Ayak Kokusu Nasıl Giderilir? 6 Etkili Çözüm

Ayaklar uzun süre kapalı kaldıklarında terlemeye başlar. Yoğun ter bir süre sonra ayaklarda bakteri oluşumuna neden olur. Bakteriler ise bir süre sonra ayak kokusu meydana getirir. Dayanılmaz bir hal alan ve kokusu ile kişiyi rahatsız eden ayakları rahatlatmak ise oldukça kolaydır. Evde deneyeceğiniz ayak kokusu giderme yöntemleri ile kısa sürede tertemiz kokan ayaklara kavuşabilirsiniz. Ayak Kokusu Neden Olur? Nasıl Geçer? Vücut sürekli olarak salgı üreten bir makinedir. Ayaklar ise uzun süre kapalı kaldıklarında ter salgılamaya başlarlar. Yani ayak kokusunun en temel nedeni uzun süre kapalı kalmaktır. Saatlerde hava geçirmeyen ayakkabılarla dolaşmak ya da polyester katkısı fazla olan çoraplar giymek koku oluşumunu destekler. Ayrıca aşırı kilolu olan kişilerde salgılama daha fazla çalıştığı için koku oluşumu daha sık yaşanır. Pişik Nasıl Geçer? 5 Etkili Çözüm Ayak kokusu ergenlik, hamilelik ya da menopoz dönemlerinde de meydana gelebilir. Bu dönemler geçici olduğu için ayak kokusu şikayeti kısa sürede yok olacaktır. Havanın aşırı sıcak olması […]

Ayaklar uzun süre kapalı kaldıklarında terlemeye başlar. Yoğun ter bir süre sonra ayaklarda bakteri oluşumuna neden olur. Bakteriler ise bir süre sonra ayak kokusu meydana getirir. Dayanılmaz bir hal alan ve kokusu ile kişiyi rahatsız eden ayakları rahatlatmak ise oldukça kolaydır. Evde deneyeceğiniz ayak kokusu giderme yöntemleri ile kısa sürede tertemiz kokan ayaklara kavuşabilirsiniz.

Ayak Kokusu Neden Olur? Nasıl Geçer?

Vücut sürekli olarak salgı üreten bir makinedir. Ayaklar ise uzun süre kapalı kaldıklarında ter salgılamaya başlarlar. Yani ayak kokusunun en temel nedeni uzun süre kapalı kalmaktır. Saatlerde hava geçirmeyen ayakkabılarla dolaşmak ya da polyester katkısı fazla olan çoraplar giymek koku oluşumunu destekler. Ayrıca aşırı kilolu olan kişilerde salgılama daha fazla çalıştığı için koku oluşumu daha sık yaşanır.

Pişik Nasıl Geçer? 5 Etkili Çözüm

Ayak kokusu ergenlik, hamilelik ya da menopoz dönemlerinde de meydana gelebilir. Bu dönemler geçici olduğu için ayak kokusu şikayeti kısa sürede yok olacaktır. Havanın aşırı sıcak olması ve egzersiz programları da terlemeye bağlı ayak kokusu şikayetini artıracaktır. Sizde bu nedenlere bağlı olarak ayak kokusundan şikayet ediyorsanız işte bu durumdan kurtulmak için basit yöntemler…

1.Tuzlu- Sirkeli Su

Ayaklardaki terlemeyi azaltmak ve ölü deriyi atarak kokuyu engellemek için tuzlu ya da sirkeli su hazırlayarak ayaklarınızı günde bir iki kere bekletebilirsiniz. Kısa süre sonra ayaklarınızdaki bakteri oluşumu yok olacak ve rahat bir nefes alabileceksiniz.

2. Nane Yağı- Nioli Yağı- Kekik Yağı

Son yıllarda uçucu yağlar dezenfektan etkisi yapmakla birlikte vücudu dış etkenlere karşı koruması ile biliniyor. Nane yağı, nioli yağı ve kekik yağı ise cildin üzerinde biriken bakterilerin ortadan kaldırılmasında tercih edilebilir. Suya 5-10 damla bu yağlardan ekleyerek ayaklarınızı 20 dakika kadar beklettiğinizde rahatlama hissini ve mentollü kokuyu alabilirsiniz.

3. Ponza Taşı

Ayaklar ellerden sonra en çok ölü deri bırakan alanlardan biridir. Eller sık sık yıkandığı için ölü deri sürekli atılır. Ancak ayaklar sık yıkanmadığı için ölü deriden arındırılması zor olabilir. Hatta bazı ayak derilerinde sertleşme meydana gelebilir. Bu sertleşmeyi önlemek ve ölü deriyi atmak için ponza taşı ile ovalamayı tercih edebilirsiniz.

4. Karbonat- Epsom Tuzu

Ayaklardaki kokunun giderilmesinde suyun içerisine karbonat ya da epsom tuzu ekleyebilirsiniz. Bu iki ürün ayaklarda oluşan bakterinin atılmasını ve derinin yenilenmesini sağlar. Antioksidan özellikte olan karbonat ve epsom tuzu ayaklardaki kötü kokuları kısa sürede yok eder.

5. Antibiyotik Krem

Bakterilerin önlenmesinde antibiyotik etkili kremler kullanabilirsiniz. Özellikle ayak parmaklarının arasında kalan kısımlara bu kremden ince bir tabaka olarak uyguladığınızda ayak kokunuzun yok olduğunu görebileceksiniz.

Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir?

6.  Nem Emici Ürünler

Ayak kokusunun temel nedeni terleme yani nemdir. Ayaklarınıza nemi emen ayakkabı ya da çorap giyerek kötü kokuları uzaklaştırabilirsiniz.

Düzenli olarak ayaklarınızı yıkamanız ve kurutmanız da kokuların önüne geçecek bir diğer ayrıntıdır. Ayrıca ayakkabılarınızı değiştirerek giymeniz ve günlük çorap değişimi yapmanız da kokuları önler. Çorapsız şekilde ayakkabı giymemeye özen göstermeli ve ayaklarınızı sık sık havalandırmaya dikkat etmelisiniz. Bütün bu durumların sonunda ayaklarınızda koku kalmayacaktır.

Benzer Yazılar

Diş Ağrısı Nasıl Geçer? İşte Etkili Yöntemler! – 2023

Sağlık 2 hafta önce

Diş ağrısı, oldukça rahatsız edici ve sık karşılaşılan bir sorundur. Özellikle gece uykunuzu bölen ve günlük aktivitelerinizi olumsuz etkileyen bu ağrı, hızlı bir şekilde tedavi edilmelidir. Neyse ki, diş ağrısıyla başa çıkmak için birçok etkili yöntem bulunmaktadır. Bu makalede, diş ağrısının nasıl geçebileceğine dair bilgilere ulaşacak ve sağlıklı bir ağız için önlemler alabileceksiniz.İçindekilerDoğal Yöntemlerle Diş Ağrısını GeçirmekTuzlu Su ile Gargara YapmakSoğuk Paket UygulamakKekik Yağı ile Masaj YapmakEvde Uygulanabilecek Diğer YöntemlerNane Yağı KullanmakDiş İpi KullanmakAğrı Kesici KullanmakProfesyonel Yardım Alma SüreçleriDiş Hekimi Randevusu AlmakProfesyonel Temizlik Yaptırmak Doğal Yöntemlerle Diş Ağrısını Geçirmek Tuzlu Su ile Gargara Yapmak Diş ağrısıyla başa çıkmak için kullanabileceğiniz doğal yöntemlerden ilki, tuzlu suyla gargara yapmaktır. Bir çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırın ve bu karışımla ağzınızı birkaç kez çalkalayın. Tuzlu su, ağrıyı hafifletebilir ve enfeksiyon riskini azaltabilir. Soğuk Paket Uygulamak Diş ağrısını hafifletmek için soğuk paket kullanabilirsiniz. Temiz bir bezi veya poşeti buzlu suya batırın ve […]

Rahim Dönmesi Nedir? – Güncel Bilgi – 2023

Sağlık 3 ay önce

Özellikle doğumdan sonra ortaya çıkan rahim pozisyonlarındaki bozukluklar, rahim dönmesi, sarkması gibi farklı şekillerde ortaya çıkmaktadır.İçindekilerRahmin Arkaya Dönük OlmasıRahmin Vajinal Kanala Doğru İnmesiRahmin Vajinadan Dışarı Sarkması Rahmin Arkaya Dönük Olması Tıp dilinde rahim (uterus) ile vajina arasındaki açısal ilişki versiyon olarak adlandırılır. Vakalarda en çok görülen pozisyon bozukluğu retroversiyon olarak bilinen rahmin arkaya doğru devrilmesidir. Bu durumda rahim tamamen arkaya yatıp açıda da bükülme meydana gelebilir. Kadınların %10’unda görülen bir durumdur. Rahim arkaya dönük iken hareket kabiliyetinde sorun yok ise önemsizdir, fakat arkaya yapışık olması durumunda ciddiye alınması gereken bir problem söz konusudur. Doğum işlemi sırasında pelvis dokularının gevşemesi, yırtılması ile veya menopoz döneminde hormonların çekilmesi ile ortaya çıkan uterus (rahim) atrofisi ve bağlarının zayıflaması sonucu rahim dönmesi durumu ortaya çıkar. Bazı vakalarda hiçbir belirti ve şikâyete yol açmadığı halde, bazı vakalarda ise bel ağrısı, kabızlık, ağrılı adet görme (premenstruel dismenore) belirtileri görülür. Bu şekilde bir rahim yapısına sahip olan […]

Balkabağı Faydaları Neler?

Sağlık 4 ay önce

Balkabağı vücuda sağlamış olduğu zengin vitamin ve mineraller yönüyle genel sağlığı dengeler. İçerisindeki yüksek lif oranı ile beraber kolaylıkla hazmedebilmeyi sağlamaktadır.İçindekilerBalkabağının Barındırdığı VitaminlerBalkabağının Faydaları Nelerdir?Balkabağı Hangi Hastalığa İyi Gelir? Balkabağının Barındırdığı Vitaminler Kabağı vitamin ve mineral açısından oldukça zengin bir meyvedir. İçerisindeki lif oranı metobolizmanın rahat çalışabilmesini ve daha rahat hazmedebilmeyi destekler. Mevsiminde yetiştirildiğin de yüksek verim elde edilmesini sağlayan balkabağı, yemeklerde veya tatlısı yapılarak kullanılmaktadır. Balkabağı besleyicidir. İçerisinde bol miktarda; demir, fosfor, potasyum, kalsiyum, magnezyum gibi elementleri barındırır. Turuncu rengi ile dikkat çeken balkabakları dünya genelinde bir sembol haline gelmiş ve yurtdışında Cadılar Bayramı olarak kutlanılan günde simgesel olarak kullanılmaktadır. Balkabağının Faydaları Nelerdir? Balkabağının faydaları oldukça fazladır. Tüketildiğinde vücudun kaybetmiş olduğu enerji dengesini yerine getiren balkabağı ülkemizde en çok Afyon ve Sakarya bölgelerinde yetişmektedir. Kış aylarında ve özellikle yılbaşı zamanlarında tatlı olarak tüketilmektedir. Balkabağının faydaları sırasıyla şu şekildedir: İçerisinde bulunan C vitamini vücudun kış aylarında kaybettiği direnci geri kazanabilmesini […]

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz. Çerez Politikası & Gizlilik Politikası