1. Anasayfa
  2. Seo

SEO Çalışmalarında Resim Optimizasyonu

Resim optimizasyonunun SEO çalışmalarında kritik bir öneme sahip olduğunu biliyor muydunuz?


0

Her gün binlerce web site açılırken rekabette kızışıyor. Hal böyle olunca da devasa reklam maliyetleri ortaya çıkıyor. Reklam vb. ücretleri minimum seviyeye düşürmek için uygulanan en önemli çalışmalardan biri şüphesiz SEO’dur. SEO, arama motoru optimizasyonu olarak geçer. Google, Bing ve Yandex gibi arama motorlarında üst sıralara çıkmak için gerçekleştirilen çalışmaları kapsar.

SEO çalışmaları artık hem bireysel hem de kurumsal web sitelerin büyük önem gösterdiği bir konu haline geldi. Pek çok firma, reklamdan ziyade SEO optimizasyonuna ağırlık vermeye başladı. Dolayısıyla bu alanda dikkat edilmesi gereken faktörler yoğun bir şekilde araştırılıyor.

Resimler, arama motoru optimizasyonunun vazgeçilmez parçalarındandır. Gelişi güzel bir şekilde yüklenmesi web sitenize tahmin edebileceğinizden çok daha fazla zarar verebilir. Peki, SEO çalışmalarında resim optimizasyonu nasıl olmalıdır?

Sizler için bu konuda dikkat etmeniz gereken püf noktalara değindik. İşte detaylar…

Resim Optimizasyonu Nasıl Olmalıdır?

  • Webp resim türünü kullanmak daha düşük boyutlar ve yüksek çözünürlükler elde etmenizi sağlayabilir.
  • Resim boyutları 50 KB’ı geçmemelidir.
  • Resim açıklamalarında anahtar kelimeye yer verilmelidir.
  • Resmi gelişi güzel bir şekilde yüklemek yerine efekt vermek ya da üzerine çeşitli yazılar eklemek daha orijinal bir görünüm sağlayacaktır.
  • Resim pixel boyutları web sitenizle tam uyumlu olmalıdır.

Resim Optimizasyonu İçin Faydalı Sistemler

  • Resim boyutlarını düşürmek için https://tinypng.com/ gibi ücretsiz platformları kullanabilirsiniz. Söz konusu platform, 5 mb’a kadar destek sunmaktadır.
  • Resimlerinize efekt vermek ya da yazı eklemek için PhotoScape programından yararlanabilirsiniz. Bahsi geçen program ücretsizdir.
  • Eğer wordpress altyapısını kullanıyorsunuz webp eklentileri kullanmanız da faydalı olacaktır. Bu tür eklentiler yüklediğiniz resimleri otomatik olarak webp’ye çevirmektedir.

NOT: SEO çalışmalarında resim optimizasyonu yapmak tek başına bir şey ifade etmez. SEO, onlarca çalışmanın bir bütün halinde kullanılmasıyla oluşur. Resim optimizasyonu bu çalışmalardan yalnızca bir tanesidir. Daha fazla yararlı bilgi için SEO kategorimizi takip etmenizi tavsiye ederiz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir