1. Anasayfa
  2. Merak Edilenler

Kediler Hakkında Bilinmeyenler


0

Kediler, küçük kulakları, sallayıp durdukları kuyrukları ve rahatlatıcı gırlamalarıyla kendilerini sevdiren hayvanlardandır. Hem evde hem sokakta besleyebileceğiniz kedilerin pek çok cinsi ve her cinsin kendi içinde farklı özellikleri bulunmaktadır. Bazı türleri çok sakin bazı türleri oyuncu bazı türleri son derece sağlıklı bazı türleri ise aksine çok hassas bünyeli olabiliyor. Bunun için kediler hakkında bir genelleme yapmak çok da mümkün olmamakla birlikte tüm kediler için ortak olan farklı özellikler de bulunmaktadır.

Soyları Mısırlılara kadar uzanan kediler için uzaylı olmaları gibi pek çok farklı teori bulunmaktadır. Bununla birlikte yapılan araştırmalarla kediler hakkında ortaya çok fazla bilgi çıkmış bulunuyor.

Ömürlerinin %75’i Uyuyarak Geçer

Kedilerin ne kadar uykuya düşkün olduğunu bilmeyen yoktur. Saatlerce uyuyan kedilerin günde 16 saate kadar uyuduğu bilinmektedir. Bu yüzden hayatlarının neredeyse üçte dörtte üçü uyuyarak geçmektedir.

En Uzun Kedinin Boyu 123 Santimdi

Kedilerin boyu cinsine göre değişiklik göstermektedir. Maine Coon cinsindeki Stewie adlı kedi 123 santim ile rekoru elinde tutmaktadır.

Kediler Deve ve Zürafa ile Aynı Yürüme Sistemine Sahiptir

Kediler yürürken “Cat Walk” denen önce iki sağ pati sonra aynı hizada iki sol patinin öne doğru atılması sistemi ile yürümektedir. Hızlı koşmak dışında bu sistem ile hareket etmesi develer ve zürafalar ile benzerlik göstermektedir.

En Çok Yaşayan Kedi 38 Yıl Yaşadı

Kedilerin ortalama yaşama süreleri cinsine ve sağlık durumlarına göre değişiklik göstermektedir. Yaşayan en yaşlı kedi tam tamına 38 yaşındaydı.

Kediler Kendileri Arasında Selamlaşırken Burunlarını Birbirine Değdirir

Kedilerin kendi arasında haberleşmek ve konuşmak için pek çok farklı yöntemi bulunmaktadır. Birbirlerini selamlamak için de yavaşça burunlarını birbirine değdirmektedirler.

Kedilerin Yaş Alma Sistemi Oldukça Farklıdır

Kediler 1. Yaşlarına 15 yıl yaşlanır. 2. Yaşlarında ise 10 yıl yaş aldıkları söylenebilir. Bu yaşlarından itibaren sistematik olarak her sene 4 yaş aldıkları bilinmektedir.

Kediler Sadece İnsanlara Miyavlar

Kediler çok fazla sayıda ses çıkartabilmektedir. 100’e yakın ses çıkarttıkları bilinen sadece insanlara miyavlamaktadır.

Kedilerde de Sivilce Oluşmaktadır

Kedilerde de akne çıkmaktadır. Plastik mama kabı ya da diğer kedilerde kullanılan bir ürünün kullanılması gibi sebeplerden kedilerde sivilce çıkabilmektedir. Çenelerinde siyah noktalar şeklinde oluşan sivilce sahipleri tarafından kir sanılabilmektedir. Akne sorununu aşmak için plastik su ve mama kabını çelik, ahşap, porselen, cam mama kabı ile değiştirilebilir.

Kediler Tatlı Tatları Almazlar

Kedilerin tatlı tadını sevmediğini söyleyenler olduğu gibi tadı alamadığını söyleyenler de bulunmaktadır. Kedinize şekerli bir şeyler vermeniz zaten sağlığı açısından tehdit oluşturabilir bunun yanı sıra muhtemelen kediniz bir tat almayacaktır.

Göbek Deliği Kedilerde de Vardır

Kediler de anne karnında aynı insanlarda olduğu gibi plasentadan beslenilmektedir. Bundan dolayı kedilerde de göbek deliği bulunmaktadır.

Kediler hakkında bilinmeyenler yazımızı okudunuz. İnstagram’da etkileşim arttırma yazımızı okumak isterseniz buradan içeriğe gidebilirsiniz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir