Hijyenik Klozet Temizliği Nasıl Olmalı?

Klozet ilk defa “alafranga hela taşı” anlamında 1956 yılında kullanılmıştır. Türkçe de birbirinden farklı anlamları içermektedir.  Alafranga tuvalet, tuvalet, lavabo içeren küçük bir oda, küçük  kapalı odacık şeklinde de gelmiştir. Birçok dilden Türkçeye çevrilme özelliği göstermiştir. Günümüzde kullanılan Türkçe anlamları İngilizce ve Fransızcadan türemiştir. 1956 yılından bu yana çoğu evlerde kullanılmaya başlanan klozetler temizlik açısından kolaylık sağlamaktadır. Son dönemlerin modern kullanım açısından da farklı dekorasyona sahip ürünleri olan klozetler temizlik açısından birçok müşteriye klozet temizlemek, doğru klozet temizliği nasıl yapılır vs.. gibi soruları da araştırmalarına neden olmuştur. Doğru Ve Etkili Klozet Temizliği Nasıl Yapılır? Tuvalet ve banyo günümüzde en çok kullanılan alanların başında gelmektedir. Her evde ortak kullanılan yerlerin başında gelmektedir. Sık sık suyun kullanılması, nem oranının diğer yerlere nazaran daha yüksek olması daha sık havalandırılmasını ve doğru bir şekilde temizlenmesini gerektirmektedir. Bu yerlerin etkili ve doğru bir şekilde temizlenmesi önemlidir. Klozet içerisinde ve banyo da oluşan bakteriler sağlığı tehdit […]

Klozet ilk defa “alafranga hela taşı” anlamında 1956 yılında kullanılmıştır. Türkçe de birbirinden farklı anlamları içermektedir.  Alafranga tuvalet, tuvalet, lavabo içeren küçük bir oda, küçük  kapalı odacık şeklinde de gelmiştir. Birçok dilden Türkçeye çevrilme özelliği göstermiştir. Günümüzde kullanılan Türkçe anlamları İngilizce ve Fransızcadan türemiştir. 1956 yılından bu yana çoğu evlerde kullanılmaya başlanan klozetler temizlik açısından kolaylık sağlamaktadır.

Son dönemlerin modern kullanım açısından da farklı dekorasyona sahip ürünleri olan klozetler temizlik açısından birçok müşteriye klozet temizlemek, doğru klozet temizliği nasıl yapılır vs.. gibi soruları da araştırmalarına neden olmuştur.

Doğru Ve Etkili Klozet Temizliği Nasıl Yapılır?

Tuvalet ve banyo günümüzde en çok kullanılan alanların başında gelmektedir. Her evde ortak kullanılan yerlerin başında gelmektedir. Sık sık suyun kullanılması, nem oranının diğer yerlere nazaran daha yüksek olması daha sık havalandırılmasını ve doğru bir şekilde temizlenmesini gerektirmektedir. Bu yerlerin etkili ve doğru bir şekilde temizlenmesi önemlidir. Klozet içerisinde ve banyo da oluşan bakteriler sağlığı tehdit etmektedir.  Bakterilerin en kolay üreyeceği erlerin başında klozetler gelmektedir.  Klozet temizliği yapmak için öncelikli ihtiyaç duyulan malzemeler:

  • Tuvalet fırçası
  • Koku önleyici ürünler
  • Çamaşır suyu
  • Kireç oluşumu önleyici ürünler
  • Klozete uygun üretilen deterjanlar

Tuvalet fırçaları çok sert olmamalıdır. Orta yumuşaklıkta bir ürün tercih edilmelidir. Sürekli su ile temas eden bir ürün olması nedeni ile bakterileri oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Bu fırçaların paslanmaz özellikte olması da önemlidir.  Sık kullanılması nedeni ile kısa sürede paslanan bu tür ürünler kötü bir görüntünün oluşmasına neden olacaktır.

Etkili Klozet Temizliği ve Yöntemleri

Tuvalet temizliğinde dikkat edilmesi gerekenlerin başında paslanmaz ve doğru sertlikte bir fırça kullanımı gelmektedir. Bunun yanı sıra çamaşır suyu ve klozet için üretilen deterjanlar kullanılmalıdır. Her hafta en az 2 kere klozet temizliği doğru bir şekilde yapılmalıdır. Kullanılan ürünlerin kalitesi de sağlıklı bir temizliğin oluşumunda büyük rol oynamaktadır.  Etkili klozet temizliği   bakteri ve mikrobun üremesini engelleyecektir. Haftalık periyotlar ile temizlik yapılmalıdır. Öncelikle çamaşır suyu klozetin içerisine dökülerek yarım saat beklenilmelidir.

Temiz bir tuvalet fırçası her yer fırçalanmalı ve klozetin içerisi temizlenmelidir. Klozet kenarları temizlenmesi için en kolay yöntemlerden biri klozet kapağının çıkartılmasıdır. Sadece çamaşır suyu ile klozet içini yıkamak yeterli olmayacaktır. Amonyak içeren ürünler de kullanılabilir. Eğer uzun süreli bir temizlik yapılmamış ise kullanılan ürünler daha uzun süreli klozet içerisinde beklemelidir. Koku giderici ürünler kullanılarak klozet kokuları engellenebilmektedir.  Her bütçeye uygun koku giderciler bulunmaktadır.

Doğal Ürünler Kullanılarak Etkili Klozet Temizliği Nasıl Yapılır?

Klozetler, lavabolar, duşa kabinler zamanla sararmaya uğrayan ürünlerden birkaçıdır. Birçok kimyasal malzemeler ile temizlemek zamanla sağlık açısından da önemli sorunların oluşmasına neden olmaktadır.  Klozet temizlemek sadece alınan kimyasal malzemeler ile sağlanmamaktadır.

Evde doğal yöntemler ile de kolaylıkla etkili klozet ve banyo temizliği yapılmaktadır. Bunun için gereken malzemeler karbonat ve sirkedir. İlk olarak 1 su bardağı sirke 30-40 derece gibi bir ısıda ısıtılır ve içerisine 1 yemek kaşığı karbonat konularak karıştırılarak klozet içerisine dökülür. 1 ve ya 2 saat beklenmelidir. Ardından birkaç kez sifon yardımı ile giderilir. Doğal yollarla yapılan temizlikler sağlık açısından da son derece önem taşımaktadır.

 

 

Benzer Yazılar

Rakı Fiyatları Arttı Mı? Rakı Fiyatları 2024 Güncel Fiyatlar

Rakı fiyatları açısından yeni bir zam gerçekleşti. Rakı içmeyi sevenleri etkileyecek bu haberle beraber hem 70’lik, hem de 100’lük rakıların tutarları güncellendi. Güncellenen fiyatlar raflara asıldı. Sizler için haberimizde güncel yeni rakı oranları hakkında bilgi verdik. 100’lük Yeni Rakı fiyatı 2024 için ne kadar oldu işte yanıtıİçindekilerYeni Rakı Kaç TL? Rakı Fiyatları Güncel Zamlar70 lik Rakı Fiyatı Ne Kadar? Rakı Fiyatları Yeni Rakı için Ne Kadar Oldu?2023 Yeni Rakı Fiyatı Ne Kadar? 35’lik Rakı Fiyatları100 lük Rakı Ne Kadar 2023? 150’lik Yeni Rakı FiyatlarıYeni Rakı Fiyatları Ne Kadar? Beylerbeyi Göbek Rakısı 100 cl’ Fiyat Yeni Rakı fiyatları, Beylerbeyi Göbek fiyat alabileceğiniz haberimizden güncel oranları öğrendikten sonra tekel bayilerden rakı alımını gerçekleştirebileceksiniz. Güncel fiyatlar ve oranlarla tüm rakıların fiyatları. Yeni Rakı Kaç TL? Rakı Fiyatları Güncel Zamlar Yeni Rakı fiyatları yeni yapılan zamlarla birlikte değişti. Üzüme eklenen etil alkolle elde edilen Rakı kendi kültürümüze ait alkollü bir içkidir. Bu nedenle ülkemizde rakı […]

Bira Fiyatları Ne Kadar? Bira Fiyatları 2024 Listesi

2023 bira fiyatları, Tuborg, Efes Pilsen ve diğer markalar açısından değişiyor. Şişeler büyüdükçe fiyatlarda da artış meydana geliyor. Henüz güncel 2023 fiyatları hakkında bilgi sahibi değilseniz haberimizi takip edebilirsiniz. Son dönemin güncel zamlarıyla beraber belirlenen Tuborg, Efes bira fiyatı sizleri haberimizin devamında bekliyor.İçindekiler1 Tane Bira Kaç Para? Markalara Göre 1 Tane Bira Fiyatları50 cl Carlsberg Bira Kaç TL? Carlsberg Bira FiyatlarıMigros Bira Kaç TL? 6’lı Bira Fiyatları MigrosEfes Bira Fiyatları Ne Kadar?Tuborg Gold Fiyat Kaç TL? Tuborg Bira FiyatlarıMiller Bira Fiyat Kaç TL? Miller Bira Fiyatları 6’lı bira fiyatları Migros, Carrefour gibi marketlerde değişik etiketlerden satılmaya devam ediliyor. Asgari ücrete yapılan zamların ardından bira etiketlerinde değişmeler yaşandı. İşte güncel en ucuz bira ve en pahalı bira seçenekleri… 1 Tane Bira Kaç Para? Markalara Göre 1 Tane Bira Fiyatları 6’lı bira fiyatları ya da tane ile satılan biraların fiyatı markalara göre değişiklik göstermektedir. 1 tane biranın ücreti de alacağınız marka ve […]

Akülü Tekerlekli Sandalye Modelleri ve Farklı Fonksiyonları

Akülü tekerlekli sandalye (https://expertmedikal.com/akulu-tekerlekli-sandalye) farklı model ve fonksiyonlara sahip olacak şekillerde engelli bireylerin hayatlarını daha kolay bir hâle getirebilmek için özenle tasarlanırlar. Teknolojinin geldiği noktada farklı inovasyonlara ev sahipliği yapan bu ürünler günümüzde engelli bireyler tarafından tercih edilirler. Yine günümüzde açılıp-kapanabilen veya katlanabilen, merdivenleri refakatçisi olmadan çıkabilen, engelli bireylerin doğrulabilmesini sağlayabilen tekerlekli sandalyeler de mevcuttur.İçindekilerNeden Medikal Expert? İnternetten tekerlekli sandalye siparişi vermeden dikkat edilmesi gereken bazı hususlar da mevcuttur. Yazımızın devamında Medikal Expert web sitesinin ayrıcalıklarından bahsedecek ve bu web sitesini neden tercih etmeniz gerektiği konusunda ipuçları vereceğiz. Neden Medikal Expert? Medikal Expert tekerlekli sandalye (https://expertmedikal.com) başta olmak üzere birçok farklı medikal ürününü bulabileceğiniz bir web sitesidir. Öncelikli olarak farklı model ve fonksiyonlara sahip tekerlekli sandalyelere bu web sitesi üzerinden ulaşabiliyorsunuz. Güvenli alışveriş yapabileceğiniz bu web sitesinde 7/24 teknik destek de alabilirsiniz. Yine satın aldığınız ürünlerin sertifikalı olması- kaliteli malzemelerden üretilmesi ve ağırlığının hafif olması nedeniyle de bu web sitesi […]

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz. Çerez Politikası & Gizlilik Politikası