Yabancı Dil Öğrenirken Sık Yapılan Hatalar

Yabancı dil öğrenirken birçok kişi çeşitli hatalar yapar. Yeni bir dil öğrenmek başlarda oldukça zor ve sıkıcı gibi gelse de ilerleyen zamanlarda çok daha eğlenceli bir hal alabilir. Başarabildiğinizi görerek daha hevesli ve motivasyonlu bir şekilde yol alabilirsiniz. Öğrenilen dilin Türkçe ile ortak noktaları bulunsa da farklı diller olduğunu ve daha farklı yollar izlenmesi gerektiği bilinmelidir. Birçok kişinin yeni bir dil öğrenirken yaptığı hataları düzeltmek oldukça kolay olabilir. Sadece Kitaplardan Çalışmak Yabancı bir dil öğrenme kararı aldıktan sonra sadece kitaplardan yardım almak yanlış bir yaklaşım olabilir. Kitaplara bağlı kalarak çalışmaları ilerletmeye çalışmak birçok kişi tarafından yapılan hatalardan biridir. Kitapların içinde yer alan bilgilerden daha fazlasını öğrenmek ve üretmek için çaba göstermeden yeni bir dil öğrenmek oldukça zor olur. Gerçek hayatta karşınıza çıkacak günlük konuşma dili, kitaplarda yer almaz. Kitaplarda yer verilenlerden çok daha farklı bir şekilde ilerleyecek olan süreç için sadece kitapları tercih etmek doğru değildir. Kitaplarda yer alan ya […]

Yabancı dil öğrenirken birçok kişi çeşitli hatalar yapar. Yeni bir dil öğrenmek başlarda oldukça zor ve sıkıcı gibi gelse de ilerleyen zamanlarda çok daha eğlenceli bir hal alabilir. Başarabildiğinizi görerek daha hevesli ve motivasyonlu bir şekilde yol alabilirsiniz. Öğrenilen dilin Türkçe ile ortak noktaları bulunsa da farklı diller olduğunu ve daha farklı yollar izlenmesi gerektiği bilinmelidir. Birçok kişinin yeni bir dil öğrenirken yaptığı hataları düzeltmek oldukça kolay olabilir.

Sadece Kitaplardan Çalışmak

Yabancı bir dil öğrenme kararı aldıktan sonra sadece kitaplardan yardım almak yanlış bir yaklaşım olabilir. Kitaplara bağlı kalarak çalışmaları ilerletmeye çalışmak birçok kişi tarafından yapılan hatalardan biridir. Kitapların içinde yer alan bilgilerden daha fazlasını öğrenmek ve üretmek için çaba göstermeden yeni bir dil öğrenmek oldukça zor olur.

Gerçek hayatta karşınıza çıkacak günlük konuşma dili, kitaplarda yer almaz. Kitaplarda yer verilenlerden çok daha farklı bir şekilde ilerleyecek olan süreç için sadece kitapları tercih etmek doğru değildir. Kitaplarda yer alan ya da eğitim alınması durumunda eğitmenlerin söylediklerini kullanarak yaratıcı fikirler ortaya koyulması faydalı olabilir. Öğrenilen kelimeler ile cümleler kurmaya çalışmak, kelimelerin eş ve zıt anlamlı karşılıklarını kullanarak kombinasyonlar üretmek oldukça olumlu sonuçlar alınmasını sağlar.

Gramer Odaklı Öğrenmeye Çalışmak

Yabancı dil konuşurken gramere odaklanmak kişilerin konuşmalarında gecikmeye neden olur. Akıcı bir şekilde konuşmanın önüne geçen durumlardan biridir. Konuşma becerisini olumsuz bir şekilde etkileyen hataların başında yer alır. Konuşurken gramerleri düşünmek zamandan fazlasıyla çalar.

Konuşurken çok fazla vakit olmadığı için gramere odaklanmak yanlıştır. Günlük hayatta konuşurken dil bilgisi hakkında düşünmeden konuşulduğu gibi yabancı dilde de aynı yol izlenmelidir. Türkçe konuşurken akıcı bir şekilde konuşulmasını sağlayan akıcılık aynı şekilde yabancı dil öğrenirken ve daha sonrasında da kullanılabilir.

Ezber Yapmak

Temel hatalar arasında yer alan ezber yapmak, yabancı dil öğrenirken uzak durulması gereken tekniklerden biridir. Ezberleyerek çalışmak, öğrenmek olarak kabul edilmemelidir. Ezberleyerek çalışmak kısa sürede etkili gibi görünse de ilerleyen süreçlerde sınırlandırılmış bir şekilde ilerlemenin önüne geçer.

Klasik ezberleme tekniklerinden uzak durularak yeni bir dil öğrenmeye başlamak çok daha faydalı sonuçlar verir. Öğrenilen her yeni bir kelimenin kalıcı hale gelmesi için ezberden uzak durulması gerekir. Öğrenilen kelimeleri cümleler içinde kullanarak akılda daha kalıcı bir hale gelmesi sağlanabilir. Kalıplaşmış cümleleri kurarken farklı kelimeler kullanılmaya çalışması da etkili olabilir. Yabancı dil öğrenirken ezber yapmak en büyük hatalardan biri olabilir.

Türkçe Düşünmek ve Yabancı Dile Çevirmek

Türkçe düşünerek, yabancı dile çevirmeye çalışmak yaygın hatalar arasında yer alır. Ana dilinize odaklanıp düşünmek ve ardından cümle kurmaya çalışmak oldukça karmaşık bir hal alabilir. Türkçe düşünülen birçok cümle aslında yabancı dilde çok daha kolay bir şekilde kurulabilir. Karışık ve anlamsız cümleler arasında sıkışmaktansa da Türkçe düşünme bırakılabilir. Yabancı filmler ve diziler izlemek, kitap, makale ve gazete okumak gibi pratikler bu konuda yardımcı olabilir.

Yabancı Dil Konuşurken Çekinmek

Yeni bir dil öğrenildiği için birçok kişi oldukça çekingen davranır. Hata yapmaktan korkmak, konuşma konusunda daha da içe kapanık olunmasını sağlar. Yabancı dili öğrenirken hata yapmaktan çekinilmemesi gerekir. Hatalar yapmak, doğrusunun daha iyi bir şekilde akılda kalmasına da yardımcı olabilir. Daha yeni öğrenmeye başladığınız bir dili konuşurken yanlış yapmanız oldukça normaldir. Türkçe ana diliniz olmasına rağmen konuşurken fark edilmese de birçok hata yapılır. Pratik yapmaktan çekinmeden oldukça sık bir şekilde konuşmaya çalışılması oldukça faydalıdır.

Benzer Yazılar

Mavi Işık Nedir? Gözleri Neden Yorar?

Eğitim 11 ay önce

Günümüzde, teknolojinin hızla ilerlemesiyle birlikte, elektronik cihazların kullanımı artmış durumdadır. Bilgisayarlar, akıllı telefonlar, tabletler ve diğer dijital ekranlar, günlük yaşamımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Ancak, bu cihazlar tarafından yayılan mavi ışığın, göz sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu makalede, mavi ışığın ne olduğunu ve neden gözleri yorduğunu anlatacağız.İçindekilerMavi Işık ve Kaynağı Nereden Gelir?Göz Sağlığı ve Mavi Işık UyumuMavi Işığı Azaltma YöntemleriÖzetleyecek olursak: Mavi Işık ve Kaynağı Nereden Gelir? Işık, elektromanyetik bir spektrumun bir parçasıdır ve farklı renklerden oluşur. Mavi ışık, bu renklerin bir parçası olup, dalga boyu açısından diğer renklere göre daha kısa olan bir ışık türüdür. Güneş ışığı doğal olarak mavi ışık içerirken, yapay ışık kaynakları olan LED’ler, floresan lambalar ve dijital ekranlar da mavi ışık yaymaktadır. Özellikle dijital cihazlar, bu tür ışığı yoğun bir şekilde yaydıkları için göz sağlığı üzerindeki etkileri daha belirgin hale gelmektedir. Göz Sağlığı ve Mavi Işık Uyumu Mavi ışığın doğrudan […]

Ölmeden Önce Mutlaka Okumanız Gereken 7 Kitap

Eğitim 11 ay önce

Kitap okumanın saymakla bitmeyecek pek çok faydası bulunmaktadır. Kitap okumak insanın ufkunu açmakta, akıcı ve düzgün konuşmayı kolaylaştırmakta, yeni bilgiler öğretmekte ve problem çözmeyi kolaylaştırmaktadır.İçindekilerFareler ve İnsanlar – John StanbackKüçük Prens – Antoine de Saint-ExupérySatranç – Stefan ZweigSimyacı – Paulo CoelhoBulantı – Jean-Paul SartreSuç ve Ceza – Fyodor DostoyevskiAnna Karenina – Lev Tolstoy Bu gibi pek çok faydası olan kitap okumak oturduğunuz yerden yeni deneyimler kazandırır. Bir kitabı okuyarak hiç gitmeden İspanya’yı gezebilir, tanımadığınız insanların hayatına dahil olabilir, 1. Dünya Savaşına katılabilirsiniz. Sadece sayfaları çevirerek bu kadar deneyim elde etmek son derece kıymetli bir şeydir. Dünya üzerinde milyonlarca kitap bulunmaktadır. Bu kitaplar içerisinde genel okuyucu kitlesi tarafından yani çoğunluk tarafından beğenilen tavsiye edilen belli başlı kitaplar bulunmaktadır. Okuyan kişide derin izler bırakan ya da hayatının bir noktasına dokunan bu kitapları okumak size de pek çok şey katacaktır. Fareler ve İnsanlar – John Stanback Fareler ve İnsanlar, okumaya başladığınızda kendinizi çiftlik […]

Öğrenci Motivasyonu Nasıl Arttırılır? 10 Etkili Yöntem

Eğitim 11 ay önce

İçindekilerÖğrencilere kontrol fırsatı verinHedef belirleyinDestekleyici bir ortam oluşturunÖğrenme ortamını değiştirinÇeşitlilik sununOlumlu rekabet yaratınÖdüller sununÖğrencilere sorumluluk verinÖğrencilerin kendine güvenmesini sağlayınÖğrencinin amacı olmasını sağlayınÖğrenci Motivasyonu, Öğrencilerin derslere karşı ilgili ve hevesli olmaları, gördükleri eğitimden en iyi şekilde yararlanmaları için çok önemlidir. Ancak bazen öğrencilerin motivasyonu düşebilir veya yeterli olmayabilir. Bu durumda öğretmenler, veliler ve öğrenciler kendilerine şu soruyu sorabilirler: Öğrenci motivasyonu nasıl arttırılır? Bu sorunun cevabı için bu makaleyi okumaya devam edin. Öğrencilere kontrol fırsatı verin Öğrencilerin sınıfta olanlar üzerinde bir seçim yapmalarına ve kontrol etmelerine izin vermek, onlara daha fazla sorumluluk duygusu verir ve özgüvenlerini artırır. Örneğin, ödev türünü, çalışma arkadaşını veya çalışma ortamını seçmelerine izin vermek, onların ilgi ve yeteneklerine uygun bir şekilde öğrenmelerini sağlar. Ayrıca öğrencilerin kendi hedeflerini belirlemelerine ve bunları takip etmelerine yardımcı olmak da motivasyonlarını yükseltir. Hedef belirleyin Öğrencilerin neyi başarmak istediklerini ve bunun için neler yapmaları gerektiğini net bir şekilde bilmeleri, onları çalışmaya motive eder. Hedefler […]

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz. Çerez Politikası & Gizlilik Politikası