Yüksek Lisans Yapılmalı mı? Kimler YL Yapmalı?

Yüksek lisans yapmak oldukça yaygın bir hale gelmişken, bazı soruların ortaya çıkmasına yol açar. Akademik hayatın ileri seviye eğitimleri arasında yer alan yüksek lisans maddi ve manevi olarak kayıplara yol açar mı, yoksa faydaları daha üstün sonuçlar verir mi gibi sorular oldukça merak edilir. Avantajları ve dezavantajları ile eğitimi değerlendirmek daha kolay karar verilmesini sağlayabilir. Neden Yüksek Lisans Yapılmalı? Günümüzde eğitimin olmazsa olmazları olarak değerlendirilen yüksek lisans eğitimi, akademik olarak ilerlemek isteyenler için oldukça faydalı sonuçlar verebilir. Profesyonel hayatta yükselmek isteyenler yüksek lisans tercih eder. Lisans eğitiminden sonra alanında uzmanlaşmak isteyenlerin yöneldiği eğitim, kişinin alanda uzmanlaşmasına yardımcı olur. Zorunlu bir eğitim olmadığı için tamamen kişisel olarak tercih edilebilecek bir eğitim programıdır. Sadece akademik kariyer yapmak isteyenler için zorunlu olarak alınması gereken eğitimlerden biridir. Yüksek lisans programları farklı şartlara sahip olabilir. Karar verme aşamasında kişisel olarak düşünülmesi gerekir. Akademisyen olmayı düşünmeyen kişiler için yüksek lisansa karar vermek çok daha karmaşık bir […]

Yüksek lisans yapmak oldukça yaygın bir hale gelmişken, bazı soruların ortaya çıkmasına yol açar. Akademik hayatın ileri seviye eğitimleri arasında yer alan yüksek lisans maddi ve manevi olarak kayıplara yol açar mı, yoksa faydaları daha üstün sonuçlar verir mi gibi sorular oldukça merak edilir. Avantajları ve dezavantajları ile eğitimi değerlendirmek daha kolay karar verilmesini sağlayabilir.

Neden Yüksek Lisans Yapılmalı?

Günümüzde eğitimin olmazsa olmazları olarak değerlendirilen yüksek lisans eğitimi, akademik olarak ilerlemek isteyenler için oldukça faydalı sonuçlar verebilir. Profesyonel hayatta yükselmek isteyenler yüksek lisans tercih eder. Lisans eğitiminden sonra alanında uzmanlaşmak isteyenlerin yöneldiği eğitim, kişinin alanda uzmanlaşmasına yardımcı olur.

Zorunlu bir eğitim olmadığı için tamamen kişisel olarak tercih edilebilecek bir eğitim programıdır. Sadece akademik kariyer yapmak isteyenler için zorunlu olarak alınması gereken eğitimlerden biridir. Yüksek lisans programları farklı şartlara sahip olabilir. Karar verme aşamasında kişisel olarak düşünülmesi gerekir. Akademisyen olmayı düşünmeyen kişiler için yüksek lisansa karar vermek çok daha karmaşık bir süreç olabilir. Artı ve eksi yönlerini birlikte değerlendirerek eğitim kariyerini çizilebilir.

Yüksek Lisans Yapmak İş Bulmaya Yardımcı Olur mu?

Yüksek lisans yapmak için sunulan nedenlere bakıldığı zaman büyük ölçüde iş bulma beklentisini arttırdığı görülür. Yüksek lisans yapmanın iş bulma konusunda garanti sunduğu kesin olarak söylenemez. Ancak oranlara bakıldığı zaman lisans mezunlarına kıyasla daha yüksek bir oranda işe alım söz konusudur. Yurtdışında yüksek lisans yapmış kişiler işverenler tarafından birinci sıraya yerleştirilir. Çoğu zamanda bir gereklilik olarak sunulur.

Avrupa ülkelerinde rekabet avantajı sağlayan bir durum olsa da Türkiye’de geri kalmış bir durumdur. Yüksek lisans yapmış kişiler, işverenler tarafından tercih edilse de gereklilik olarak sunulmaz. Gereklilik konusunda kesinlik belirtilmemesinin çeşitli sebepleri vardır. En büyük sebebi ise okullarda verilen eğitimlerin farklı kalitelerde olmasıdır.

Yüksek Lisans Ne Zaman Yapılır?

Yüksek lisans eğitimi için belirli bir zamandan söz etmek mümkün değildir. Lisans eğitiminin tamamlanmış olması tek şarttır. Lisans eğitimi tamamlandıktan hemen sonra yüksek lisans yapmak zorunlu değildir. Pek çok öğrenci tarafından bu şekilde algılansa da lisans eğitiminden sonra ara vermek ve çalışma hayatına başladıktan sonra da yüksek lisansa başlamak mümkündür. Zaman konusunda bireysel olarak çizilen yola göre karar verilebilir.

Hangi Alanda Yüksek Lisans Yapılabilir?

Lisans eğitimi alınan alandan sonra yüksek lisans programı seçilirken tek bir bölüme bağlı kalınmak zorunda değildir. Kendi alanında akademik başarı elde etmek isteyenler, aynı alandan devam edebilir. Farklı bir alana yönelmek ve akademik başarısına farklılık getirmek isteyenler ya da okuduğu bölümden memnun kalmayanlar yüksek lisans sayesinde farklı alanlara geçiş yapabilir. Lisans eğitiminden mezun olunan alandan farklı bir alanda da yüksek lisans yapılabilir. Kişisel olarak gelişiminizi nasıl desteklemek istiyorsanız o şekilde yüksek lisans programı seçimi yapabilirsiniz.

Yüksek Lisans Yapınca Ne Olur?

Lisans eğitiminden sonra yüksek lisans yaptıktan sonra ne olduğu merak edilir. Karar verme aşamasında olan kişiler, ilerleyen süreçlerde neler olacağını öğrenerek daha kolay bir şekilde seçim yapabilir. Yüksek lisans yapmak zorunlu bir süreç olmadığı için çoğu kişi için kafa karıştırıcı olabilir. Yüksek lisans programından sonra alana bağlı olarak; uzman hekim, yüksek mimar, bilim uzmanı ve yüksek mühendis gibi unvanlara sahip olunabilir. İş hayatı içinde oluşan rekabette farkını ortaya koymak isteyenler, bu unvanlar sayesinde hayallerine ulaşabilir.

Benzer Yazılar

Mavi Işık Nedir? Gözleri Neden Yorar?

Eğitim 9 ay önce

Günümüzde, teknolojinin hızla ilerlemesiyle birlikte, elektronik cihazların kullanımı artmış durumdadır. Bilgisayarlar, akıllı telefonlar, tabletler ve diğer dijital ekranlar, günlük yaşamımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Ancak, bu cihazlar tarafından yayılan mavi ışığın, göz sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu makalede, mavi ışığın ne olduğunu ve neden gözleri yorduğunu anlatacağız.İçindekilerMavi Işık ve Kaynağı Nereden Gelir?Göz Sağlığı ve Mavi Işık UyumuMavi Işığı Azaltma YöntemleriÖzetleyecek olursak: Mavi Işık ve Kaynağı Nereden Gelir? Işık, elektromanyetik bir spektrumun bir parçasıdır ve farklı renklerden oluşur. Mavi ışık, bu renklerin bir parçası olup, dalga boyu açısından diğer renklere göre daha kısa olan bir ışık türüdür. Güneş ışığı doğal olarak mavi ışık içerirken, yapay ışık kaynakları olan LED’ler, floresan lambalar ve dijital ekranlar da mavi ışık yaymaktadır. Özellikle dijital cihazlar, bu tür ışığı yoğun bir şekilde yaydıkları için göz sağlığı üzerindeki etkileri daha belirgin hale gelmektedir. Göz Sağlığı ve Mavi Işık Uyumu Mavi ışığın doğrudan […]

Ölmeden Önce Mutlaka Okumanız Gereken 7 Kitap

Eğitim 10 ay önce

Kitap okumanın saymakla bitmeyecek pek çok faydası bulunmaktadır. Kitap okumak insanın ufkunu açmakta, akıcı ve düzgün konuşmayı kolaylaştırmakta, yeni bilgiler öğretmekte ve problem çözmeyi kolaylaştırmaktadır.İçindekilerFareler ve İnsanlar – John StanbackKüçük Prens – Antoine de Saint-ExupérySatranç – Stefan ZweigSimyacı – Paulo CoelhoBulantı – Jean-Paul SartreSuç ve Ceza – Fyodor DostoyevskiAnna Karenina – Lev Tolstoy Bu gibi pek çok faydası olan kitap okumak oturduğunuz yerden yeni deneyimler kazandırır. Bir kitabı okuyarak hiç gitmeden İspanya’yı gezebilir, tanımadığınız insanların hayatına dahil olabilir, 1. Dünya Savaşına katılabilirsiniz. Sadece sayfaları çevirerek bu kadar deneyim elde etmek son derece kıymetli bir şeydir. Dünya üzerinde milyonlarca kitap bulunmaktadır. Bu kitaplar içerisinde genel okuyucu kitlesi tarafından yani çoğunluk tarafından beğenilen tavsiye edilen belli başlı kitaplar bulunmaktadır. Okuyan kişide derin izler bırakan ya da hayatının bir noktasına dokunan bu kitapları okumak size de pek çok şey katacaktır. Fareler ve İnsanlar – John Stanback Fareler ve İnsanlar, okumaya başladığınızda kendinizi çiftlik […]

Öğrenci Motivasyonu Nasıl Arttırılır? 10 Etkili Yöntem

Eğitim 10 ay önce

İçindekilerÖğrencilere kontrol fırsatı verinHedef belirleyinDestekleyici bir ortam oluşturunÖğrenme ortamını değiştirinÇeşitlilik sununOlumlu rekabet yaratınÖdüller sununÖğrencilere sorumluluk verinÖğrencilerin kendine güvenmesini sağlayınÖğrencinin amacı olmasını sağlayınÖğrenci Motivasyonu, Öğrencilerin derslere karşı ilgili ve hevesli olmaları, gördükleri eğitimden en iyi şekilde yararlanmaları için çok önemlidir. Ancak bazen öğrencilerin motivasyonu düşebilir veya yeterli olmayabilir. Bu durumda öğretmenler, veliler ve öğrenciler kendilerine şu soruyu sorabilirler: Öğrenci motivasyonu nasıl arttırılır? Bu sorunun cevabı için bu makaleyi okumaya devam edin. Öğrencilere kontrol fırsatı verin Öğrencilerin sınıfta olanlar üzerinde bir seçim yapmalarına ve kontrol etmelerine izin vermek, onlara daha fazla sorumluluk duygusu verir ve özgüvenlerini artırır. Örneğin, ödev türünü, çalışma arkadaşını veya çalışma ortamını seçmelerine izin vermek, onların ilgi ve yeteneklerine uygun bir şekilde öğrenmelerini sağlar. Ayrıca öğrencilerin kendi hedeflerini belirlemelerine ve bunları takip etmelerine yardımcı olmak da motivasyonlarını yükseltir. Hedef belirleyin Öğrencilerin neyi başarmak istediklerini ve bunun için neler yapmaları gerektiğini net bir şekilde bilmeleri, onları çalışmaya motive eder. Hedefler […]

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz. Çerez Politikası & Gizlilik Politikası