi birçok farklı sebepten dolayı karşılaşılan sağlık sorunlarından biri olabilir. Asidik içecek ve yiyeceklerin çok fazla tüketilmesi, bir anda çok fazla yemek yemek ve düzensiz beslenmek gibi çeşitli sebepler midede ekşimeye yol açabilir. Günlük hayatta insanların sık şekide karşılaştıkları sorunlardan biri olan mide ekşimesine iyi gelecek pek çok besin bulunur. Evinizde bulunan besinler ile sorunlarınızı çözebilirsiniz. Bal Evde bulunan doğal malzemeler ile mide sorunlarınızı kolay bir şekilde ortadan kaldırabilirsiniz. Midenizde ekşime olduğu zaman ilk olarak tercih edebileceğiniz besinlerden biri baldır. Çeşitli faydaları bulunan bal, midedeki asitlerin üretimini azaltabilir. Bir çorba kaşığı balı doğrudan tüketebilir veya sıcak bir bardak suyun içine yarım limon suyu ve bir tatlı kaşığı balı ekleyerek karışım hazırlanabilir. Zencefil Mide asidin emerek, mide ekşimesi sorununu ortadan kaldıracak bir diğer şifalı bitki ise zencefildir. Ekşimeye yol açan sinirlerin sakinleşmesine yardımcı olacak zencefili çiğ bir şekilde tüketebilir ya da zencefil çayı olarak içebilirsiniz. Sadece anlık olarak değil, uzun […]

Mide ekşimesi birçok farklı sebepten dolayı karşılaşılan sağlık sorunlarından biri olabilir. Asidik içecek ve yiyeceklerin çok fazla tüketilmesi, bir anda çok fazla yemek yemek ve düzensiz beslenmek gibi çeşitli sebepler midede ekşimeye yol açabilir. Günlük hayatta insanların sık şekide karşılaştıkları sorunlardan biri olan mide ekşimesine iyi gelecek pek çok besin bulunur. Evinizde bulunan besinler ile sorunlarınızı çözebilirsiniz.

Bal

Evde bulunan doğal malzemeler ile mide sorunlarınızı kolay bir şekilde ortadan kaldırabilirsiniz. Midenizde ekşime olduğu zaman ilk olarak tercih edebileceğiniz besinlerden biri baldır. Çeşitli faydaları bulunan bal, midedeki asitlerin üretimini azaltabilir. Bir çorba kaşığı balı doğrudan tüketebilir veya sıcak bir bardak suyun içine yarım limon suyu ve bir tatlı kaşığı balı ekleyerek karışım hazırlanabilir.

Zencefil

Mide asidin emerek, mide ekşimesi sorununu ortadan kaldıracak bir diğer şifalı bitki ise zencefildir. Ekşimeye yol açan sinirlerin sakinleşmesine yardımcı olacak zencefili çiğ bir şekilde tüketebilir ya da zencefil çayı olarak içebilirsiniz. Sadece anlık olarak değil, uzun süreli tüketimde sorunun önüne de geçebilirsiniz.

Badem

Mide asidinin nötrleştirilmesine yardımcı olabilecek badem, oldukça faydalı sonuçlar verir. Badem, sindirim sistemine olan katkısıyla da mide sorunlarını çözebilir. Rahatsız eden mide ekşimelerinden kurtulmak için bir avuç bademi ağzınızın içinde un haline gelene kadar çiğneyip bu şekilde tüketmeyi tercih edebilirsiniz.

Karbonat

Karbonat, birçok farklı sağlık konusunda tercih edilebilecek ürünlerden biridir. Hemen hemen her evde bulunan karbonat sayesinde huzurunuzu kaçıran mide sorunlarını çözmek için kullanabilirsiniz. Bir bardak suya bir çay kaşığı karbonat ekleyerek karışım hazırlanabilir. Mide asitlerinin düzenlenmesini sağlayacak ve mide yanmasının geçmesine yardımcı olacaktır.

Süt

Laktoz intoleransı olmayan kişiler, mide ekşimesi yaşadıkları zaman sütten yardım alabilir. Sıcak ve soğuk tüketilerek birçok farklı sorunu çözebilen süt ile midenizi de kısa sürede rahatlatabilirsiniz. Bir bardak soğuk süt içerek mide ile yemek borusu arasındaki baskıyı hafifletmek mümkündür.

Elma

Mide asidini nötrleştirme konusunda başarılı sonuçlar veren besinlerden biri de elmadır. Mide ekşimesi sorununa kesin çözüm sunabilecek bir seçenek olarak elma yemeği tercih edebilirsiniz. Bütün bir elmayı doğrudan tüketebilir veya katı meyve sıkacağı ile elmanın suyunu sıkarak içebilirsiniz.

Ayran

Ayran ile mide asitlerinin dengelenmesine yardımcı olunabilir. Mide ekşimesini rahatlatmak için evde hazırlayabileceğiniz bir bardak ayran ya da satın alacağınız tam yağlı ayran oldukça faydalı sonuçlar verir. Ayran tüketmek istemeyenler benzer şekilde yoğurt yemeyi de tercih edebilir.

Elma Sirkesi

Midede yükselen asit seviyesini düşürmek için elma sirkesi kullanılabilir. Sirkenin de asidik özelliği bulunduğu için kafa karıştırıcı görünse de mide sorunlarında oldukça etkili sonuçlar verir. Yarım fincan su için 2 yemek kaşığı elma sirkesi kullanarak karışım hazırlanır. Yemekten sonra tüketmeye özen gösterilmelidir. Mide ekşimesinin engellenmesi için faydalı sonuçlar verir.

Muz

Muzun sahip olduğu özellikler sayesinde doğal bir antiasittir. Sindirimi rahatlatmaya yardımcı olan muz çeşitli sindirim ve mide sorunlarında tüketilebilir. Mide sorunu yaşadığınız durumlarda rahatsız edici durumları ortadan kaldırmak için bir adet muz yemek ekşime hissini bastırabilir.

Aloe Vera Suyu

Aloe vera, inflamasyonu azaltma konusunda oldukça başarılıdır. Gastrointestinal sisteminin düzene girmesini sağlayarak ağrı ve iltihapların iyileştirilmesini sağlar. Mide ekşimesi yaşayan kişiler, yemek yemeden yaklaşık 20 dakika önce tüketmeyi tercih edebilir. Bir fincanın dörtte biri kadar aloe vera suyu içerek mideyi korumak mümkündür. Evinizde yetiştirdiğiniz aloe veralarınızdan kendi suyunuzu elde etmeniz oldukça kolaydır.

Benzer Yazılar

Diş Ağrısı Nasıl Geçer? İşte Etkili Yöntemler! – 2023

Sağlık 1 hafta önce

Diş ağrısı, oldukça rahatsız edici ve sık karşılaşılan bir sorundur. Özellikle gece uykunuzu bölen ve günlük aktivitelerinizi olumsuz etkileyen bu ağrı, hızlı bir şekilde tedavi edilmelidir. Neyse ki, diş ağrısıyla başa çıkmak için birçok etkili yöntem bulunmaktadır. Bu makalede, diş ağrısının nasıl geçebileceğine dair bilgilere ulaşacak ve sağlıklı bir ağız için önlemler alabileceksiniz.İçindekilerDoğal Yöntemlerle Diş Ağrısını GeçirmekTuzlu Su ile Gargara YapmakSoğuk Paket UygulamakKekik Yağı ile Masaj YapmakEvde Uygulanabilecek Diğer YöntemlerNane Yağı KullanmakDiş İpi KullanmakAğrı Kesici KullanmakProfesyonel Yardım Alma SüreçleriDiş Hekimi Randevusu AlmakProfesyonel Temizlik Yaptırmak Doğal Yöntemlerle Diş Ağrısını Geçirmek Tuzlu Su ile Gargara Yapmak Diş ağrısıyla başa çıkmak için kullanabileceğiniz doğal yöntemlerden ilki, tuzlu suyla gargara yapmaktır. Bir çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırın ve bu karışımla ağzınızı birkaç kez çalkalayın. Tuzlu su, ağrıyı hafifletebilir ve enfeksiyon riskini azaltabilir. Soğuk Paket Uygulamak Diş ağrısını hafifletmek için soğuk paket kullanabilirsiniz. Temiz bir bezi veya poşeti buzlu suya batırın ve […]

Rahim Dönmesi Nedir? – Güncel Bilgi – 2023

Sağlık 3 ay önce

Özellikle doğumdan sonra ortaya çıkan rahim pozisyonlarındaki bozukluklar, rahim dönmesi, sarkması gibi farklı şekillerde ortaya çıkmaktadır.İçindekilerRahmin Arkaya Dönük OlmasıRahmin Vajinal Kanala Doğru İnmesiRahmin Vajinadan Dışarı Sarkması Rahmin Arkaya Dönük Olması Tıp dilinde rahim (uterus) ile vajina arasındaki açısal ilişki versiyon olarak adlandırılır. Vakalarda en çok görülen pozisyon bozukluğu retroversiyon olarak bilinen rahmin arkaya doğru devrilmesidir. Bu durumda rahim tamamen arkaya yatıp açıda da bükülme meydana gelebilir. Kadınların %10’unda görülen bir durumdur. Rahim arkaya dönük iken hareket kabiliyetinde sorun yok ise önemsizdir, fakat arkaya yapışık olması durumunda ciddiye alınması gereken bir problem söz konusudur. Doğum işlemi sırasında pelvis dokularının gevşemesi, yırtılması ile veya menopoz döneminde hormonların çekilmesi ile ortaya çıkan uterus (rahim) atrofisi ve bağlarının zayıflaması sonucu rahim dönmesi durumu ortaya çıkar. Bazı vakalarda hiçbir belirti ve şikâyete yol açmadığı halde, bazı vakalarda ise bel ağrısı, kabızlık, ağrılı adet görme (premenstruel dismenore) belirtileri görülür. Bu şekilde bir rahim yapısına sahip olan […]

Balkabağı Faydaları Neler?

Sağlık 4 ay önce

Balkabağı vücuda sağlamış olduğu zengin vitamin ve mineraller yönüyle genel sağlığı dengeler. İçerisindeki yüksek lif oranı ile beraber kolaylıkla hazmedebilmeyi sağlamaktadır.İçindekilerBalkabağının Barındırdığı VitaminlerBalkabağının Faydaları Nelerdir?Balkabağı Hangi Hastalığa İyi Gelir? Balkabağının Barındırdığı Vitaminler Kabağı vitamin ve mineral açısından oldukça zengin bir meyvedir. İçerisindeki lif oranı metobolizmanın rahat çalışabilmesini ve daha rahat hazmedebilmeyi destekler. Mevsiminde yetiştirildiğin de yüksek verim elde edilmesini sağlayan balkabağı, yemeklerde veya tatlısı yapılarak kullanılmaktadır. Balkabağı besleyicidir. İçerisinde bol miktarda; demir, fosfor, potasyum, kalsiyum, magnezyum gibi elementleri barındırır. Turuncu rengi ile dikkat çeken balkabakları dünya genelinde bir sembol haline gelmiş ve yurtdışında Cadılar Bayramı olarak kutlanılan günde simgesel olarak kullanılmaktadır. Balkabağının Faydaları Nelerdir? Balkabağının faydaları oldukça fazladır. Tüketildiğinde vücudun kaybetmiş olduğu enerji dengesini yerine getiren balkabağı ülkemizde en çok Afyon ve Sakarya bölgelerinde yetişmektedir. Kış aylarında ve özellikle yılbaşı zamanlarında tatlı olarak tüketilmektedir. Balkabağının faydaları sırasıyla şu şekildedir: İçerisinde bulunan C vitamini vücudun kış aylarında kaybettiği direnci geri kazanabilmesini […]

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz. Çerez Politikası & Gizlilik Politikası