1. Anasayfa
  2. Merak Edilenler

Öğretmen Maaş Hesaplaması Nasıl Yapılır? – 2023


0

Memur ve emekliye daha önce %25 zam gelmişti. Bu zamlar 6 aylık TÜİK enflasyon oranları ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın refah payı ile beraber şekillendi. Dolayısıyla 2023 Temmuz ayına kadar öğretmen maaşı netleşti. Hal böyle olunca da öğretmen maaş hesaplaması nasıl yapılır sorusu kaçınılmaz oldu. Aktarılan bilgilere göre ücretli, sözleşmeli, kadrolu, uzman gibi farklı öğretmen maaşları zamlı şekilde hesaplara yatacak. Peki, öğretmen maaşlarında son durum nedir? Öğretmen maaş hesaplaması nasıl yapılır? İşte tüm detaylar…

Öğretmen Maaş Hesaplaması

Öğretmen Maaş Hesaplaması Nasıl Yapılır?
Öğretmen Maaş Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Binlerce kişi, öğretmen maaş hesaplaması nasıl yapılır ve öğretmen maaşları ne zaman yatacak sorularına yanıt arıyor. Daha önce Cumhurbaşkanı Erdoğan sözleşmeliye kadro şöleninde önemli bir açıklama yapmıştı. Bu açıklama neticesinde memura %25 oranında zam yapıldı. Ardından öğretmen maaşı 2023 yılında değişti. Yeni maaşların Temmuz 2023’e kadar geçerliliği vardı. Ara zamma ise az kaldı. 3 Temmuz da ara zam açıklamasının yapılması bekleniyor.

Enflasyon verilerinin açıklanması ile beraber memur maaş zammı %16.47 olarak hesaplanmıştı. Başkan Erdoğan’ın son dakika açıklaması ile birlikte bu oran %30 oldu. Tüm bu verilere göre 1/4 derecesindeki öğretmen maaşı 15 bin 959 olarak kayıtlara geçti.

Ücretli, Sözleşmeli ve Uzman Öğretmen Maaşları

1/8 – 1/4 öğretmen maaşlarına ek olarak ücretli ve sözleşmeli öğretmen maaşları da farklı bir yükseliş yaşayacak. Diğer bir yandan da uzman ve başöğretmen unvanları alanlar ek ödemelerine kavuşacak. Bu konuda yeni bir düzenleme daha yapılmıştı.

Ek ödemeler ise şu şekilde;

  • Uzman öğretmen maaşları 2 bin 250 TL,
  • Başöğretmen maaşları 4 bin 500 TL

Şimdi pek çok memurun gözü Temmuz zammına çevrildi. Yeni zam oranının 3 Temmuz 2023 tarihinde açıklanması bekleniyor. Oranın ne kadar olacağına dair ise net bir bilgi mevcut değil. Öğretmen maaşlarındaki son durumu Pazartesi günü hep birlikte göreceğiz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir