1. Anasayfa
  2. Merak Edilenler

Pasif Gelir Yöntemi: “Staking”


0

Dijital varlıkların popülaritesi her geçen gün yükseliyor. Dolayısıyla sayısız gelir fırsatı da beraberinde geliyor. Özellikle pasif gelir denildiğinde ilk akla gelenlerden biri staking olarak karşımıza çıkıyor. Peki, staking nedir, ne işe yarar, nasıl yapılır? Hemen ayrıntılara geçelim.

Staking Nedir?

Normal şartlarda pasif gelir yöntemi olarak geleneksel finans araçları kullanılırdı. Fakat bu durum değişti. Artık kripto para birimleri ve blockchain teknolojisi gibi yeni alanlar hayatımıza girdi. Özellikle staking işlemleri, son dönemlerde bir hayli popülerlik kazandı.

Staking, kripto para birimi sahiplerinin, belirli bir kripto varlığı cüzdanlarına kilitleyerek ve ağı güçlendirerek (proof-of-stake algoritmasıyla çalışan kripto paralarda), ödüller elde ettiği bir işlem olarak bilinmektedir. Proof-of-stake, kripto para ağlarının güvenliğini sağlamak ve işlem doğrulamasını gerçekleştirmek için madencilik yerine kullanılan bir algoritmadır. Staking, bu tür ağları güvende tutmada önemli bir rol oynamaktadır.

Ayrıca staking aynı zamanda “kilitleme” olarak da geçer. Kripto para tutkunları arasında son derece yaygın bir işlemdir. Getirileri de projelere göre değişiklik göstermektedir.

Nasıl Çalışır?

Staking, kullanıcıların kripto para birimi ağına katkıda bulunmasını ve ödüller kazanmasını sağlayan bir süreçtir. Kullanıcılar, belirli bir miktarda kripto parayı ağa katkıda bulunmak için “stake” olarak kilitleyerek ağın güvenliğine ve doğruluğuna katkıda bulunurlar.

Bu, kullanıcıların ağın doğruluğunu korumak ve saldırılara karşı korumak için kendi paralarını riske atmaları anlamına gelir.

Staking Ödülleri

Staking yaparak kullanıcılar, katıldıkları ağda yeni bloklar eklediklerinde ve işlemleri doğruladıklarında staking ödülleri kazanırlar.

Bu ödüller genellikle blok başına verilir ve staking yapan kişinin katkısına bağlı olarak değişebilir. Tüm bunların yanında bazı projeler ek olarak işlem ücretlerini de staking yapanlara dağıtarak ek gelir elde etmelerini sağlarlar.

Riskler

Staking yöntemi, pasif bir gelir elde etmek için çekici olsa da, bazı riskler de içerir. Kullanıcılar, staking için kullandıkları kripto varlıklarını belirli bir süre boyunca kilitlemek zorunda olduklarından, bu süre boyunca fiyat dalgalanmalarından etkilenebilirler.

Kripto para birimleri piyasasının genelinde görülen fiyat dalgalanmaları, staking yapanların yatırımlarının değerinde düşüşlere veya artışlara yol açabilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir